Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ρευματοδότητηση οικίας προ του 1955


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλημερα ,

μηπως θα μπορουσε να με βοηθησει καποιος με τα δικαιολογητικα

που πρεπει να εχω για να ρευματοδοτησω οικια πετρινη με κεραμοσκεπη κτισμενη προ του ετους 1955 και μαλιστα εχω συμβολαια που την μνημονευουν προ του 1920 !

θα ηθελα να ξερω και εαν θα γινει αυτοψια απο την πολεοδομια .

Υπαρχει καποια εγκυκλιος που μπορω να στηριχθώ ?

Σας ευχαριστω πολυ !!!!!!!

 

Παρατήρηση: Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στο κείμενο των δημοσιεύσεων όσο και σ' αυτό των τίτλων.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, Χάρης.

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι γνωρίζω το μόνο που θα χρειαστείς είναι μια βεβαίωση από το δήμο ότι όντως η οικία προυφίσταται του '55 και με αυτή πας στη ΔΕΗ. Τα κτίρια προ '55 θεωρούνται νόμιμα ώς έχουν, οπότε δεν εμπλέκεται η πολεοδομία (αρκεί βέβαια να μην έχουν γίνει προφανείς εργασίες μεταγενέστερα-βλέπε ύπαρξη στοιχείων Ο.Σ., στέγες που "φωνάζουν" ότι είναι πρόσφατες κλπ.) Το "κλειδί" είναι να σου δώσει την βεβαίωση ο Δήμος.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι η βεβαίωση του Δήμου δεν δίνει την οριστική λύση στο πρόβλημα, αλλά είναι το πρώτο σημαντικό βήμα. Μετά, όπως κι εσύ αναφέρεις θα πρέπει να απευθυνθείς στην Πολεοδομία και να κάνεις τη διαδικασία της νομιμοποίησης-πιστοποίησης νομίμου περιγράμματος κτιρίου υφισταμένου προ του '55. Εκείνο που μπορώ να σου πω είναι ότι στη Θεσσαλονίκη δεν γίνεται αυτοψία από την Πολεοδομία, αλλά σου ζητούν φωτογραφίες. Προσοχή, λοιπόν, στις επισημάνσεις του paktomenos.

Link to comment
Share on other sites

ΠΟΡΙΩΤΗ,

 

το έψαξα χθες λίγο βιαστικά και δεν βρήκα κάτι. Θα το ξαναδώ σήμερα το βράδυ με την ησυχία μου και θα σου στείλω. Είσαι σίγουρος για τα νούμερα;

Link to comment
Share on other sites

ανκα , σε ευχαριστω πολυ καταρχην για το ενδιαφερον .

αυτη τα εγγραφα μου ειπαν να κοιταξω .

Βεβαια πηρα χθες τηλεφωνο στην πολεοδομια Πειραια , τμημα Αυθαιρετων

και μου ειπαν τα εξης ,

1. Φωτογραφιες

2.Συμβολαια που να αποδεικνυουν την παλαιοτητα .

3.Για εκτος σχεδιου βεβαιωση Δασαρχειου .

4.Εαν ειναι κοντα στην θαλασσα θελει Υ/Δ οτι δεν ειναι σε Αιγιαλο .

5. Η βεβαιωση απο τον Δημο δεν τους αφορα .

6. Το κυριοτερο ειναι η οτι θα κανουν αυτοψια !!!!!!!!!!

Βεβαια μου ειπαν οτι να φροντισω το σπιτι να μην εχει εμφανεις νεωτερες πσρεμβασεις οπως πλακες - τσιμεντολιθοι - αλουμινια κλπ. γιατι αλλοιως να το ξεχασω ......................

 

αχ αχ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.