Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Τιμές Ζώνης στα ΕΝΤΟΣ σχεδίου


Recommended Posts

Καταρχήν παιδιά διαβάστε προσεκτικά την τροποποίηση και μην μπερδεύεστε με τις έννοιες. Άλλο τοπική κοινότητα, άλλο δημοτική κοινότητα και άλλο δημοτική ενότητα. Φυσικά, άλλο περιφερειακή ενότητα. Αν δεν τα ξεκαθαρίσετε αυτά πρώτα δεν θα καταλαβαίνετε τι διαβάζετε:

 

Τοπική Κοινότητα: Τα πρώην Τοπικά διαμερίσματα και πιο πρώην Δημοτικά Διαμερίσματα των Δήμων με τον Καποδίστρια. (Τα χωριά, οι οικισμοί δηλαδή)

Δημοτική Κοινότητα: Τα πρώην Δημοτικά Διαμερίσματα που είναι "μεγάλα" (δεν ξέρω ακριβώς τον ορισμό αλλά πιθανόν εννοεί >2000 κατοίκους)

Δημοτική Ενότητα: Οι πρώην (Καποδιστρικοί) Δήμοι

Περιφερειακή Ενότητα: Οι πρώην Νομαρχίες

 

Ψάξτε τον Καλλικράτη, διαχωρίστε τις έννοιες για την περιοχή σας και μετά ψάξτε την Τ.Ζ.

 

Υ.Γ Μην ρωτάτε την κ. Χριστίνα!! Πρόγραμμα πουλάει η γυναίκα, δεν θα λέει στον καθένα μας την ΤΖ....

 

 

 

παιδια για εντος αθηνας εχω βρει το παρακατω χαρτη και τον εχω διασταυρωσει σε πολλες περιπτωσεις με τις τιμες που δινει το υπουργειο και φυσικα ειναι οκ! ειναι πολυ πιο ευχρηστο και γρηγορο αν ψαχνετε για ΤΖ σε περιοχες που δε γνωριζετε καλα. μακαρι να γινοταν κατι επισημα για ολη την ελλαδα..

αν βρω και για την υπολοιπη αττικη ή την υπολοιπη ελλαδα θα το ανεβασω..

 

http://www.realestat...r/el/content/48

 

Ότι τσέκαρα κι εγώ ισχύει!

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το πρόβλημα προκύπτει όταν η δημοτική ενότητα έχει 3 τοπικές με διαφορετικές ΤΖ. Τότε τί παίρνεις?Την ελάχιστη της τοπικής που ανήκεις ή την ελάχιστη της δημοτικής?

Παράδειγμα.

Ο οικισμός Σταυρονικήτα στη Σανη δεν έχει ΤΖ. Ανήκει στην τοπική ενότητα Κασσανδρείας στο Δήμο Κασσάνδρας.

Η τοπική ενότητα έχει ελάχιστη ΤΖ τον οικισμό Σίβηρης με 900 ευρώ.

Η δημοτική ενότητα έχει ελάχιστη ΤΖ το Κασσανδρινό με 600 ευρώ.

Τί πρέπει να διαλέξω και βασικά ΓΙΑΤΙ?

 

Αφού λέει ''την ΤΖ που ισχύει στην τοπική Ή δημοτική ενότητα''. Το διαζευκτικό Ή πού με οδηγεί?

Στην τοπική ή στην δημοτική?

 

Συναδελφε αν γνωριζεις εσυ η καποιος αλλος σχετικα με τον οικισμο Σταυρονικητα, θα ηθελα τη βοηθεια σας.

Κατα'αρχας ο οικισμος θεωρειται εντος ή εκτος σχεδιου? Υπηρχε αυτο το βασιλικο διαταγμα το οποιο οριζε ορους δομησης, ζωνες κλπ, το οποιο καταργηθηκε πριν καμια δεκαετια απαγορυοντας εκει την οικοδομκη δραστηριοτητα. Στην πολεοδομια Μουδανιων επιμενουν οτι η περιοχη ειναι εκτος σχεδιου.

 

Εγω θεωρω οτι πρεπει να το βαλλω ως εντος σχεδιου, αφου θεωρω οτι κατα την εκδοση της αδειας (1997) θεωρουταν εντος, και αλλωστε με αυτα τα επιτρεπομενα μεγεθη θα συγκρινω.

Επειτα προκυπτει το θεμα με την ΤΖ. 600€ ως εντος, ή 500€ απο την περιφερειακη ενοτητα, δεδομενου οτι αυτη τη στιγμη θεωρειται εκτος?

Και τελος, σχετικα με την απαιτηση εξαρτημενου τοπογραφικου: Χρειαζεται? Θεωρειται μηπως οικισμος <2000 κατοικων οποτε με βαση τα τελευταια δεδομενα δεν απαιτειται?

 

Θα εκτιμουσα οποιαδηποτε βοηθεια αν γνωριζει καποιος κατι σιγουρο.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζετε που μπορώ να βρω την τιμή ζώνης για το Αρκαλοχώρι Ηρακλείου Κρήτης εντός οικισμού; Ευχαριστώ.

 

http://www.gsis.gr/ANTIKEIMENIKES_AXIES_2010/irakleio.pdf

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν παιδιά διαβάστε προσεκτικά την τροποποίηση και μην μπερδεύεστε με τις έννοιες. Άλλο τοπική κοινότητα, άλλο δημοτική κοινότητα και άλλο δημοτική ενότητα. Φυσικά, άλλο περιφερειακή ενότητα. Αν δεν τα ξεκαθαρίσετε αυτά πρώτα δεν θα καταλαβαίνετε τι διαβάζετε:

 

Τοπική Κοινότητα: Τα πρώην Τοπικά διαμερίσματα και πιο πρώην Δημοτικά Διαμερίσματα των Δήμων με τον Καποδίστρια. (Τα χωριά, οι οικισμοί δηλαδή)

Δημοτική Κοινότητα: Τα πρώην Δημοτικά Διαμερίσματα που είναι "μεγάλα" (δεν ξέρω ακριβώς τον ορισμό αλλά πιθανόν εννοεί >2000 κατοίκους)

Δημοτική Ενότητα: Οι πρώην (Καποδιστρικοί) Δήμοι

Περιφερειακή Ενότητα: Οι πρώην Νομαρχίες

 

Ψάξτε τον Καλλικράτη, διαχωρίστε τις έννοιες για την περιοχή σας και μετά ψάξτε την Τ.Ζ.

 

Για να ξεκαθαρίσει λίγο το θέμα επισυνάπτω αρχείο που περιέχει τις Καλλικτατικές Περιφέρειες/Ενότητες/Δήμους/Δ.κοινότητες/Τοπ.Κοινότητες.

 

Πρώτα βλέπουμε πού βρίσκεται το ακίνητο. και στη συνέχεια πάμε στη ΓΓΠΣ και κατεβάζουμε το αρχείο με τις τιμές ζώνης που ισχύουν στις ΕΝΤΟΣ σχεδίου περιοχές που μας ενδιαφέρουν.

xwr.arm_dhmwn_kallikraths_12_2011.pdf

Edited by lefgrter
Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε αν γνωριζεις εσυ η καποιος αλλος σχετικα με τον οικισμο Σταυρονικητα, θα ηθελα τη βοηθεια σας.

Κατα'αρχας ο οικισμος θεωρειται εντος ή εκτος σχεδιου? Υπηρχε αυτο το βασιλικο διαταγμα το οποιο οριζε ορους δομησης, ζωνες κλπ, το οποιο καταργηθηκε πριν καμια δεκαετια απαγορυοντας εκει την οικοδομκη δραστηριοτητα. Στην πολεοδομια Μουδανιων επιμενουν οτι η περιοχη ειναι εκτος σχεδιου.

 

Εγω θεωρω οτι πρεπει να το βαλλω ως εντος σχεδιου, αφου θεωρω οτι κατα την εκδοση της αδειας (1997) θεωρουταν εντος, και αλλωστε με αυτα τα επιτρεπομενα μεγεθη θα συγκρινω.

Επειτα προκυπτει το θεμα με την ΤΖ. 600€ ως εντος, ή 500€ απο την περιφερειακη ενοτητα, δεδομενου οτι αυτη τη στιγμη θεωρειται εκτος?

Και τελος, σχετικα με την απαιτηση εξαρτημενου τοπογραφικου: Χρειαζεται? Θεωρειται μηπως οικισμος <2000 κατοικων οποτε με βαση τα τελευταια δεδομενα δεν απαιτειται?

 

Θα εκτιμουσα οποιαδηποτε βοηθεια αν γνωριζει καποιος κατι σιγουρο.

 

Συγνώμη εάν το είδα αργά.

Θα σου πω τι κάνω εγώ χωρίς 100% σιγουριά.

Εάν η άδεια δεν έχει ανακληθεί από το ΣΤΕ (όπως πολλές) το θεωρώ εντός σχεδίου σύμφωνα με την άδεια.

Κάνω τοπογραφικό εξαρτημένο γιατί δεν υπάρχει ρυμοτομικό αλλά ιδιωτική πολεοδόμηση.

Άρα παίρνω ΤΖ 600 ευρώ.

 

ΠΡΟΣΕΧΕ! Υπάρχουν πολλές άδειες που έχουν ανακληθεί από το ΣΤΕ. Ψάξε μήπως τυχόν είσαι σε αυτές γιατί μπορεί να μπλέξεις μετά.

Link to comment
Share on other sites

δλδ τελικα παμε πρωτα αν ειμαστε οικισμος και εχει τιμη ζωνης....αν δεν εχει παμε να δουμε την χαμηλοτερη του πρωην δημου καποδιστρια....και αν δεν εχει ακια υτος παμε στον καλλικρατικο δλδ

 

αυτο το η ομως εμενα μου κανει καπως και επειδη δεν υπαρχει καποδιστριας νομιζω καλυτερα ειναι να πηγαινουμε αμεσως στην χαμηλοτερη του καλλικρατη αν ηρεμησουμε

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει ο Καποδίστριας πλέον. Κάπποιες πρώην κοινότητες μετατράπηκαν σε Καλλικρατικούς Δήμους. Καθώς όμως δεν έχουν μεγάλη έκταση ή κατοίκους δεν διαθέτουν ούτε δημοτικές ούτε τοπικές κοινότητες..... Σκέτο Δήμοι και μάλλιστα Καλλικρατικοί.

Link to comment
Share on other sites

Η τιμή ζώνης (ως εντός σχεδίου) είναι 900€.

Γιατί 900?Δήμος Κασσάνδρας έχει ελάχιστη 600 στο Κασσανδρινό.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα κοιτάζεις την κοινότητα.

Το Σάνη ανήκει στην Δημοτική Κοινότητα Κασσανδρείας με ελάχιστη τιμή 900€.

Θα το κοιτάξω και καλύτερα, αλλά νομίζω ότι έτσι είναι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.