Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

νόμιμη αμοιβή και δυνατότητα έκπτωσης εώς 30-40%


Recommended Posts

Η κ. Κοκκαλίδου από το ΤΕΕ/ΤΚΜ υπεύθυνη για τις απαλλαγές μου απάντησε:

Όταν είναι δικό σας το ακίνητο (ιδιοκτητης μηχανικός) παίρνετε απαλλαγή πάρα πολύ εύκολα μέσω του ΤΕΕ. (Δε μου διευκρίνησε με εφορία τι θα κάνω αλλά λογικά θα μου πει οταν πάω εκεί). Φυσικά μιλάμε για τη νόμιμη αμοβή.

όταν το ακίνητο είναι α' βαθμού συγγένεια (για τέτοιο ρώτησα) θα κανεις ατυπη δωρεά στη ΔΟΥ τη νόμιμη αμοιβή σου και μετά μέσω ΤΕΕ με αίτηση και δικαιολογητικά θα πάρεις απαλλαγή. Νομίζω στην ΑΤΥΠΗ ΔΩΡΕΑ πληρώνεις το 5% της αμοιβής.

Edited by Thodoris4
Link to comment
Share on other sites

Γιατί ? Εάν βάλω στον πατέρα μου ή στον αδερφό μου αμοιβή 50€ θα μου πουν κάτι ? Ας με καλέσουν στο πειθαρχικό....

 

Μου θυμίζει το "Ο μπαμπούλας θα σε φάει" που μας έλεγαν παιδιά!

Link to comment
Share on other sites

επίσης στη ΔΟΥ παίρνεις απαλλαγή από το ΦΕΜ μόνο αν είναι πρώτη κατοικία σου.... σε ερώτησή μου στην υπάλληλο αν θέλω να χτίσω δικό μου εξοχικό θα πρέπει να πληρώσω ΦΕΜ γιά λεφτά που θα πληρώσω εγώ στον εαυτό μου??? Δηλαδή αν αλλάξω τσέπη στο πορτοφόλι πληρώνω ΦΕΜ??? η απάντηση αποστομοτική : έτσι είναι ο νόμος κύριε....

Edited by elias_frl
Link to comment
Share on other sites

Στην αμοιβή του μηχανικού πως πανε τα ποσοστά και σύμφωνα με ποια αμοιβή; Δλδ το ΤΕΕ το ΤΣΜΕΔΕ το φεμ. Σύμφωνα με νόμιμη η με συνφωνειθησα;

 

Μπορεί κάποιος να πει στα σίγουρα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.