Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Aλουμίνιο για φέρoντα στοιχεία


 
ngeorgal

Recommended Posts

αν κάποιος έχει ασχοληθεί με το σχεδιασμό και την ανάλυση με αλουμίνιο - ας μου πει με πιο λογισμικό και με πιο κώδικα το έκανε

 

 

πρώτη φορά κάνω και τα κοινά λογισμικά δεν ασχολούνται με αυτό

 

θεμελίωση στοιχείων απο αλουμίνιο ? πλάκα και κοχλίωση σαν να ταν χάλυβας ?

Link to comment
Share on other sites

ngeorgal δεν μου έχει τύχει ως τώρα μελέτη κατασκευής από αλουμίνιο.

Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι πως οι Ευρωκώδικες εξετάζουν τις κατασκευές από αλουμίνιο και πιο συγκεκριμένα ο Ευρωκώδικας 9 (Eurocode 9: Design of aluminium structures)

Στα Downloads του forum οι συνάδελφοι του forum έχουν διαθέσιμους όλους τους Ευρωκώδικες.

Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Για αλουμίνο ισχύει ο EC9. Χωρίς να έχω ασχοληθεί άμεσα μπορώ να σου πω οτι μελέτες-έλεγχοι μοιάζουν με μεταλλικές κατασκευές με τη διαφορά οτι κατασκευές από αλουμίνο λόγω μικρού πάχους διατομών και φαινόμενων τοπικού λυγισμού δεν μπορούν να αναπτύξούν την πλήρη πλαστική αντοχή τους (δηλ. αντιστοιχούν σε κατηγορίες διατομής 3 ή 4 των μεταλλικών).

 

Για τέτοιες αναλύσεις απαιτείται πρόγραμμα που να μπορεί να ελέγχει τέτοιες διατομές. Υπάρχουν κάποια προγράμματα για τη δουλειά αυτή (γνωρίζω οτι RSTAB και ESA κάνουν) αλλά είναι ακριβούτσικα (δυναμικά, στατικά, φορτίσεις, ελέγχο βάσει ΕC σε τιμές από 8.000 και πάνω). Το SAP10 επίσης έχει καποιες δυνατότητες σε τέτοια αλλά οχι τοσο εκτεταμένα.

Link to comment
Share on other sites

αν κάποιος έχει ασχοληθεί με το σχεδιασμό και την ανάλυση με αλουμίνιο - ας μου πει με πιο λογισμικό και με πιο κώδικα το έκανε

 

 

πρώτη φορά κάνω και τα κοινά λογισμικά δεν ασχολούνται με αυτό

 

θεμελίωση στοιχείων απο αλουμίνιο ? πλάκα και κοχλίωση σαν να ταν χάλυβας ?

 

2 Πράγματα χρειάζονται προσοχή στο αλοθμίνιο:

1) οι συγκολλήσεις (οδηγούν σε σημαντική πτώση της αντοχής σε τμήμα της διατομής κοντά στη συγκόλληση)

2)οι παραμορφώσεις (βυθίσεις αλλά και λυγισμός λόγω μικρού μέτρου ελαστικότητας).

 

Όποιο λογισμικό καινα χρησιμοποιήσεις (δεν έχεις και πολλές επιλογές) φρόντισε να αποφύγεις τις συγκολλησεις όσο μπορείς

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
kacec,

γνωρίζεις αν υπάρχει αντιπρόσωπος για τα δύο προγράμματα που αναφέρεις στην Ελλάδα; Δε βρήκα κάτι μέσω google.

Ευχαριστώ...

 

Συγνώμη για το καθυστερημένο της απάντησης αλλά δεν είχα δει οτι υπήρχε ερώτηση.

Τέλοσπάντων, μιας και για το ESA πήρες απάντηση για το RSTAB νομίζω οτι αντιπρόσωπος είναι η ΑΡΓΟΝΑΥΤΙΚΗ Engineering ΕΠΕ (τουλάχιστο μέχρι πριν από λίγους μήνες που είχα επαφή).

Link to comment
Share on other sites

  • 11 years later...

Υπάρχουν διατομές αλουμινίου για δομικές κατασκευές; Πρόκειται δηλαδή για κοιλοδοκούς, διατομές διπλού ταυ κ.λπ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.