Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εκτός σχεδίου μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο.


Recommended Posts

Εγω θα το έβλεπα ετσι:

1) 50τμ ΚΧ αλλαγη χρησης

2) 22τμ ΚΧ αλλαγη χρησης , υπερβαση δομησης >50% & <100% και καλυψης >20%

3) 20τμ ΒΧ υπερβαση δομησης < 50% >50% & <100% κ και καλυψης αν ειναι εκτος των αρχικων 50τμ

(θεωρητικα και εδω θα μπορουσε να μπει αλλαγη χρησης

αλλα εστω οτι παραμενει χρηση αγροτικη αποθηκη,

και οχι αποθήκη για εξυπηρετηση της κατοικιας)

4) Τωρα για πλαγια ορια δεν ξερω... τι αποστασεις επρεπε έπρεπε να τηρηθουν στην αδεια δομησης της αποθηκης;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 70
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε πακέτο ερωταπαντήσεων η άδεια μικρής κλιμακας θεωρείται "΄'αδεια" ..... όμως αν τσεκάρω το "άδεια" τι πλάγιες αποστάσεις θεωρώ ? 15 μ. 7,50 μ. και τι γινεται στα γήπεδα τα μικρά 300-500 τ.μ. (οικόπεδα με δόσεις του 70) ? ποιό το όριο για υπέρβαση δόμησης σε μη αρτιο και οκοδομησιμο εκτός σχεδίου ???

 

Σε ερώτηση μου στο ΤΕΕ μου είπαν ότι βάζω με άδεια και αγνοω τις υπολοιπες αποστάσεις (απο τα όρια, προκήπιο κλπ) καθως αυτά δεν μπορουν να "οριστούν" σε μικρά οικόπεδα. Εγω είχα ένα της τάξης 300-500 και δεν είναι δυνατόν να λάβω απόσταση από τα όρια αφού μιλάμε για μη άρτιο μη οικοδομήσιμο οικόπεδο. Τώρα ο νοων νοητο.............

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απάντηση.Συμφωνά απλά πιστεύω ότι το υπόγειο τα 20 τμ δεν πάνε υπέρβαση δόμησης , ούτε κάλυψης γιατί η χρήση είναι υπόγεια αποθήκη που δεν μετρά στην δόμηση.

Link to comment
Share on other sites

Σε ερώτηση μου στο ΤΕΕ μου είπαν ότι βάζω με άδεια και αγνοω τις υπολοιπες αποστάσεις (απο τα όρια, προκήπιο κλπ) καθως αυτά δεν μπορουν να "οριστούν" σε μικρά οικόπεδα. Εγω είχα ένα της τάξης 300-500 και δεν είναι δυνατόν να λάβω απόσταση από τα όρια αφού μιλάμε για μη άρτιο μη οικοδομήσιμο οικόπεδο. Τώρα ο νοων νοητο.............

 

Ευχαριστώ κάτι τέτοιο σκεπτόμουν

Link to comment
Share on other sites

Σε πακέτο ερωταπαντήσεων η άδεια μικρής κλιμακας θεωρείται "΄'αδεια" ..... όμως αν τσεκάρω το "άδεια" τι πλάγιες αποστάσεις θεωρώ ? 15 μ. 7,50 μ. και τι γινεται στα γήπεδα τα μικρά 300-500 τ.μ. (οικόπεδα με δόσεις του 70) ? ποιό το όριο για υπέρβαση δόμησης σε μη αρτιο και οκοδομησιμο εκτός σχεδίου ???

 

Νομιζω πως η άδεια μικρης κλίμακας θεωρείται "άδεια" για την κατασκευη που έχει εκδοθει (πχ. περιφραξη) και όχι ως οικοδομική άδεια στο οικόπεδο.

Edited by chrisD
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως η άδεια μικρης κλίμακας θεωρείται "άδεια" για την κατασκευη που έχει εκδοθει (πχ. περιφραξη) και όχι ως οικοδομική άδεια στο οικόπεδο.

 

Ναι αλλά "υπάχει άδεια στο γήπεδο" οπότε θεωρεις ότι έχει άδεια ;)

Link to comment
Share on other sites

Σε ερώτηση μου στο ΤΕΕ μου είπαν ότι βάζω με άδεια και αγνοω τις υπολοιπες αποστάσεις (απο τα όρια, προκήπιο κλπ) καθως αυτά δεν μπορουν να "οριστούν" σε μικρά οικόπεδα. Εγω είχα ένα της τάξης 300-500 και δεν είναι δυνατόν να λάβω απόσταση από τα όρια αφού μιλάμε για μη άρτιο μη οικοδομήσιμο οικόπεδο. Τώρα ο νοων νοητο.............

 

Παρακαλώ θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε: Σε μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο οικόπεδο, εκτός σχεδίου (950 τ.μ.), το οποίο βρίσκεται εντός Ζ.Ο.Ε. (αυτό περιορίζει μέγιστη Κάλυψη=μέγιστη Δόμηση=200 τ.μ. σε άρτια και οικοδομήσιμα οικόπεδα) και έχει άδεια του 2005 για μοτερόσπιτο 9 τ.μ. (οικίσκο αντλητικής εγκατάστασης), ενώ ο ιδιοκτήτης έχει φτιάξει κατοικία 98 τ.μ., τι θα βάλω ως υπέρβαση δόμησης - κάλυψης - ύψους - πλαϊνών αποστάσεων?

Θα συγκρίνω τις υπερβάσεις κάλυψης-δόμησης με τα 200 τ.μ. που αποτελούν το μέγιστο σε άρτια και οικοδομήσιμα ή με τα 0 τ.μ. που δικαιούμαι ως μη άρτιος και μη οικοδομήσιμος? Επίσης για το ύψος (συγκρίνω με 4.00μ+1.20μ στέγη ή με το 0.00μ)? Τέλος για τις πλαϊνές αποστάσεις?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι να κάνω μια ερώτηση:

 

Τι όρους δόμησης παίρνουμε για περιπτώσεις μη άρτιων γηπέδων στα εκτός σχεδίου,ώστε να βγάλουμε τα % Υ.Δ., % Υ.Κ κτλ?]

 

Στην περίπτωσή μου έχω γήπεδο κείμενο σε εκτός σχεδίου εντός ζώνης οικισμού προυφιστάμενου του 23 στο οποίο είχε εκδοθεί Ο.Α.για κατοικία το 1972 στα 2600 τ.μ. σύμφωνα με το διάταγμα του 1928..... :shock: το θέμα είναι οτι σύμφωνα με αυτό η αρτιότητα είναι 4 στρέμματα και η παρέκλλιση της αρτιότητας στα 2 στρ. δώθηκε το Π.Δ. 28.9.76 ΦΕΚ 307Δ/76,δηλαδή 4 χρόνια μετά την έκδοση της Ο.Α.!!!!

 

Επίσης είναι στη ΖΟΕ 2 Σκοτίνας ΦΕΚ 240Δ/91....σύμφωνα με την οποία αρτιότητα 4 στρ και σε κάποια παραπομπή σε παλαιότερο ΦΕΚ δίνει αρτιότητα 2 στρ.

 

Το επίσης ευχάριστο σε αυτή την περίπτωση είναι οτι πλέον ο ιδιοκτήτης του ακινήτου κατέχει με χρησικτησία μόνο τα 1117 τ.μ. ............& οτι έχει Σήμα ΕΟΤ για κύριο ξενοδοχειακό κατάλλυμα....

 

έχει κάνει υπερβάσεις γύρω στα 400 τ.μ.........τι όρους δόμησης να πάρω για σύγκριση?.....οτι να ναι.... :|

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε: Σε μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο οικόπεδο, εκτός σχεδίου (950 τ.μ.), το οποίο βρίσκεται εντός Ζ.Ο.Ε. (αυτό περιορίζει μέγιστη Κάλυψη=μέγιστη Δόμηση=200 τ.μ. σε άρτια και οικοδομήσιμα οικόπεδα) και έχει άδεια του 2005 για μοτερόσπιτο 9 τ.μ. (οικίσκο αντλητικής εγκατάστασης), ενώ ο ιδιοκτήτης έχει φτιάξει κατοικία 98 τ.μ., τι θα βάλω ως υπέρβαση δόμησης - κάλυψης - ύψους - πλαϊνών αποστάσεων?

Θα συγκρίνω τις υπερβάσεις κάλυψης-δόμησης με τα 200 τ.μ. που αποτελούν το μέγιστο σε άρτια και οικοδομήσιμα ή με τα 0 τ.μ. που δικαιούμαι ως μη άρτιος και μη οικοδομήσιμος? Επίσης για το ύψος (συγκρίνω με 4.00μ+1.20μ στέγη ή με το 0.00μ)? Τέλος για τις πλαϊνές αποστάσεις?

Ευχαριστώ!

 

Η κ. Λεμπέση έχει πει ότι άδειες για περιτοίχιση και άδειες για κατασκευές τέτοιου τύπου, ΔΕΝ λαμβάνονται ως άδεια, οπότε δεν έχεις να ελέγξεις τίποτα (πέρα από το ύψος).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.