Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

4M - Ηλεκτρολογικό


vicky12

Recommended Posts

Πάντως το ηλεκτρολογικό κομμάτι του ADAPT FCALC είναι αστείο.Βγάζει τρελά αποτελέσματα που δεν έχουν καμιά σχέση με την πραγματικότητα.Να φανταστείτε ότι για ένα σπίτι με τα βασικά φορτία μέσα μου έβγαλε ασφάλεια γενικου πίνακα 80Α με καλώδιο 25 mm2 που χρησιμοποίησα και συντελεστή ετεροχρονισμου.

Edited by hektor
Link to comment
Share on other sites

Το πρόγραμμα είναι όντως μέτριο αλλά στο συγκεκριμένο πρόβλημα που αναφέρεις δεν έχει λάθος το πρόγραμμα αφού απλά προσθέτει τα φορτία που βάζεις.

Link to comment
Share on other sites

Για κλάματα είναι ! Μόνο για πολεοδομία λέει μιας και σε εξυπηρετεί σε θέμα χρόνου.Εσύ τη λες να βάλω 80 Α ασφάλεια σε διαμέρισμα ?

Link to comment
Share on other sites

Για τι φορτια μιλας? Επαιξες και με τους ετεροχρονισμους και παρολα αυτα σου εβγαλε 80Α ασφαλεια??

Το panelcad που εχω, αν και δεν το εχω πολυχρησιμοποιησει σε γενικες γραμμες ειναι οκ, σου αφηνει και αρκετα περιθωρια να "παιξεις" με την εγκατασταση για να μην βγαζεις τερατα

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για τα φορτία που υπάρχουν σε ένα διαμέρισμα π.χ ηλ.κουζίνα ,θερμοσίφωνας,πλ.ρούχων,πλ πιάτων ,φωτισμό,ρευματοδότες .....

Link to comment
Share on other sites

hektor

Εμένα μου τα υπολογίζει επακριβώς, κάπου κάνεις λάθος, ίσως στην εισαγωγή των στοιχείων ή στον αρχικό ορισμό τωμ στοιχείων.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

και σε εμενα οταν το δουλευα μου εβγαζε κατι κουφα μερικες φορες. Δεν το εμπιστευομαι καθολου και αναγκαζομαι να ελεγχω ολες τις γραμμες και να διορθωνω χειροκινητα.

το πανελ ψαδ δεν το εχω δουλεψει σε βαθος αλλα μου εχει δωσει την εντυπωση οτι ειναι πολυ καλυτερο.

θελει ομως περισσοτερη δουλεια να βγαλεις μια μελετη.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 years later...

Παρακαλώ τη βοήθεια σας σε ένα θέμα υπολογισμού καλωδίου κινητήρα.  Ο κινητήρας εν τω μεταξύ είναι συνδεμένος με 70mm2 καλώδιο και λειτουργεί έτσι περίπου 10 χρόνια.

Ο κινητήρας είναι 30kW.   Μήκος γραμμής 200m εντός εδάφους.

Το πρόγραμμα της 4M υπολογίζει 30mm2.

Το πρόγραμμα EcoStruxure Power Design - Ecodial INT V4.99 της Schneider Electric υπολογίζει 120mm2.

Εγώ με μολύβι και χαρτί, λαμβάνοντας υπόψη και την επαγωγική αντίσταση, υπολογίζω 120mm2.

Αν δεν λάβω υπόψη μου την επαγωγική αντίσταση η διατομή είναι 70mm2 (Με αυτό το καλώδιο που λειτουργεί).

Θυμίζω πτώση τάσης ΔV=1,73 * I' * (Rαγωγού * συνΦ + X * ημΦ)  που πρέπει να είναι μικρότερη από 16V (4% x 400V). Διαβάζω το βιβλίο "Βιομηχανικές ηλεκτρικές εγκαταστάσεις" του Βασίλειου Μπιτζιώνη.

Τελικά, το πρόγραμμα της 4Μ είναι πολύ εκτός της πραγματικότητας.  Πείτε μου αν κάνω κάτι λάθος.

 

Link to comment
Share on other sites

το 4Μ είναι (υπό συζήτηση) για να κάνει καμιά μελετούλα για πολεοδομία. Δεν μπορεί να βασιστείς σε καμία περίπτωση σε αυτό.

Γενικώς το ηλεκτρολογικό ΔΕΝ θα έπρεπε να χρησιμοποιείτε....

Αν θέλεις πιο σοβαρό πρόγραμμα χρησιμοποίησε το PANELCAD ή όπως μπορεί να λέγεται τώρα της TISOFT.

 

ΥΓ δεν έκατσα να κάνω υπολογισμούς.....

Link to comment
Share on other sites

Με βάση το βιβλίο του Ντοκόπουλου

ΔU/U=1,732*l*Ψ*Ι*cosφ/U

 

l=0,2km

Ψ=0,87Ω/km για καλωδιο J1VV από πίνακα 6.13 του βιβλίου

I=30000/(1.734*400*0.8)=54.20A

cosφ=0,8 

U=400V

πτώση τάσης=1,732*0,2*0,87*54,2*0,8/400=0,03267 ή 3,267%

 

Επίσης στον πίνακα 14.19 κινητήρα 30kW με εκκίνηση αστεροτριγώνου τον ασφαλίζει με 63Α ασφάλεια όσο και το πρόγραμμα της 4m.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.