Μετάβαση στο περιεχόμενο

νόμιμη αμοιβή και δυνατότητα έκπτωσης εώς 30-40%


Recommended Posts

Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα συνάδελφοι.

 

Δεν υπάρχει περίπτωση ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΜΙΑ να καταφέρει κάποιος να πάρει 100 δηλώσεις σε έναν οικισμό κ.λπ. και να δικαιολογεί έτσι το 500σάρικο. ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΟΝΕΙΡΑ ΘΕΡΙΝΗΣ ΝΥΚΤΟΣ. κυτάξτε το τι γίνεται γύρω μας. Ο καθένας αγωνίζεται ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΡΤΟΝ ΗΜΩΝ ΤΟΝ ΕΠΙΟΥΣΙΟΝ. Και δυστυχώς αυτός ο ...άρτος ο επιούσιος κάνει κάποιους να ...συμπεριφέρονται έτσι.

 

Οι Πρόεδροι των οικιστικών συλλόγων κ.λπ., οι δικηγόροι κ.λπ. που την έχουν πέσει από δίπλα, οι κατασκευαστές - "πρώην χασάπηδες, μανάβηδες κ.λπ. που τελείωσαν και όλοι όσοι είδαν ..."φως" με τα αυθαίρετα αγωνίζονται, αλλά δυστυχώς αγωνίζονται για ...ψίχουλα.

 

Το θέμα είναι το τι ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ, ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΑΦΥΛΑΞΟΥΜΕ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ, ΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ ΜΑΣ, ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΑΣ!!!

Και αυτο ΕΙΝΑΙ ΕΥΘΥΝΗ ΟΛΩΝ ΜΑΣ!!!

 

Ο Νόμος αυτός μας δίδει μια ευκαιρία να ΑΠΟΔΕΙΞΟΥΜΕ στους εαυτούς μας, στην κοινωνία και στους γύρω μας ότι, ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΠΑΚΑΛΗΔΕΣ, ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ με ΚΥΡΟΣ - ΣΟΒΑΡΟΤΗΤΑ - ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΣΜΟ, ότι συμβάλλουμε στην κοινωνία κι ότι μπορεί η κοινωνία να μας "τοποθετήσει" σε περίοπτη θέση. ΣΗΜΕΡΑ, αυτή τη συγκεκριμένη εποχή που τα πάντα γύρω μας αλλάζουν και που σε πολύ λίγα χρόνια ΤΙΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΟ γύρω μας. Διαφορετικά ... .... .... .....

 

Ας σταθούμε στο ύψος των περιστάσεων. Ας δουλέψουμε όπως ακριβώς φανταζόμαστε και θέλουμε το επάγγελμά μας να δουλεύει ύστερα από δέκα ή δεκαπέντε χρόνια. Όσοι περισσότεροι ακολουθήσουμε αυτή την πολιτική, τόσο προς το συμφέρον μας είναι. Και βεβαίως και προς το συμφέρον της ίδιας της κοινωνίας και της πατρίδας μας. Αλλιώς το σύστημα θα μας ...αποβάλλει.

 

ΝΑΙ, θα χρεώσουμε 500 π.χ. ευρώ εκεί που πρέπει. Που πρέπει; Ο επαγγελματίας μηχανικός, με όραμα ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ!!!

ΝΑΙ, θα χρεώσουμε 2.000 π.χ. ευρώ επίσης εκεί που πρέπει. Που πρέπει; Επίσης ο επαγγελματίας μηχανικός με όραμα ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ!!!

 

Συνάδελφοι:

Ας βοηθήσουμε το επάγγελμά μας να σταθεί ψηλά! Αν δεν το κάνουμε αύριο δεν θα υπάρχουμε οι περισσότεροι!

Ας βοηθήσουμε την "κοινωνία" να αντεπεξέλθει στις "πραγματικές" της ανάγκες (αυτός που έχει αυθαίρετο και δεν πλήρωσε αυτά που έπρεπε, όταν έπρεπε, όφειλε να έχει φροντίσει και να γνώριζε ότι, κάποια μέρα στο μέλλον θα τα πληρώσει).

Ας βοηθήσουμε βεβαίως και τους εαυτούς μας, τις οικογένειές μας, κάπως πρέπει κι εμείς να έχουμε έσοδα.

Ας βοηθήσουμε, όσο μπορούμε και την πατρίδα μας να ..."ξελασπώσει" (με τον τρόπο μας).

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ένα θέμα που επίσης πρέπει να προσέξουμε και να φροντίσουμε να "διαδοθεί" είναι και το γεγονός ότι:

 

Είναι απαραίτητο σήμερα (όσο ποτέ άλλοτε) να συνεργαστείς με μηχανικό όταν θέλεις να αγοράσεις ένα ακίνητο! Δηλαδή, τότε πρέπει (εννοώ πρέπει να φροντίσει) ο μηχανικός του αγοραστή να ελέγχει εκτός από τα εγκεκριμένα σχέδια της οικοδομικής άδειας - νομιμοποιήσεις ΚΑΙ ΤΗ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΤΟΥ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ ΤΟΥ ΠΩΛΗΤΗ. Κι αν δει ..."παρεκτροπές", τότε να δούμε πως θα ενεργήσει...

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Ιασονα, έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου να το λέω σε όλους του γνωστους-φιλους-πελατες-συγγενεις! Οταν πάτε να αγοράσετε μεταχειρισμένο αυτοκινητο τους λέω, δεν το αγοράζετε αν δε το δεί μηχανικός (αυτοκινητων :smile: ) και η αξία του ειναι 5-10 χιλιαρικα. Στο σπίτι που κάνει 100-200 χιλιαδες μηχανικό δεν φωνάζετε να το ελεγξει και φωνάζετε μόνο δικηγόρο..μα στέκει??! Σε φίλο και πελάτη που τον βοήθησα στην διαδικασία επιλογής ακινήτου, κατέληξε στο 4ο εν σειρά απο αυτό που θα έπαιρνε αρχικά, λόγο αυθαιρεσιών που θα του κοστίζαν ενα σκασμό λεφτά να τα νομιμοποιήσει! Ελπίζω τώρα να βάλει μυαλό ο κόσμος.

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω τώρα να βάλει μυαλό ο κόσμος.

 

Χωρίς ρατσιστική διάθεση, κατά τη λαϊκη ρήση "Τον αράπη κι αν τον πλένεις, το σαπούνι σου χαλάς", δεν πιστεύω ότι ΤΩΡΑ θα βάλει μυαλό ο κόσμος.

 

Είμαι νέος μηχανικός με πρώτες (δικές μου) δουλειές τα αυθαίρετα! ....-το όνειρο κάθε μηχανικού που ξεκινάει!-...

Όσους πελάτες και να συνάντησα (δεν είναι πολλοί, αλλά ένα μικρό δείγμα), όλοι με έβλεπαν και με βλέπουν σαν διεκπεραιωτή που κάνει τη χαρτούρα και δυστυχώς γι' αυτόν είμαι απαραίτητος από τον 4014 και θα του πάρω λεφτά.... ιδίως όταν στην αρχή του νόμου έλεγαν (τα ΜΜΕ) ότι ο πελάτης θα πηγαίνει μόνος του στα ΚΕΠ και θα δηλώνει τα αυθαίρετα τ.μ. !

 

Σου λέει κόψε από δω κόψε από κει, σου λέει τηλεφωνικώς ότι έχει σπιτάκι 50 τ.μ. και πας και βλέπεις 70τ.μ. σπίτι με αποθήκη κτλ κτλ...

 

ΑΥΤΑ τα μυαλά δεν αλλάζουν!!!

 

Χωρίς επίσης να θέλω να θίξω κανέναν, όσοι ζήσανε τα "καλά χρόνια" της Ελλάδος, δεν πρόκειται να αλλάξουν ΠΟΤΕ!

 

...γνώμη μου. Μακάρι να βγω ψεύτης!

Link to comment
Share on other sites

Ένα θέμα που επίσης πρέπει να προσέξουμε και να φροντίσουμε να "διαδοθεί" είναι και το γεγονός ότι:

 

Είναι απαραίτητο σήμερα (όσο ποτέ άλλοτε) να συνεργαστείς με μηχανικό όταν θέλεις να αγοράσεις ένα ακίνητο! Δηλαδή, τότε πρέπει (εννοώ πρέπει να φροντίσει) ο μηχανικός του αγοραστή να ελέγχει εκτός από τα εγκεκριμένα σχέδια της οικοδομικής άδειας - νομιμοποιήσεις ΚΑΙ ΤΗ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΤΟΥ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ ΤΟΥ ΠΩΛΗΤΗ. Κι αν δει ..."παρεκτροπές", τότε να δούμε πως θα ενεργήσει...

Διαφωνω.... απλως πρεπει να οριστει ο μηχανικος που θα ελεγξει το ακινητο για τυχον παρανομιες και θα χορηγησει τη βεβαιωση να ειναι αρμοδιοτητα ΤΟΥ ΑΓΟΡΑΣΤΗ και οχι του πωλητη....

Ετσι μονο θα ξερει πραγματικα τι παιρνει...

Link to comment
Share on other sites

ο μηχανικος που θα ελεγξει το ακινητο για τυχον παρανομιες και θα χορηγησει τη βεβαιωση να ειναι αρμοδιοτητα ΤΟΥ ΑΓΟΡΑΣΤΗ και οχι του πωλητη....

Έτσι ακριβώς!

Διαφορετικά ο μηχανικός καταντάει διεκπεραιωτής

Edited by Brasco
Link to comment
Share on other sites

tpanag

 

To TEE μας εχει κανει ΜΠΑΚΑΛΗΔΕΣ...

Τι σημαινει δλδ 6750λ???

Αυτο δεν ειναι μπακαλικο???

Τι ειναι??? Ταριφα ειναι και μαλιστα ταριφα νταβατζη....

Μονο στο πεζοδρομιο και στο ΤΕΕ παιζουν αυτα...

Εγω θελω τοσα, εσυ κοψε το κεφαλι σου...Δεν με νοιαζει τι θα κανεις εγω την ταριφα μου θελω..

 

ΝΑΙ, ο μηχανικος να εχει ψηλα στανταρ.

ΝΑΙ, να ξερει εκτιμα τη δουλεια του.

ΝΑΙ, δυο φορες να εχει ψηλα την ποιοτητα του..

ΑΛΛΑ, ξερει να κοστολογει τη δουλεια του????

 

Μιλατε ολοι για ευθυνες...

ΦΥΣΙΚΑ και εχει ευθυνες ο μηχανικος και ΦΥΣΙΚΑ πρεπει να τις συνυπολογισει στην αμοιβη..

Γιαυτο αλλωστε πληρωνεται...

Δεν πληρωνεται με το μετρο της polyline....

Με τη λογικη σας υπογραφετε τα παντα αρκει να πλήρωθειτε αναλογα..

Με τη λογικη σας και στη Ρικομεξ με 1.000.000Ε υπογραφατε για πλακα..

Αν υπογραψεις κατι παιρνεις και την ευθυνη και φυσικα και ξερεις τι υπογραφεις..

Ε, για 5τμ εξωστη λοιπον η υπογραφη μου δεν αξιζει 6750Ε+αποτυπωση+τοπογραφικο....

Οποιος διαφωνει ας βρει πελατη που θα τα πληρωσει και να μου τον στειλει...

 

Τα 6750λ ειναι που χαλανε το γλυκο

Ποτε θα το καταλαβετε????

 

Εχω πελατες απο οταν ξεκινησα να δουλευω.

Μου εχουν φερει 5 δουλεις τους και αλλες 5 γνωστων τους...

Δλδ σε αυτους την ιδια αντιμετωπιση θα εχεις??

Δεν ξερω τι κανετε στην πρωτευσουσα, εδω εμεις αλλιως το εχουμε...

Και στη ταβερνα θα πας του πελατη σου..

Και απο το φουρνο του πελατη σου θα παρεις ψωμι..

Και αν ειναι και ευχριστημενος θα παρεις κ ενα κουτι βουτηματα δωρο...

 

Ετσι ειναι...

ΝΑΙ, αν ειναι απλη η δουλεια θα την κανω και τσαμπα που λεει ο λογος..

Γτ δεν ειμαι γαιδουρι,ουτε ταριφας..

Αν εχω βγαλλει 10000Ε απο καποιον δεν θα του πω "δωσμου και 5Ε που εκαναν οι φωτοτυπιες.."

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

terry αν μου απαντάς στο μήνυμα #30, οφείλω να σου επισημάνω ότι δεν αναφέρθηκα στις ελάχιστες αμοιβές. Έστω όπως το λες ας έχει ο καθένας την "ταρίφα" του. Την έχει καθορίσει ανάλογα τις ανάγκες του, τις δαπάνες του, τη φορολογική του κατάσταση. Η διαφωνία μου είναι ως προς το ότι ορισμένοι "θαμπώνονται" επειδή πήραν 10 δουλειές μαζεμένες και αρχίζουν τις "προσφορές" σε σχέση με το αν έπαιρναν τις δουλειές μια μια. Υπάρχει μια δυνατότητα να πέσουν λίγο στην τιμή μονάδας, αλλά όχι αυτό που γίνεται από κάποιους φαταούλες. Αυτό και μόνο προσπάθησα να εξηγήσω γιατί είναι λάθος τακτική.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.