Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τιμές Ζώνης στα ΕΝΤΟΣ σχεδίου


Recommended Posts

χμμ

 

8. Η παράγραφος 7 του άρθρου 24 του ν. 4014/2011 α-

ντικαθίσταται ως εξής:

«7.α. Για τα ακίνητα τα ευρισκόμενα στην ηπειρωτική

Ελλάδα και στα νησιά Κρήτη και Εύβοια, στην περίπτωση

που δεν έχει καθοριστεί τιμή ζώνης σύμφωνα με το σύ-

στημα των αντικειμενικών αξιών του Υπουργείου Οικο-

νομικών στην περιοχή του ακινήτου, για τον υπολογισμό

της αξίας των κτισμάτων λαμβάνεται υπόψη η ελάχιστη

τιμή ζώνης που ισχύει στην τοπική ή δημοτική κοινότητα,

όπου βρίσκεται το ακίνητο και εάν δεν έχει καθοριστεί

σε αυτή, η ελάχιστη τιμή ζώνης που ισχύει στην περιφε-

ρειακή ενότητα, όπου βρίσκεται το ακίνητο.......

 

Αυτό το 'ή' πως ερμηνεύεται?η ελάχιστη στην τοπική είναι 900 και στην δημοτική 600.

Εγώ λέω πως παίρνω τις δύο τις συγκρίνω και παίρνω τη μικρότερη....

Link to comment
Share on other sites

Ένα ακίνητο ανήκει ή σε μία τοπική κοινότητα ή σε μία δημοτική κοινότητα. Είναι ο ίδιος βαθμός. Το "κοινότητα" είναι το σημαντικό.

Μετά ανήκει σε μία δημοτική ενότητα και μετά σε ένα Δήμο.

 

Το Σάνη ανήκει στην Δημοτική Κοινότητα Κασσανδρείας με ελάχιστη τιμή ζώνης 900€.

 

Το 600€ εμφανίζεται στην Τοπική Κοινότητα Κασσανδρηνού (π.χ. Κασσανδρηνό, Μόλες Καλύβες κτλ)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

Απ'οσο ξερω η αδεια δεν εχει ανακληθει, ειναι εν ισχυ.

Το θεμα τωρα ειναι με την ΤΖ. Εχει κυκλοφορησει κατι καινουριο σχετικα με τις ΤΖ στην Κασσανδρα? Γιατι απ'οσο θυμαμαι δεν υπηρχαν. Το ψαχνω τωρα αλλα δε βρισκω κατι στο gsis...

 

Edit: Το βρηκα...

 

Ομως, ssouanis, πως προκυπτει οτι το Σανη ανηκει στη Δημοτικη κοινοτητα Κασσανδρειας και οχι στη Δημοτικη κοινοτητα Ν.Φωκαιας π.χ., οπου δεν υπαρχει ΤΖ και κατα συνεπεια θα πηγαιναμε με τα 500€ της περιφερειακης?

 

Στο site του Δημου Κασσανδρας για παραδειγμα δεν αναφερει κατι. Εχεις καποιο source που τα βρισκεις?

Edited by leo_zen
Link to comment
Share on other sites

Δες εδώ.

 

Οk, το ειδα αυτο. Για το αν η Σανη ανηκει διοικητικα στην κοινοτητα Κασσανδρειας και οχι σε καποια αλλη, αυτο το γνωριζεις σιγουρα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν στέκει Γεωγραφικά να ανήκει στο Κασσανδρηνό.

Εγώ είμαι σίγουρος για αυτό που σου λέω.

Για να σου φύγει όμως κάθε απορία κάνε τον κόπο να τηλεφωνήσεις στην Τεχνική Υπηρεσία του Δήμου.

Link to comment
Share on other sites

Κι ομως φιλε ssouanis μολις πηρα τηλεφωνο και μου απαντησαν οτι ανηκει στη Δημοτικη Κοινοτητα ΝΕΑΣ ΦΩΚΑΙΑΣ, η οποια δεν εχει καθορισμενη τιμη ζωνης. Κατα συνεπεια παω με την ελαχιστη της περιφερειακης, η οποια ειναι 500€, σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Ένα ακίνητο ανήκει ή σε μία τοπική κοινότητα ή σε μία δημοτική κοινότητα. Είναι ο ίδιος βαθμός. Το "κοινότητα" είναι το σημαντικό.

Μετά ανήκει σε μία δημοτική ενότητα και μετά σε ένα Δήμο.

 

Το Σάνη ανήκει στην Δημοτική Κοινότητα Κασσανδρείας με ελάχιστη τιμή ζώνης 900€.

 

Το 600€ εμφανίζεται στην Τοπική Κοινότητα Κασσανδρηνού (π.χ. Κασσανδρηνό, Μόλες Καλύβες κτλ)

Πάλι μπερδευόμαστε.

Αυτό που λες ισχύει όταν υπάρχει ΤΖ.(Δηλ. να πάρω την ΤΖ που μου αναλογεί από την τοπική κοινότητα και όχι την χαμηλότερη από την δημοτική κοινότητα.)

Όταν δεν υπάρχει ΤΖ το ΦΕΚ λέει να πάρω την ελάχιστη της δημοτικής Ή της τοπικής.

Αφού η ελάχιστη της δημοτικής είναι 600 και η ελάχιστη της τοπικής είναι 900 γιατί να πάρω τα 900?

Επαναλαμβάνω, στην περίπτωση που ΔΕΝ έχω ΤΖ και πρέπει να πάρω από αλλού...

Νομίζω...

Link to comment
Share on other sites

Τσούκου.

Ένα ακίνητο ανήκει ή σε δημοτική κοινότητα ή σε τοπική κοινότητα.

Είναι ο ίδιος βαθμός, αλλάζει μόνο το πρώτο συνθετικό (νομίζω με πληθυσμιακά κριτήρια)

 

Ένα ακίνητο ανήκει σε:

έναν οικισμό

μία κοινότητα (δημοτική ή τοπική)

σε μία δημοτική ενότητα

σε ένα Δήμο

σε μία Περιφερειακή Ενότητα

σε μία περιφέρεια

 

Ο νόμος λέει όταν είσαι εντός σχεδίου αλλά εκτός ΑΠΑΑ, ελέγχεις πρώτα την κοινότητα και αν δεν έχει καθορισθεί τιμή ζώνης εκεί τότε πηγαίνεις με την ελάχιστη της Π.Ε.

 

Από εδώ βλέπουμε στο κελί 2960 ότι το Σάνι (η Σανή όπως λέει εκεί) ανήκει στην Δημοτική Κοινότητα Κασσανδρείας.

Εν αντιθέση, ο Πύργος Σάνη στο κελί 2983 ανήκει στην Δημοτική Κοινότητα Φώκαιας.

 

Ψάχνουμε τώρα την αντιστοιχία με τους πίνακες του Υπουργείου.

Η αντιστοιχία είναι Τοπικό Διαμέρισμα ---> Δημοτική (ή τοπική κοινότητα)

Η Κασσανδρεία λοιπόν εμφανίζεται στις σελίδες 22 και 23.

Η ελάχιστη τιμή ζώνης σε αυτές τις σελίδες είναι 900€.

 

 

Καποδιστριακός Νομός = Καλλικρατική Περιφερειακή Ενότητα (στις περισσότερες περιπτώσεις)

Καποδιστριακός Δήμος/Κοινότητα= Καλλικρατική Δημοτική Ενότητα (πάντα)

Καποδιστριακό Τοπικό Διαμέρισμα = Καλλικρατική Τοπική ή Δημοτική Κοινότητα

Οικισμοί – παραμένουν οι ίδιο και στους δύο διαχωρισμούς. (πάντα πλην μίας περίπτωσης)

Δεν υπάρχει αντιστοίχιση του Καλλικρατικού Δήμου με κατηγορία του Καποδίστρια, διότι οι Καλλικρατικοί Δήμοι είναι οι Νέοι Συνενωμένοι Δήμοι, οι οποίοι δεν υπήρχαν προγενέστερα του Καλλικράτη.
Edited by ssouanis
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.