Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Δελτίο δομικής τρωτότητας ή μελέτη στατικής επάρκειας ?


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλημέρα,

έχω μια ισογεια κατοικια απο πανελ σε εκτος σχεδιου αγροτεμάχιο. σε ποια κατηγορια δωμικης τρωτοτητας ανήκει?ειναι 18,00 τ.μ και ο φερων οργανισμος απο ξυλα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 351
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σας,

Θα ήθελα την γνώμη σας στο εξής θέμα:

βγάζω άδεια νομιμοποιησης σε διώροφο κτίριο και στο οποίο θα γίνει μελέτη στατικής επάρκειας διότι δεν εφαρμόστηκε η στατική μελέτη της οικοδομικής άδειας. Στο ιδιο κτίριο έχει κατασκευαστεί κατ΄επέκταση στο ισόγειο μία σκάλα από σκυρόδεμα στον α΄ όοροφο μία ξύλινη πέργκολα με κεραμίδια τα οποία ρυθμίστηκαν. Για τα τμήματα που ρυθμίστηκαν θα πρέπει να γίνει δδτ. Επειδή , όμως θα γίνει ούτως ή άλλως μελέτη στατικής επάρκειας για το κτίριο μήπως να τα συμπεριλάβω κι αυτά στη μελέτη?

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω και εγώ με τη σειρά μου? περίπτωση κτιρίου με καταστήματα στο ισόγειο και γραφεία στον Α' όροφο. Ο ιδιοκτήτης νοίκιασε σε μουσουλμάνους τον Α' όροφο και ο χώρος χρησιμοποιείται πλέον ως χώρος λατρείας. Θεωρώ πως πρέπει να γίνει μελέτη στατικής επάρκειας , άρα ΔΔΤ κατηγορίας 3. Βρίσκω τα παλιά στατικά, μελετώ τα φορτία και προς καλή μου τύχη δεν έχει αλλάξει τίποτα ως προς τα φορτία για τη νέα χρήση. Το θέμα είναι πως ενώ με τα νέα δεδομένα αλλάζει ο συντελεστής σπουδαιότητας του κτιρίου, καθότι χώρος λατρείας πια, όταν βγήκε η άδεια το 1970 , άρα αντισεισμικός του 55, δεν υπήρχε η έννοια σπουδαιότητας του κτιρίου. Το ερώτημά μου είναι : Εφόσον δεν αλλάζει το στατικό μοντέλο, ο φέρων οργανισμός είναι ο ίδιος και ο συντελεστής σπουδαιότητας δεν υπολογίζεται με τα παλιά δεδομένα, θα μπορούσα ως στατική μελέτη να εισάγω την αρχική της αδείας? Τι νόημα έχει να τρέξω εκ νέου το κτίριο αφού δεν αλλάζει κάτι. Καμία γνώμη?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Θα ήθελα την γνώμη σας στο εξής θέμα:

βγάζω άδεια νομιμοποιησης σε διώροφο κτίριο και στο οποίο θα γίνει μελέτη στατικής επάρκειας διότι δεν εφαρμόστηκε η στατική μελέτη της οικοδομικής άδειας. Στο ιδιο κτίριο έχει κατασκευαστεί κατ΄επέκταση στο ισόγειο μία σκάλα από σκυρόδεμα στον α΄ όοροφο μία ξύλινη πέργκολα με κεραμίδια τα οποία ρυθμίστηκαν. Για τα τμήματα που ρυθμίστηκαν θα πρέπει να γίνει δδτ. Επειδή , όμως θα γίνει ούτως ή άλλως μελέτη στατικής επάρκειας για το κτίριο μήπως να τα συμπεριλάβω κι αυτά στη μελέτη?

Κάποια γνώμη?

Link to comment
Share on other sites

Ίδια με την προηγούμενη απάντηση κι εδώ.

Θα μας πουν με τις οδηγίες που θα εκδώσουν! Βιάζεσαι....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Θα ήθελα την γνώμη σας στο εξής θέμα:

βγάζω άδεια νομιμοποιησης σε διώροφο κτίριο και στο οποίο θα γίνει μελέτη στατικής επάρκειας διότι δεν εφαρμόστηκε η στατική μελέτη της οικοδομικής άδειας. Στο ιδιο κτίριο έχει κατασκευαστεί κατ΄επέκταση στο ισόγειο μία σκάλα από σκυρόδεμα στον α΄ όοροφο μία ξύλινη πέργκολα με κεραμίδια τα οποία ρυθμίστηκαν. Για τα τμήματα που ρυθμίστηκαν θα πρέπει να γίνει δδτ. Επειδή , όμως θα γίνει ούτως ή άλλως μελέτη στατικής επάρκειας για το κτίριο μήπως να τα συμπεριλάβω κι αυτά στη μελέτη?

 

Επειδή έχω εκδόσει ήδη άδεια νομιμοποίησης με άρθρο 22 χωρίς όμως να υπάρχουν χώροι προς τακτοποίηση,θα έλεγα οτι το σωστό είναι να τα συμπεριλάβεις στη στατική μελέτη που θα γίνει.Απο αυτή την άποψη οτι ΔΔΤ και να επιλέξεις δεν υπάρχει θέμα απ τη στιγμή που θα είναι εντός της μελέτης αυτές οι κατασκευές.Χοντρικά θα έλεγα ΔΔΤ 3αα

Link to comment
Share on other sites

igp απ'οτι έχουμε συμπεράνει μέχρι στιγμής (κυρίως από την πρόταση ΔΔΤ του ΤΕΕ), ΔΕΝ θα γίνεται για κάθε αυθαιρεσία ξεχωριστό ΔΔΤ αλλά αυτό θα αφορά όλο το κτίριο. Άρα από τη στιγμή που για το κτίριό σου, το οποίο έχει υπαχθεί στο σύνολό του στον 4014 ασχέτως άν τμήμα του πάει με έκδοση άδειας και τμήμα του τακτοποιείται, θα πρέπει να κάνεις ένα είδος ελέγχου... και αφού απαιτείται μελέτη στατικής επάρκειας λόγω της άδειας, τότε τα συμπεριλαμβάνεις ΟΛΑ εκεί, σίγουρα εξάλλου η στατική επάρκεια θα υπερ-ικανοποιεί τις όποιες απαιτήσεις του ΔΔΤ... Edited by kontegr
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι, έχω αναλάβει την τακτοποίησης ενος συσκευαστήριου φρούτων όπου η παρανομία που έχει γίνει, είναι η αλλαγή θέσης του κτιρίου, καθώς και η προσθήκη ενός στεγάστρου.... τα στατικά της άδειας έχουν εφαρμοστεί,απλώς έχει μετακινηθεί το κτίριο....

 

το συσκευαστήριο απασχολεί κάτω από 50 άτομα και θα ήθελα να ρωτήσω άν απαιτείται μελέτη στατικής επάρκειας από την στιγμή που δεν έχω υπέρβαση στα τετραγωνικά του κτιρίου και τα στατικά του έχουν εφαρμοστεί πλήρως....

 

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.