Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αρτιότητα σε περιοχή Natura


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 102
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κι εγώ είμαι θερμός υποστηρικτής της άποψης ότι το ακίνητο προ φεκ Natura ήταν άρτιο και οικοδομήσιμο υπό την προύποθεση καθορισμού του αιγιαλου...

 

Αλλά επειδή ο πελάτης μου είναι ενδιαφερόμενος αγοραστής, θεωρώ πως πριν την μεταβίβαση κακό δεν κάνει να καταθέσω για οικοδομησιμότητα εφόσον την δέχονται ως διαδικασία στην αρμόδια πολεοδομία...

 

Ευχαριστώ πολύ όλους.. Σε περίπτωση που προκύψει κάτι περίεργο θα ενημερώσω αναλόγως...

Edited by ethan
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

(μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Καλησπέρα, 

έχω μετρήσει ιδιοκτησία σε εκτός σχεδίου περιοχή NATURA2000 επιφάνειας 6.300τ.μ. Διαβάζοντας το τελευταίο συμβόλαιο του 1999 βλέπω οτι η έκταση που μέτρησα είχε κατατμηθεί σε δυο τμήματα, 2στρ και 4στρ με όση έκταση αυτά έχουν μετά από επιμέτρηση. Το τμήμα 2στρ. έχει πρόσωπο σε δρόμο ενώ το τμήμα 4στρ. δεν έχει. Το όριο μεταξύ τους που έγραφε το συμβόλαιο είχε εξαφανιστεί σχεδόν όταν αποτύπωσα. Και τα δυο κομμάτια μεταβιβάστηκαν στον ίδιο ιδιοκτήτη και ανήκουν ακόμα σε αυτόν. Θέλω να ρωτήσω, το τμήμα των 4 στρ. είναι οικοδομήσιμο χωρίς πρόσωπο σύμφωνα με το Ν.3212/2003 αρκεί να δημιουργηθεί δουλεία στο τμήμα 2 στρ. για να έχει πρόσβαση; Ισχύει αυτό για τα αγροτεμάχια που δημιουργούνται από κατάτμηση αυτή η διάταξη; Επίσης,  σύμφωνα με την μερική κύρωση των δασικών χαρτών το τμήμα των 4 στρ. έχει 1στρ. ΔΑ που σκοπεύει ο ιδιοκτήτης να τα αγοράσει για να ενωθούν με το υπόλοιπο τμήμα. Αν το αγοράσει και "καθαρίσει" η έκταση μπορώ να επιμετρήσω το 1στρ. στα υπόλοιπα 3 για να εξετάσω την αρτιότητα με βάση το αρχικό τμήμα που δημιουργήθηκε από την κατάτμηση ή τα δασικά που εξαγοράζονται δεν μετράνε στην αρτιότητα και την οικοδομησιμότητα;

Capture.PNG

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

ποιός ηταν ιδιοκτητης και σε ποσα στρεματα?

Πότε εκανε την κατατμηση και με ποιόν τροπο?

Η κατατμηση απαιτει συμβολαιο και διαφοροποίηση ιδιοκτητών.

Η μεταβίβαση 4 στρ. ξεχωριστα και 2 στρ. ξεχωριστα  απο το ίδιο γηπεδο προς τον ίδιον, δεν δημιουργει κατατμηση.

Τελος,  να θυμισω οτι, οι παρεκκλίσεις στις ΝΑΤΟΥΡΑ εχουν καταργηθει.

Συμπλήρωσε το ερωτημά σου  και

τα λεμε

υγ

δεν καταλαβα για ποιά εξαγορα δασικης μιλας.

ή ειναι του δημοσιου

ή ειναι  ιδιωτικη δασικη εκταση, που δεν αφαιρει την αρτιοτητα...

Απλα δεν υπολογιζεται στην οικοδομησιμοτητα.

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα

1)Ιδιοκτήτης ήταν ο πατέρας του σημερινού ιδιοκτήτη, στην συνολική έκταση που φαίνεται στην εικόνα, 

2) Η κατάτμηση έγινε με συμβολαιογραφική πράξη το 1999 και συγκεκριμένα αναφέρει "ο παραχωρητής γονέας διαχώρισε και απέσπασε αυτούσια δυο(2) διακεκριμένα τμήματα του-αγροτεμάχια για να αποτελέσει καθένα τους εφεξής ένα αυτοτελές και αυθυπόστατο κατά φυσική και νομική αντίληψη πράγμα". "Μεταβίβαση: τα δυο(2) διακεκριμένα τμήματα-αγροτεμάχια του αγρού στην θέση τάδε, με όλα τους τα συστατικά μέρη, στοιχεία και παραρτήματα τους και δικαιώματα κλπ κλπ στο απόδεχο τέκνο του Ταδε"

Διαχωρίζει στο ίδιο συμβόλαιο με σύνορο έναν πέτρινο φράχτη και μεταβιβάζει και τα δυο αυτούσια στον ίδιο αποδεχόμενο. Επίσης, έχει καταργηθεί η παρέκκλιση των 4 στρ; Θα μπορούσατε να μου στείλετε την απόφαση ή την διάταξη γιατί δεν βρήκα κάτι σχετικό σε αναζήτηση που έκανα. Τέλος έχω μια δασική έκταση ΔΑ, που βρίσκεται εντός περιφραγμένης περιοχής. Οι αντιρρήσεις έχουν λήξει στην περιοχή και οι ιδιοκτήτες προβαίνουν σε εξαγορά τον ΑΔ και ΔΑ.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

 

νομος 3937/11 αρθρο 9

https://www.kodiko.gr/nomologia/document_navigation/126877/nomos-3937-2011

Η κατατμηση δεν ειναι συννομη. Αφου ειναι ο ιδιος ιδιοκτητης και στα δυο, δεν εχει γινει νομιμη κατατμηση.

Τα ¨τυφλά"  4 στρ. εξακολουθουν να ισχυουν

Οι παρεκλίσεις καταργηθηκαν

 

 

Link to comment
Share on other sites

51 λεπτά πριν, dimitris GM said:

 

νομος 3937/11 αρθρο 9

https://www.kodiko.gr/nomologia/document_navigation/126877/nomos-3937-2011

Η κατατμηση δεν ειναι συννομη. Αφου ειναι ο ιδιος ιδιοκτητης και στα δυο, δεν εχει γινει νομιμη κατατμηση.

Τα ¨τυφλά"  4 στρ. εξακολουθουν να ισχυουν

Οι παρεκλίσεις καταργηθηκαν

Συνεπώς, εγώ στο τοπογραφικό που θα συνοδεύει το συμβόλαιο πώλησης αναφέρω ένα αγροτεμάχιο 6.300τ.μ και όχι (2) αυτοτελή και θεωρώ πως είναι άρτιο και οικοδομήσιμο κατά παρέκκληση;  

Δηλαδή, η συμβολαιογραφική πράξη που έχει μεταγγραφεί και αναφέρει διαχωρισμό δεν έχει ισχύ;; Θα μπορούσατε να μου στείλετε και σχετική διάταξη για την κατάτμηση αν έχετε κάτι στα υπόψην σας;

 

 

Edited by Dimitrios1991
Link to comment
Share on other sites

Έτσι, τα όρια του οικοπέδου προσδιορίζονται από τα όρια του ενιαίου ακινήτου που αποτελεί το αντικείμενο του αντίστοιχου με το οικόπεδο δικαιώματος κυριότητας ή συγκυριότητας. Απόρροια αυτών είναι, ότι, για να επέλθει κατάτμηση ενός οικοπέδου, θα πρέπει τμήμα ή τμήματα αυτού να μεταβιβαστούν κατά κυριότητα, με οποιοδήποτε νόμιμο τρόπο, σε τρίτο, ήτοι να μεταβληθούν, με βάση το δικαίωμα κυριότητας, τα αρχικά όρια του οικοπέδου.

 

Επομένως, με μονομερή πράξη του ιδιοκτήτη ενιαίου οικοπέδου, με την οποία δεν μεταβιβάζεται κατά κυριότητα σε τρίτο τμήμα του οικοπέδου, αλλά απλώς διαιρείται τούτο σε μερικότερα τμήματα, κατά τρόπο πολεοδομικώς αδιάφορο, δεν επέρχεται κατάτμηση του οικοπέδου, αφού ο ιδιοκτήτης της όλης συνεχόμενης έκτασης αυτού, και μετά την προαναφερόμενη διαίρεση, παραμένει ο ίδιος και συνεπώς η όλη αυτή έκταση εξακολουθεί να έχει τα χαρακτηριστικά στοιχεία που συγκροτούν κατά τον σαφή ορισμό του νόμου την έννοια του οικοπέδου (βλέπε και γνωμοδότηση 574/1987 της Συνέλευσης των Προϊσταμένων Νομικών Διευθύνσεων).

 

Κατ' ακολουθία τούτων, κατά τη γνώμη της αναφερόμενης παραπάνω πλειοψηφίας της Ολομέλειας του Νομικού Συμβουλίου του Κράτους, στο πρώτο από τα τιθέμενα ερωτήματα προσήκει αρνητική απάντηση.

 

 

http://www.nomoskopio.gr/nsk_668_92.php?toc=0&printWindow&

Edited by dimitris GM
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, dimitris GM said:

Έτσι, τα όρια του οικοπέδου προσδιορίζονται από τα όρια του ενιαίου ακινήτου που αποτελεί το αντικείμενο του αντίστοιχου με το οικόπεδο δικαιώματος κυριότητας ή συγκυριότητας. Απόρροια αυτών είναι, ότι, για να επέλθει κατάτμηση ενός οικοπέδου, θα πρέπει τμήμα ή τμήματα αυτού να μεταβιβαστούν κατά κυριότητα, με οποιοδήποτε νόμιμο τρόπο, σε τρίτο, ήτοι να μεταβληθούν, με βάση το δικαίωμα κυριότητας, τα αρχικά όρια του οικοπέδου.

 

 

Κατατοπιστικότατος και χρήσιμος ο σύνδεσμος που μου στείλατε! Παρόλα αυτά, η δική μου περίπτωση αναφέρεται σε γήπεδο το οποίο βρίσκεται εκτός εγκεκριμένου σχεδίου και εκτός ορίων οικισμού. Η απόφαση αυτή έχει ισχύ και για εκτός σχεδίου κατατμήσεις;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.