Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM

Τι είναι η ΑΔΕΙΑ ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΗΣΗΣ??? Οικοδομική άδεια βάσει των δια- τάξεων της παρ. 3 του άρθρου 22 του ν. 1577/1985


Recommended Posts

Έτυχε να είμαι μπροστά σε μία συζήτηση στην πολεοδομία που έλεγαν για το ΙΚΑ της νομιμοποίησης. Η φοροτεχνικός της πολεοδομίας έλεγε ότι αυτή θέλει από το ΙΚΑ χαρτί που να λέει ότι δεν θέλουν ένσημα για την νομιμοποίηση. Ο ενδιαφερομένος έλεγε ότι το ΙΚΑ τέτοιο χάρτι δεν του έδινε.

Φοβάμαι ότι θα υπάρχει μεγάλο μπέρδεμα και στο θέμα του ΙΚΑ. Δυστηχώς.

Link to post
Share on other sites
  • Replies 88
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Συμφωνω, με τον παραπανω συναδελφο και να συμπληρωσω, η αδεια νομιμοποιησης ειναι πραγματικα μια ''ψυχθοφορα'' διαδικασια για τον μηχανικο. Ιδιαιτερη ΠΡΟΣΟΧΗ, να δοθει στο θεμα των αμοιβων, επειδη την

kapnicious, θα ξαναγράψω αυτά που έγραψες. Θα πρέπει να κάνεις αποτύπωση, να πάρεις καρότα, να αποκαλύψεις θεμέλια, να βρεις τον οπλισμό του Φ.Ο. και μετά θα πρέπει να κάνεις επίλυση για έλεγχο επάρκ

Το ΥΠΕΚΑ λέει όχι. Το ΙΚΑ λέει ναι. Μάλλον όχι. Μέχρι να τα βρουν παίζουμε ...."μπιρίμπα"!

Στην νομιμοποίηση θα υποβληθεί πίνακας ΙΚΑ και αν έχουν ήδη πληρωθεί ένσημα θα αφαιρεθούν.

Το ζήτημα είναι αν το ΙΚΑ απαιτήσει και πρόστιμο!!!!

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

Έχω νομιμοποίηση αυθαιρέτου με την διαδικασία της έκδοσης αδείας στην πολεοδομία μέσα σε τρία χρόνια η ερώτηση μου είναι τι αμοιβές θα υπολογίσω?

Θα έχω τις αμοιβές με βάση το Ν4014/11 για α' και β' φάση και αποτύπωση αρχιτεκτονικών/στατικών τοπογραφικό ή μόνο την αποτύπωση αρχιτεκτονικών/στατικών?

Link to post
Share on other sites

Αλλες είναι οι αμοιβές του 4014 και άλλες της νομιμοποίησης.Υποθέτω πως επειδή γίνεται μόνο η α φάση στον 4014 τότε θα χρεωθεί και η ελάχιστη της α φάσης (τουλάχιστον ή ότι συμφωνήσεις με τον πελατη) Για τη νομιμοποίηση θα κοστολογηθούν αμοιβές αποτύπωσης και τοπογραφικό.αφού θα γίνει.

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Οποτε πρεπει να ειμαστε σιγουροι οτι το αυθαιρετο δεν εχει τυχων παραβιασεις Δ, πρασιας, η κατι αλλο.

Σε αντιθετη περιπτωση (σε 2-3 χρονια) αραγε θα θεωρειται τελειως αυθαιρετο (αν δεν μπορει να εκδοθει λογω παραβιασεων ΓΟΚ η αδεια του ) η θα αντιμετωπιζεται πιο ευνοικα σε σχεση με αλλα αυθαιρετα;

Link to post
Share on other sites

Οποτε πρεπει να ειμαστε σιγουροι οτι το αυθαιρετο δεν εχει τυχων παραβιασεις Δ, πρασιας, η κατι αλλο.

Σε αντιθετη περιπτωση (σε 2-3 χρονια) αραγε θα θεωρειται τελειως αυθαιρετο (αν δεν μπορει να εκδοθει λογω παραβιασεων ΓΟΚ η αδεια του ) η θα αντιμετωπιζεται πιο ευνοικα σε σχεση με αλλα αυθαιρετα;

 

Κανονικά θα πρέπει να υπήρχε πρόβλεψη γι αυτά, τι γίνεται στην περίπτωση αδυναμίας έκδοσης άδειας?

Και αυτό γιατί, με τις ασάφειες του ΓΟΚ, όλοι πάμε κατ' εκτίμηση και κατά ερμηνεία. Εκτός αν τώρα με την κατάργηση των πολεοδομιών τα πράγματα διαφοροποιηθούν.

Edited by SIRADRAB
Link to post
Share on other sites

καλησπέρα,

έχω τη εξής απόρία: έχω κάποια τετραγωνικά π.χ.10τ.μ. προς τακτοποιηση και κάποια προς νομιμοποιηση π.χ.50τ.μ. Πληρώνω το παραβολο και μπορω να πρωτοκολλησω την άδεια νομιμοποιησης στην πολεοδομίια. Για τις αμοιβες της πολεοδομίας, στην αποτυπωση των αρχιτεκτονικών θα υπολογίσω τα 10+50τ.μ. ή μόνο τα 50τ..μ?

Link to post
Share on other sites

Το θέμα των αμοιβών στις περιπτώσεις που θα εκδοθεί και Ο.Α. δεν είναι ξεκάθαρο κυρίως για το κομμάτι που αφορά το ν.4014/2011.

Πιοιές είναι ακριβώς οι εργασίες (υποχρεώσεις) του μηχανικού στην περίπτωση έκδοσης Ο.Α.;

Όπως το καταλαβαίνω μέχρι στιγμής είναι:

1. Αυτοψία και υποβολή δήλωσης για παράβολο (1η φάση)

2. Βγαίνει η άδεια εντός τριετίας, συμπληρώνεται ο αριθμός στο σύστημα και τέλος.

Στο α/α έργου του ΤΕΕ τι βάζουμε, 4,5 ημερομήσθια;

Χωρίς συγκέντρωση δικαιολογητικών, σύνταξη σχεδίων, τεχνικές εκθέσεις, δελτίο δ.τ κλπ, δεν είναι υπερβολικό για την υποβολή μιάς αίτησης;

 

Ίσως εκδοθεί μόνο ένας α/α έργου για να συμπεριλάβει όλες τις εργασίες (ν.4014 και έκδοσης Ο.Α.).

 

Έχει κανείς αντιμετωπίσει το θέμα;

Link to post
Share on other sites

Στην πρώτη φάση δεν είναι απαραίτητος ο α/α, απλά πληρώνεις το παράβολο.Η β΄ φάση είναι η έκδοση της οικοδομικής άδεια. Λογικά, όλες οι μελέτες θα πληρωθούν κατά τη διαρκεια της έκδοσης (τοπογραφικό,αρχιτεκτονικά,στατικά).Με αυτό το σκεπτικό, όλες οι αποτυπώσεις των αυθαιρεσιών(και αυτές που πάνε με πρόστιμο και αυτές που πάνε με νομιμοποιηση) θα πρέπει να πληρωθούν μαζί, ειδικά δε όταν θα πας να πρωτοκολλήσεις που θέλεις αμοιβή αρχιτεκτονικών. Ποια είναι η γνώμη σας?

Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.