Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δελτίο δομικής τρωτότητας ή μελέτη στατικής επάρκειας ?


Recommended Posts

Αν έχω να δηλώσω σε ρετιρέ 5τ.μ. και στο ισόγειο υπάρχει κατάστημα πρέπει να κάνω μελέτη στατικής επάρκειας για όλη την πολυκατοικία ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 351
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν έχει διευκρινισθεί ακόμα σε ποιες περιπτώσεις θα χρειάζεται στατική μελέτη.

Η πρόταση του προέδρου του ΟΑΣΠ είναι το δελτίο δομικής τρωτότητας να καλύπτει τις κατηγορίες σπουδαιότητας Σ1 και Σ2,

και μελέτη στατικής επάρκειας να απαιτείται για τις κατηγορίες Σ3 και Σ4.

 

Τα καταστήματα ανήκουν στην κατηγορία Σ2 δε θα χρειασθεί ούτως ή άλλως.

Link to comment
Share on other sites

Στο άρθρο 24 παρ. 2 ββ αναφέρει σαφώς τα εμπορικά καταστήματα :

 

ββ) εφόσον η αυθαίρετη κατασκευή ή αλλαγή

χρήσης έχει εκτελεστεί ή εγκατασταθεί σε κτίρια

κοινωφελούς χρήσης, όπως ενδεικτικά κτίρια

συνάθροισης κοινού, περίθαλψης, κοινωνικής

πρόνοιας, εκπαίδευσης, πολιτιστικών

λειτουργιών, ξενοδοχεία και λοιπές τουριστικές

εγκαταστάσεις, θρησκευτικούς χώρους, εμπορικά

καταστήματα, τράπεζες, κοινωφελείς

οργανισμούς, δημόσιων υπηρεσιών και σε κτίρια

βιομηχανικής ή βιοτεχνικής χρήσης,

εξαιρουμένων των εγκαταστάσεων της #ΕΗ.

Α.Ε., που υπάγονται στην παραπάνω περίπτωση

αα), μελέτη στατικής επάρκειας αρμόδιου

μηχανικού, η οποία θα περιλαμβάνει :

 

Άρα ασχέτος με την πρόταση του προέδρου του ΟΑΣΠ ο νόμος απαιτεί μελέτη στατικής επάρκειας.. Και η ερώτηση που προκύπτει είναι τι κάνω αν έχω να νομιμοποιήσω κατοικία σε πολυκατικία που στο ισόγειο έχει κατάστημα ή τράπεζα ή φροντιστήριο ?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

και όπως άλλαξε ο νόμος πριν 3 μέρες, έτσι μπορεί να αλλάξει και τώρα.

Ο πρόεδρος του ΟΑΣΠ έκανε την πρόταση αυτή σε συνδυασμό με το ότι του ζήτησαν να φτιάξει το δελτίο δομικής τρωτότητας... Άρα θα έχει μάλλον ένα κάποιο βάρος η άποψη του.

Επειδή το δελτίο ή η μελέτη είναι στη 2η φάση μπορείς να περιμένεις.

 

Άμα πάλι θέλεις μία απάντηση με τα σημερινά δεδομένα, εγώ θεωρώ στατική μελέτη.

Link to comment
Share on other sites

Άρα ασχέτος με την πρόταση του προέδρου του ΟΑΣΠ ο νόμος απαιτεί μελέτη στατικής επάρκειας.. Και η ερώτηση που προκύπτει είναι τι κάνω αν έχω να νομιμοποιήσω κατοικία σε πολυκατικία που στο ισόγειο έχει κατάστημα ή τράπεζα ή φροντιστήριο ?

 

Η γνωμη μου (λαβε υποψιν σου οτι ειμαι νεος μηχανικος=ασχετος) ειναι οτι μαλλον την γλυτωνεις γιατι αυτο που πρεπει να παιζει ρολο ειναι η ΕΠΙΚΡΑΤΟΥΣΑ ΧΡΗΣΗ της πολυκατοικιας σου και η οποια φανταζομαι οτι θα ειναι ΚΑΤΟΙΚΙΕΣ......

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ συνάδελφε, δυστυχώς και εγώ θεωρώ οτι χρειάζεται στατική μελέτη με τα ως τώρα δεδομένα και παρόλο που όντως αυτά αφορούν τη δεύτερη φάση πρέπει να ξέρουμε και να ενημερώσουμε τους πελάτες για το τι θα χρειαστεί (και στην περίπτωση μου βλέπω η αμοιβή του μηχανικού να είναι τριπλάσια-τετραπλάσια απο το πρόστιμο)

 

Μακάρι να είναι έτσι που το λες Clemenza (που έχει και αυτό βάση) γιατί θα γλιτώσουμε πολλά μπερδέματα …

Link to comment
Share on other sites

Η γνωμη μου (λαβε υποψιν σου οτι ειμαι νεος μηχανικος=ασχετος) ειναι οτι μαλλον την γλυτωνεις γιατι αυτο που πρεπει να παιζει ρολο ειναι η ΕΠΙΚΡΑΤΟΥΣΑ ΧΡΗΣΗ της πολυκατοικιας σου και η οποια φανταζομαι οτι θα ειναι ΚΑΤΟΙΚΙΕΣ......

 

Αυτό με τη δεσπόζουσα χρήση είναι λίγο κάπως... Παράδειγμα που μου είχε φέρει ο συνάδελφος hourpou.

Άμα κάνεις ένα μονώροφο νηπιαγωγείο θα πάρεις Σ3.

Άμα από πάνω βάλεις 5 ορόφους σπίτια θα πάρεις Σ2;

 

Ο κτιριοδομικός αναφέρει στο άρθρο 3:

Κτίριο ή δομικό έργο που έχει περισσότερες της μιας χρήσεις χαρακτηρίζεται ως μικτής χρήσης. Στην περίπτωση αυτή κάθε τμήμα του χαρακτηρίζεται με τη δική του χρήση. Και υπάγεται στους αντίστοιχους κανονισμούς.

Ειδικά στις περιπτώσεις που για τη λειτουργία ενός ενιαίου οργανισμού είναι απαραίτητο να συνυπάρχουν στο ίδιο κτίριο περισσότερες της μιας χρήσεις, για την εξυπηρέτηση αποκλειστικά της κύριας χρήσης, τότε το κτίριο μπορεί να χαρακτηριστεί συνολικά με τη χρήση που κυριαρχεί.

 

Ο ΕΑΚ αναφέρει στα σχόλια Σ.2.3

Τέλος, τα κτίρια με μικτές χρήσεις έχουν συντελεστή σπουδαιότητας γΙ που εξαρτάται από τη δεσπόζουσα χρήση τους όπως αυτή θα ορίζεται από τον ισχύοντα Κτιριοδομικό Κανονισμό ή άλλες ειδικές διατάξεις.

 

Τώρα ο κάθε ένας όπως το μεταφράζει.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ssouanis

Αν θυμάμαι καλά σε απάντηση του ΟΑΣΠ σε αντίστοιχη ερώτηση, πήγαινες με το δυσμενέστερο!

Δεν είμαι, όμως, σίγουρος.

Θα κοιτάξω τα κιτάπια μου

 

Υ.Γ. 1.000 Ηρακλής, αν και ΜΠΑΟΚΙ

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι τα "πράγματα" είναι απλά.

Δηλαδή:

Ο νόμος λέει ότι, όταν η επικρατούσα χρήση είναι κατοικία, κάνουμε Δελτίο ελέγχου δομικής τρωτότητας.

Όταν η επικρατούσα χρήση είναι π.χ. καταστήματα, κάνουμε Μελέτη στατικής επάρκειας.

 

Παράδειγμα 1: Τριόροφο κτίριο, δύο όροφοι ξενοδοχείο, ο τελευταίος όροφος κατοικία. Στον όροφο αυτόν έχουμε τις αυθαιρεσίες (π.χ. υπέρβαση δόμησης 20 τ.μ.). Δηλώνουμε το ακίνητο κατηγορία "υπηρεσίες", στο φύλλο καταγραφής την αυθαιρεσία ως "κατοικία". Κάνουμε δελτίο δομικής τρωτότητας.

 

Παράδειγμα 2: Ισόγειο 200 τ.μ. Αποτελείται από πέντε εμπορικά καταστήματα και ένα διαμέρισμα 50 τ.μ. Είναι μια πλευρά του μέσα στο Δ. Κάνουμε μελέτη στατικής επάρκειας.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα,

Έχω περίπτωση προσθήκης ορόφου (4ος) 120τμ όπου απλά οι αθεόφοβοι έχτισαν ένα περιμέτρικό τοίχο από τούβλα "μπλόκια" παχόυς 25εκ με ένα ψευτοσενάζ στη μέση και εκεί πάνω πατήσαν μια στέγη :shock:

Πιστεύω ότι όσο και να μην έχει ευθύνες το Δελτιο δομικής τρωτότητας σε κραυγαλέες περιπτώσεις έχει

Σκοπεύω να τους δώσω την δουλειά πίσω, δεν βάζω την υπογραφή μου για 30 χρόνια για εγκλήματα άλλων...

εσείς τι θα κάνατε???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.