Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

4M - Ηλεκτρολογικό


vicky12

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους, ειμαι νεα μηχανικος και θα ήθελα να μάθω να δουλευω το 4Μ ειναι εύκολο καποιος απο εσας να δειξει βημα βημα πωε γινεται μια ηλεκτρολογικη μελετη μεσω του 4Μ εχω δοκιμασει και μονη μου αλλα δε μπορω να ειμαι σιγουρη για τα αποτελεσματα.. ευχαριστω πολυ για το χρονο σας.!

Link to comment
Share on other sites

Όπως καταλαβαίνεις, αυτό που ζητάς είναι πολύ δύσκολο. Θα έπρεπε κάποιος να φτιάξει έναν οδηγό. Ρώτα την 4Μ αν έχει φτιάξει η ίδια. Παλιότερα είχε κάποια video που βοηθούσαν στην εκμάθηση του προγράμματος.

Link to comment
Share on other sites

καταλαβαινω οτι ειναι δυσκολο μεσω φορουμ. στις φωτο που ακολουθουν εχω τοποθετησει 4 γράμμες στον ηλ.πινακα ειναι σωστα όπως τα έκανα και όπως βγαινει το ηλ.σχεδιο? για περισσότερες γραμμές θα πρέπει να κινηθώ με τον ίδιο τρόπο?ευχαριστω πολυpost-58861-0-83617200-1321548307_thumb.jpgpost-58861-0-82222000-1321548327_thumb.jpg

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

διάβασε το manual εγώ από εκεί έμαθα, δεν είναι τέλειο αλλά είναι καλό.

 

Υπάρχει και σεμινάριο αλλά φαντάζομαι δεν περισέυουν τα λεφτά.

 

Υ.Γ. τώρα είδα τις εικόνες το 4Μ που έχεις είναι πολύ παλιό

 

1) βάζεις τις παλιές ονομασίες των καλωδίων

2) δεν βάζει ρελέ προστασίας στου πίνακες

3) βάζει περιστροφικούς διακόπτες σε αστεία φορτία

 

αλλά γενικά καλά το πας.

Edited by deathlok
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

deathlok σε ευχαριστώ πολυ γιτήσα την απάντηση θα ήθελα να σε ρωτησω εαν ,πέραν των παλαιών καλωδίων που βρήκα πως αλλάζουνε εαν ξέρεις να μου πεις πως να τοποθετήσω ρελε προστασίας στους πίνακες και το θέμα για τους περιστροφικους διακόπτες.ευχαριστω πολυ για το χρόνο .

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι, μετά απο 15+ χρόνια εμπειρίας στις μελέτες θεωρώ την 4Μ όπως και άλλα λογισμικά ως .... να μην πω καλύτερα... βεβαια δεν ξέρω τι βελτιώσεις εχουν κάνει τα τελευταία 2-3 χρόνια αλλά ΟΥΔΕΠΟΤΕ τα χρειάστηκα και ουδέποτε τα θεωρησα σοβαρά (πάντα για τις παλαιές εκδόσεις).. Για όσους είναι γνώστες του θέματος απλά δεν τα χρειάζονται. Αυτό πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

Εξακολουθεί να μην λέει κάτι το πρόγραμμα τους αλλά από το να τα κάνεις με το χέρι είναι καλύτερα, ειδικά μελέτες πολεοδομίας.

 

Ρελέ προστασίας θα προσθέσεις χειροκίνητα στο σχέδιο το ίδιο και για τους διακόπτες. Επίσης η έκδοση που έχεις έχει και παλιές τεχνικές εκθέσεις χωρίς θεμελιακή γείωση κτλ.

Link to comment
Share on other sites

ναι θεωρείται καλύτερο από διάφορες συζητήσεις που έχω παρακολουθήσει εδώ.

 

Πάντως για πολεοδομία το 4Μ είναι υπέραρκετό

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

@vicky12

 

Για ποια έκδοση του λογισμικού μιλάτε;

 

Στην τελευταία έκδοση τοποθετεί αυτόματα ρελέ διαρροής 30mA στον βασικό πίνακα και αν θυμάμαι καλά και στους υποπίνακες.

 

Επίσης στο σχεδιαστικό υπολογίζει την αντίσταση γείωσης και δημιουργεί αυτόματα το υπόμνημα με τους υπολογισμούς της θεμελειακής και υπόμνημα συμβόλων για όλους τους υποδοχείς.

 

Αν έχει κάποιος μεράκι στο σχεδιαστικό μπορεί να ορίσει και ποιος διακόπτης αντιστοιχεί σε ποιον υποδοχέα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.