Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκτός σχεδίου μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο.


Recommended Posts

Manolis gon, καταρχήν ευχαριστώ για το ενδιαφέρον...ναι επιτρέπεται η χρήση γης εκεί κατοικία..δεδομένου ότι η άδεια έχει εφαρμοστεί σε σχέση με τις πλάγιες κλπ. κ ούτε στηρίζεται σε αναληθή στοιχεία δεν υπάγομαι στην ερωτοαπάντηση Θ8, σωστά??το θέμα είναι τι μεγέθη παίρνω ως μέγιστα επιτρεπόμενα?τα 50τ.μ. της άδειας??για να δηλώσω δλδ την αλλαγή χρήσης βάζω κ συντελεστή ΥΔ 50/50=100% δλδ συντελεστή 1,3??ή μπορώ να βάλω κ χωρίς υπέρβαση δόμησης??επιπλέον σαν χρήση κλικάρω την "κύρια και μοναδική κατοικία, μεταποίηση α'γενούς τομέα" γιατί η άδεια έχει χρήση αγροτική αποθήκη, ε??

Κ αν ξεμπλέξουμε με όλα αυτά, εκκρεμεί σε βάθος δεκαετίας η διαδικασία απόκτησης αρτιότητας??κ αν η αρτιότητα αποκτηθεί σύμφωνα με 24.1.γii δηλαδή με καταβολή ειδικού προστίμου, μετά το αγροτεμάχιο θεωρείται άρτιο και μπορεί να βγάλει κανονικά άλλη άδεια ανέγερσης??

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 70
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καμιά ιδέα κανείς, αξιότιμοι συνάδελφοι??εγώ πάντως όσο το σκέφτομαι τείνω στο ότι πιο λογικό είναι να δηλωθεί η αλλαγή χρήσης και όσο αναφορά τους συντελεστές ΥΔ να κλικάρω το Χωρίς Υπέρβαση..50τ.μ. είχε η άδεια, 50τ.μ. έκανε.....ε???

Link to comment
Share on other sites

Βάζεις υπέρβαση δόμησης <50% γιατί το "χωρίς υπέρβαση" επιτρέπεται να μπει μόνο για την υπέρβαση ύψους που είναι η μοναδική παράβαση.Βάζεις αλλαγή χρήσης , "άλλη κατοικία".Σε βάθος δεκαετίας αν συμβούν όλα αυτά που γράφει για την πολεοδόμηση και μείνεις απέξω, εάν θέλεις να νομιμοποιήσεις τότε θα χρειαστεί να καλύψεις τα υπόλοιπα μ2 της γης με αγορά.Αν θες να παραμείνεις τακτοποιημένος δεν κάνεις τίποτα και το αφήνεις έτσι να περνάει ο καιρός.

Link to comment
Share on other sites

ok..κατάλαβα..ευχαριστώ πολύ Manolis gon..κάτι τελευταίο..το ότι έχει κάνει μια μπαζωτή βεράντα και γενικά όλο το οίκημα "έχει σηκωθεί" από το 0.0 της άδειας σε ύψος 1.00 μπαίνει ως ΥΥ ή τπτ??να βάλω μία παράβαση για τη μπαζωτή βεράντα κ ένα ξύλινο σκέπαστρο που έχει κάνει κ τέλος..???

Ευχαριστώ κ πάλι... :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μήπως μετά την έλευση της δεκαετίας δεν ενταχθούν στο σχέδιο θεωρούνται αυθαίρετες; Απο πού προκύπτει ότι σε αυτή την περίπτωση τακτοποιούνται για 30 χρόνια; Ευχαριστώ.

Edited by thessalon-77
Link to comment
Share on other sites

Αυθαίρετες δεν θα θεωρούνται... μάλλον! Απλά θα πρέπει να αποκτήσουν την αρτιότητα.

Θα δούμε...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα!!

Αν θέλετε πείτε μου μια γνώμη για περίπτωση αυθαίρετης οικοδομής σε γήπεδο εκτός σχεδίου, μη άρτιο, μη οικοδομήσιμο, εκτός ΖΟΕ το οποίο έχει και τα εξής ακόμα:

α) τμήμα βεράντας στεγασμέν

ο

β)τμήμα βεράντας μη στεγασμένο

γ)πλακόστρωση στον κήπο

δ)μπάρμπεκιου

ε)περίφραξη συρμάτινη (στην περίφραξη υπάρχει μία πόρτα μεταλλική και μία γκαραζόπορτα μεταλλική-άσχετο απλά είμαι αναλυτική :smile:

 

Επειδή έχω διαβάσει πολλά και διάφορα και τελικά έχω προβληματιστεί με το αν παίρνω λοιπές παραβάσεις ή όχι,ή ποιες να πάρω και ποιες μπορώ να "κόψω". Εσείς τι θα παίρνατε και που το στηρίζετε;

Π.χ. να την περάσω τη βεράντα και το υπόστεγο με αναλυτικό και σαν 2 ξεχωριστές παραβάσεις?να περάσω τα τ.μ. της βεράντας μαζί με τα υπόλοιπα κτισμένα και να μην αναφέρω τίποτα άλλο μιας και είναι εκτός σχεδίου κτλ..Την περίφραξη και το BBQ να μην τα βάλω καθόλου?Σημειωτέον το ένα από τα παραδείγματα του ΥΠΕΚΑ μετρά το BBQ σαν λοιπή παράβαση σε εκτός σχεδίου, μη άρτιο κ οικοδομήσιμο...

Όποιος θέλει ας πει άποψη!!

Ευχαριστώωωωωωω

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!

Αν θέλετε πείτε μου μια γνώμη για περίπτωση αυθαίρετης οικοδομής σε γήπεδο εκτός σχεδίου, μη άρτιο, μη οικοδομήσιμο, εκτός ΖΟΕ το οποίο έχει και τα εξής ακόμα:

α) τμήμα βεράντας στεγασμένο

β)τμήμα βεράντας μη στεγασμένο

γ)πλακόστρωση στον κήπο

δ)μπάρμπεκιου

ε)περίφραξη συρμάτινη (στην περίφραξη υπάρχει μία πόρτα μεταλλική και μία γκαραζόπορτα μεταλλική-άσχετο απλά είμαι αναλυτική :smile:

Επειδή έχω διαβάσει πολλά και διάφορα και τελικά έχω προβληματιστεί με το αν παίρνω λοιπές παραβάσεις ή όχι,ή ποιες να πάρω και ποιες μπορώ να "κόψω". Εσείς τι θα παίρνατε και που το στηρίζετε;

Π.χ. να την περάσω τη βεράντα και το υπόστεγο με αναλυτικό και σαν 2 ξεχωριστές παραβάσεις?να περάσω τα τ.μ. της βεράντας μαζί με τα υπόλοιπα κτισμένα και να μην αναφέρω τίποτα άλλο μιας και είναι εκτός σχεδίου κτλ..Την περίφραξη και το BBQ να μην τα βάλω καθόλου?Σημειωτέον το ένα από τα παραδείγματα του ΥΠΕΚΑ μετρά το BBQ σαν λοιπή παράβαση σε εκτός σχεδίου, μη άρτιο κ οικοδομήσιμο...

Όποιος θέλει ας πει άποψη!!

Ευχαριστώωωωωωω

 

Βεράντα στεγασμένη και βεράντα μη στεγασμένη: 1 παράβαση κατηγορίας 13.

Πλακόστρωση κήπου: Δεν θα το έβαζα.

BBQ: Δεν θα το έβαζα, εκτός αν είναι κανένα ..."θηρίο", στεγασμένο κ.λπ.

Περίφραξη "συρμάτινη": Επίσης δεν θα την έβαζα. Τώρα αν η γκαραζόπορτα είναι επίσης κανένα "θηρίο" (π.χ. 4μΧ2μ, με κολώνες κ.λπ.) άλλη 1 παράβαση, διαφορετικά ούτε αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς σε ευχαριστώ για τη γνώμη!

Θα συμφωνήσω μαζί σου, το μόνο που σκέφτομαι αν θα πρέπει ή όχι να βάλω ξεχωριστά τη βεράντα σαν 1 παράβαση

και ως άλλη 1 παράβαση το στέγαστρο...

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς σε ευχαριστώ για τη γνώμη!

Θα συμφωνήσω μαζί σου, το μόνο που σκέφτομαι αν θα πρέπει ή όχι να βάλω ξεχωριστά τη βεράντα σαν 1 παράβαση

και ως άλλη 1 παράβαση το στέγαστρο...

 

Όχι, να τα βάλεις μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.