Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εκτός σχεδίου μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο.


Recommended Posts

Φυσικά και ισχύει η παλαιότητα. Σύμφωνα με το 4030 μετά την εξόφληση της πρώτης δόσης έχει δικαίωμα σύνδεσης με τα δίκτυα. Αυτό που έχω ακούσει είναι πως η ΔΕΗ δεν έχει ξεπεράσει ακόμα την παλαιά διαδικασία και ζητά χαρτί πολεοδομίας. Ελπίζω να ρυθμιστεί γραφειοκρατικά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 70
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ πολύ! Μάλλον ο συνάδελφος που μου το είπε, μπερδεύτηκε λιγάκι και παρερμήνευσε κάποια πράγματα. Ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Στα εκτός σχεδίου, μη άρτια και μη οικοδομήσιμα γήπεδα, ισχύει κανονικά ο συντελεστής παλαιότητας σωστά? και πέρνει κανονικά ρέυμα με την τακτοποίησή του?

(Ρωτάω γιατί είχα μία αντίθετη άποψη το πρωί από ένα συνάδελφο)

 

Και στα 2 ναι.

 

Απλά μία διευκρίνηση....ρώτα στη ΔΕΗ της περιοχής σου τι παίζει γιατί το Δεκέμβριο που ρώτησα στο Λαύριο μου είπαν ότι είχαν θέμα γιατί η σφραγίδα στο έντυπο του ΥΠΕΚΑ δεν ήταν πρωτότυπη!!!!!!!!!!!!

 

Όσο κουλό και να σου ακούγεται αυτό μου είπαν. Τον Ιανουάριο δεν ρώτησα αν άλλαξε κάτι.

 

Μου θυμίζει όταν πρωτοβγήκε η δυνατότητα εκτύπωσης εκκαθαριστικού από το ταξις και δεν το δεχόντουσαν

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Συνάδελφοι καλησπέρα,

έχω κ εγώ μια περίπτωση σε εκτός σχεδίου οικόπεδο μη άρτιο στο οποίο υπάρχει ο.α. του 1973 για ισόγεια κατοικία.

Οι ιδιοκτήτες έχουν κάνει 2 καταστήματα καθὐπέρβαση της ο.α. και θέλουν να τα τακτοποιήσουν.

Γίνεται?????Διάβασα το άρθρο 24 παρ.γ του ν.4014 αλλά για να είμαι ειλικρινής μπερδεύτηκα περισσότερο.

Έχει κανείς κάτι παρόμοιο?????πως να προχωρήσω???????

 

Χίλια ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

Προβληματίστηκα με το μη άρτιο οικόπεδο. Πρέπει να αποκτήσει αρτιότητα για να ξεκινήσω τις διαδικασίες? Πρέπει να αγοράσουν όμορα κτλ όπως λέει το άρθρο 24 παρ. γ?Κ εγώ σαν επιτρεπόμενα στοιχεία τι κοιτάω??????

Link to comment
Share on other sites

Όχι, μέσα στη 10 ετία ειναι για την αρτιότητα. Ενημερώνεις τον ιδιοκτήτη γιαυτό, και αν συμφωνεί προχωράς. Δεν νομίζω πως υπάρχει κάτι άλλο πάνω στο μη άρτιο που να πρέπει να κοιτάξουμε. Εγώ κάνω τοπογραφικό, μετράω, παίρνω συμβόλαιο, αρχαιολογία, δασαρχείο, παλαιότητα, ΥΔ., και το προχωράω.

Edited by IOANNA
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Συνάδελφοι καλησπέρα,

 

σε γήπεδο εκτός σχεδίου από αναδασμό μη άρτιο για το οποίο έχει εκδοθεί άδεια για αποθήκη 50τμ κατά παρέκκλιση η οποία έχει μετατραπεί σε οικία και την οποία θέλει να δηλώσει τώρα για αλλαγή χρήσης είναι εφικτό αλλά πρέπει να κινήσει τις διαδικασίες για απόκτηση αρτιότητας?ακόμη αν σε σχεση με την άδεια έχει κατασκευασθεί μπαζωτή βεράντα και όλο το σπίτι έχει υπερυψωθεί δηλώνεται ως υπέρβαση ύψους ή να βάλω μία παράβαση για διαμόρφωση περιβάλλοντος χώρου??

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :shock:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.