Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τι ομάδα είμαστε;


ilias

Τι ομάδα είμαστε;  

1.168 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Τι ομάδα είμαστε;


This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Δεν είμαι πολύ καλός στα νομικά οπότε αν κάνω κάποιο λάθος, ας με διορθώσει κάποιος.

Σύμφωνα με τα πιο mainstream μέσα (sport24, gazzetta) που σιγουρα δεν ειναι ελεγχομενα απο τον ΠΑΟΚ, διαβάζει κάποιος πως για να υπάρχει περιπτωση παρανομίας πρεπει να έχει το ίδιο πρόσωπο, ή συγγενής του (μέχρι Β' βαθμό, που νομικά σημαίνει εγγονός-παππους, αδέρφια, κουνιάδοι, ακόμα και ο πρώτος ξάδερφος θεωρείται νομικά Δ' βαθμού συγγένεια) μετοχές σε 2 ΠΑΕ. Αυτή την στιγμή και με τα στοιχεία που έχουν δει το φως, τρίτος ξάδερφος του Σαββίδη έχει αγοράσει το ξενοδοχείο έξω απο το γήπεδο της Ξάνθης (Το λεγόμενο Σαλέ, όσοι είναι απο εκει το ξέρουν).

Άρα ούτε μετοχές τις ΠΑΕ Ξανθη έχει ο Σαββίδης, ούτε κάποιος συγγενής μέχρι β' βαθμό. 

Θα συμφωνήσω πως η αγορά του ξενοδοχείου είναι ύποπτη και προφανώς έγινε για να υπάρξει κάποια φιλική σχέση με την Ξάνθη (πείτε το και παράρτημα αν θέλετε), αλλά σύμφωνα με τα στοιχεία που υπάρχουν διαθέσιμα, ΔΕΝ είναι παράνομο. Και μάλιστα μιλάμε για μια εφάπαξ συναλλαγή σε ένα ακίνητο, όχι αγορά μετοχών.Αντίστοιχα ο Μελισσανίδης έχει τον ΟΠΑΠ και ο Μαρινάκης την NOVA, δύο εταιρίες που αποτελούν οριακά μονοπώλιο, έχουν ΑΜΕΣΗ και ΣΥΝΕΧΩΜΕΝΗ συναλλαγή με τις ομάδες, οι δε μικρομεσαίες ομάδες επιβιώνουν ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ απο τα λεφτά που παίρνουν απο αυτές τις 2 εταιρίες.

Επίσης η σύνθεση της επιτροπής άλλαξε μόλις 2 βδομάδες πριν την αγόρευση με επιλογή του Αυγενάκη ενώ κατα την ψηφοφορία, 2 μέλη έλειπαν (αν αυτό σημαίνει κάτι). 

Κατα την γνώμη μου μιλάμε για μια ερασιτεχνική κίνηση απο τη μερια του Σαββίδη, τα κίνητρα είναι προφανή αλλα δεν βλέπω κάτι παράνομο (πάλι συμφωνα με όσα διαδίδονται). Αυτή την ερασιτεχνική παγαποντία (μάλλον επειδή είναι Πόντιος;;) την εκμεταλεύεται τώρα ο Ολυμπιακός για να παρει το πρωτάθλημα

Κατα πάσα πιθανότητα ο Ολυμπιακός να μην ήθελε ποτέ τον υποβιβασμό του ΠΑΟΚ ή να ήξερε πως κα΄τι τέτοιο δεν είναι εφικτό. Κατάφερε όμως να γίνει χαμός και ακόμα και με την "ευνοϊκή" νέα ρυθμιση, θα υπαρξει αφαίρεση 5 ή 10 βαθμών, δλδ ο Ολυμπιακός θα είναι πρωταθλητής.

Έτσι και ο ΠΑΟΚ θα φανεί ευνοημένος και ο Ολυμπιακός θα πάρει αυτό που θέλει, το πρωτάθλημα.

Και η δίκη για τα στημένα συνεχίζεται...

ΥΓ. Σε περίπτωση που υπάρχουν όντως στοιχεία που δείχνουν αγορά ΜΕΤΟΧΩΝ της Ξάνθης απο τον Σαββίδη ή την οικογένεια του, θέλω η ομάδα μου να πέσει και όχι να σωθεί επειδή άλλαξε ο νόμος. Και το ίδιο νομίζω θέλουν οι περισσότεροι ΠΑΟΚτσιδες και μη.

 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, ΝΙΚΟΣΤΡΙ said:

διαφωνώ με τον υποβιβασμό  ( σε ποιους θα τα χώνω  μετά εγω ο ΝΟΤΙΟΣ για να μου βαράνε άκυρα)  

Προς μπαοκτζηδες και φίλομπαοκτζηδες...
Δεν είσαστε η πιο αδικημένη ομαδουλα όπως θέλετε να παρουσιάσετε απλά είστε τα μεγαλύτερα κλαψο.....α του ελληνικού ποδοσφαίρου...
Ας το πάρουμε λοιπόν από την αρχη ποσό έχετε αδικηθείτα τελευταία 30 χρόνια...

.....

 

 

2 ώρες πριν, tetris said:

Είναι γεγονός ότι είμαστε πολύ πίσω από εσάς, κι ακόμη μαθαίνουμε

π.χ. 

πώς να εξαφανίζουμε μάρτυρες κατηγορίας

πώς να "πείθουμε" δικαστές να παραιτηθούν από την υπόθεσή μας

κλπ

κλπ

ερώτηση για όλους εμάς που δεν είμαστε οπαδοί..... και απλά μας αρέσει να βλέπουμε όμορφο ποδόσφαιρο.

Για ποιο λόγο να βλέπουμε ποδόσφαιρο απο οποιαδήποτε Ελληνική ομάδα με άλλη Ελληνική σε οποιαδήποτε κατηγορία (με εξαίρεση την Εθνική) .....

και

Για ποιο λόγο το άθροισμα των διαθέσιμων θέσεων θεατών σε όλα τα γήπεδα της Ελλάδα ξεπερνά στο 20πλάσιο τουλάχιστον το κοινό που πάει γήπεδο κάθε βδομάδα όλο τον χρόνο....

Για ποιο λόγο λοιπόν αυτά (πολλά) τα άχρηστα ανευ προσέλευσης κοινού κατασκευάσματα να μη δοθούν για άλλες χρήσεις πρασίνου - αθλητισμού για το κοινό και τις παιδικές ηλικίες που τρέχουν στα τσιμέντα στις πόλεις τους?

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Έχεις απόλυτο δίκιο (ο διάλογος με το νικοστρι εντάσσεται στα πλαίσια του χαβαλέ)

Όσο για καλό ποδόσφαιρο (και μπάσκετ, και βόλλεϊ, κλπ), αν δεν έχεις συνδρομητική τιβι, απλώς δεν βλέπεις

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι γίνεται με τα ξαδέρφια , αλλά θυμήθηκα την παλιά παροιμία...

Αν με την δεύτερη επιτρέπεται , με την πρώτη επιβάλλεται....:cool:

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, Didonis said:

 

ερώτηση για όλους εμάς που δεν είμαστε οπαδοί..... και απλά μας αρέσει να βλέπουμε όμορφο ποδόσφαιρο.

Για ποιο λόγο να βλέπουμε ποδόσφαιρο απο οποιαδήποτε Ελληνική ομάδα με άλλη Ελληνική σε οποιαδήποτε κατηγορία (με εξαίρεση την Εθνική) .....

 

100% μαζί σου.

Απλά το ποδοσφαιρο είναι και αυτό μέρος της κοινωνίας μας. Όπως είναι τα πράγματα στην υπόλοιπη Ελλάδα είναι και στα πρωταθλήματα μας.

Θα σου έλεγα ότι η μόνη λύση είναι να ξαναγίνει το ποδόσφαιρο ερασιτεχνικό, αλλά έχω δει τι γινεται και στα ερασιτεχνικά ή ακόμα και στα παιδικά πρωταθλήματα, οπότε μάλλον ούτε αυτο είναι λύση.

Link to comment
Share on other sites

Η λύση είναι πολύ απλή.... Να αρχίζουν να εφαρμόζονται οι νόμοι χωρίς εξαιρέσεις .....και να μη απαιτούμε την εφαρμογή τους από την επόμενη φορά που δεν θα αφορούν την ομαδούλα μας......

Δυστυχώς θέλουμε οι νόμοι να ισχύουν για όλους τους άλλους.....

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, tetris said:

 (ο διάλογος με το νικοστρι εντάσσεται στα πλαίσια του χαβαλέ)

Το'πιασες .... οπως το΄πιασαν κ αλλοι....

https://www.facebook.com/super3official/?__tn__=%2Cd%2CP-R&eid=ARBe-5BRl2fZuUU5-6pw75QUxzD0J9Xl5tZy_zeQ8bw207DPO_-HxQQrUOUeJZpA5Bd-hsq8uxZgB5tp

Στεκομαι στο γεγονος οτι Αλαφουζος , Μελισανιδης δεν πηραν θεση.......το κατεστημενο ?  ισως?

 

αθηναικο κατεστημενο.jpg

Edited by ΝΙΚΟΣΤΡΙ
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 9/2/2020 at 9:37 ΠΜ, tetris said:

κανονικά, θα έπρεπε να μπει στο "τι βλέπετε.."

μπα , αυτο θα έβαζα........

edit

συγνωμη για την καθυστερημενη απαντηση αλλα εχω μπλεξει με τις κατασκευες της airbnb κ δεν εχω χρονο ....

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.