Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αρτιότητα σε περιοχή Natura


Recommended Posts

Έχω κληρονομήσει μόλις από τη γιαγιά ένα γεωτεμάχιο και δεν μπορώ να βγάλω άκρη εάν είναι εντός οικισμού ή εκτός οικισμού. Το ΦΕΚ οριοθέτησης (οικισμών μέχρι 2000 κατοίκους) δίνει 800 μέτρα από την πλατεία (είμαστε στα 200 μέτρα) εξαιρεί όμως προστατευόμενες φυσικές περιοχές. Είμαι εντός Natura και εκτός συνεκτικού τμήματος του οικισμού. Το συμπέρασμα είναι ότι είμαι εκτός οικισμού;

 

Δηλαδή στη δήλωση θα γράψω: Έιναι εκτός ορίων οικισμού, διότι βρίσκεται εκτός του συνεκτικού τμήματος και βρίσκεται εντός περιοχής Natura οπότε δεν έχει ισχύ η απόσταση 800 μέτρα από την πλατεία;

 

Η Natura από την άλλη δεν έχει ισχύ για περιοχές εντός ορίων οικισμού, αλλά μόνο εκτός ορίων. Οπότε με αυτήν τη λογική, αφού η οριοθέτηση των 800 μέτρων είχε γίνει πριν κηρυχθεί η περιοχή ως Natura, δεν έχει εφαρμογή στο δικό μου οικόπεδο, οπότε το οικόπεδο είναι άρτιο και οικοδομήσιμο.

 

Οπότε στη δήλωση - σύμφωνα με τη λογική αυτή - θα αγνοήσω την ύπαρξη της Natura, επειδή είμαι εντός ορίων οικισμού.

 

Νομίζω προηγήθηκε η οριοθέτηση και κατά συνέπεια δεν έχει ισχύ η Natura. Ποιά η άποψή σας;

Edited by Kathanas
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 102
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Kathanas:

Μήπως αναφέρεσαι σε στάσιμο οικισμό;

 

Οι διατάξεις προστασίας περιοχών νατούρα που επιβάλλουν ελάχιστη κατά παρέκκλιση αρτιότητα 4000 τμ ή 10.000 κατά κανόνα ισχύουν σε περιοχές εκτός σχεδίου και εκτός οριοθετημένων ή προ 23 οικισμών. Επομένως, αν ο οικισμός είναι οριοθετημένος και όχι στάσιμος οι διατάξεις του Ν. 3937/11 περί ελάχιστης αρτιότητας 4000 ή 10.000 τμ δεν ισχύουν.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

ΑΠό το ΦΕΚ οριοθέτησης χαρακτηρίστηκε ως φθίνων οικισμός. Έχει σημασία αυτό; Τα διαγράμματα που συνοδεύουν την οριοθέτηση είναι εντελώς ανατίστοιχα με το λεκτικό που τα συνοδεύει που λέει: "800 μέτρα από το κέντρο του οικισμού με τις εξαιρέσεις της παρ.2 του άρθρου 1 του ΠΔ 87 (ΦΕΚ 133/Δ/1987)". Από την πολεοδομία τηλεφωνικά μου είπαν να μη κοιτάω τα διαγράμματα, αλλά το λεκτικό. Το διάγραμμα από το ΦΕΚ που το ανέλυσα δείχνει τη γραμμή να περνάει οριακά στην ιδιοκτησία μου, αλλά είναι πολύ κακή η ανάλυση. Μπορώ να το βρω στο Τοπογραφικό του ΥΠΕΚΑ με το ΦΕΚ;

Edited by Kathanas
Link to comment
Share on other sites

@kathanas:τσεκαρε αυτα που σου εγραψε ο pavlos για τα προ 23.Στο ΦΕΚ- δεν εχει το περιγραμμα του οριου?

αλλιως κανε εναν "ελεγχο" και μεσω του εκχα για την αποσταση των 800 και κοιταξε που βρισκεται η ιδιοκτησια και κανε και συγκριση με το αποσπασμα οριοθετησης 

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι βρε συνάδελφοι που με απασχολεί.

Σύμφωνα με Ν-3937/11

"Κατ' εξαίρεση, θεωρούνται άρτια και

οικοδομήσιμα κατά παρέκκλιση, γήπεδα έκτασης τουλάχιστον 4000 τμ

τα οποία, κατά την 31-3-11, θεωρούνται άρτια και οικοδομήσιμα, σύμφωνα

με τις οικείες πολεοδομικές διατάξεις").

Αν έχω αγροτεμάχιο 4500 στρέμ. παράκτιο,εντός natura, με χρόνο δημιουργίας το 2001 με κατάτμηση, όπου ο καθορισμός του αιγιαλού έγινε το 2014, και επομένως κατά την 31-3-11 ήταν άρτιο και μη οικοδομήσιμο λόγω μη καθορισμένου αιγιαλού και ζώνης παραλίας, λόγω του άνω ΦΕΚ θεωρείται ότι δεν καλύπτει την παρέκλιση και άρα πάει η οικοδομησιμότητα σήμερα??

Edited by ethan
Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου είναι άδικο να χάσει την οικοδομησιμότητα, δεν ξέρω μήπως μας σώζει το "σύμφωνα με τις οικείες πολεοδομικές διατάξεις", δηλαδή αφού σύμφωνα με τις πολεοδομικές διατάξεις είναι άρτιο και οικοδομήσιμο, απλά η άρση της οικοδομησιμότητας ήταν για λόγους μη ολοκλήρωσης κάποιων συνοδευτικών μελετών, τελικά είναι οικοδομήσιμο κατά παρέκκλιση. Σε κάθε περίπτωση μπορείς να ζητήσεις οικοδομησιμότητα από την Υπηρεσία Δόμησης για να είσαι σίγουρος και φυσικά να μην αναφέρεις καθόλου αυτή την τραβηγμένη - κατά τη γνώμη μου - άποψη που έχεις. Αν και η Πολεοδομία έχει την ίδια τραβηγμένη άποψη, τότε είσαι καλυμμένος απέναντι στους ιδιοκτήτες. Αλλά να τους στερήσεις εσύ την οικοδομησιμότητα δε το βρίσκω σωστό.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, ethan said:

 

Αν έχω αγροτεμάχιο 4500 στρέμ. παράκτιο,εντός natura, με χρόνο δημιουργίας το 2001 με κατάτμηση, όπου ο καθορισμός του αιγιαλού έγινε το 2014, και επομένως κατά την 31-3-11 ήταν άρτιο και μη οικοδομήσιμο λόγω μη καθορισμένου αιγιαλού και ζώνης παραλίας, λόγω του άνω ΦΕΚ θεωρείται ότι δεν καλύπτει την παρέκλιση και άρα πάει η οικοδομησιμότητα σήμερα??

Το γήπεδο εξαιτίας του καθορισμού αιγιαλού-παλαιού αιγιαλού-παραλίας τέμνεται από τη γραμμή του χάνοντας επιφάνεια, την οποία είχαν θεωρήσει παλαιότερα ως επιφάνεια γηπέδου;;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Pavlos33 said:

Το γήπεδο εξαιτίας του καθορισμού αιγιαλού-παλαιού αιγιαλού-παραλίας τέμνεται από τη γραμμή του χάνοντας επιφάνεια, την οποία είχαν θεωρήσει παλαιότερα ως επιφάνεια γηπέδου;;

Οχι δεν επηρεαζει την επιφανεια του ο καθορισμος των θεσμικων γραμμων αιγιαλου και παραλιας, λογω υπαρξης αγροτικης οδου μεταξυ αιγιαλου, ζωνης παραλιας και προσωπου..Απλα του υποχωρει την οικοδομικη γραμμη κατα τα προβλεπομενα μετρα...

Link to comment
Share on other sites

Επομένως πριν το 2014 δεν μπορούσε να εξεταστεί η οικοδομησιμότητα του λόγω μη οριοθέτησης του αιγιαλού.

Λογικά, εάν δεν επηρεάζεται το εμβαδό δεν χάνει οικοδομησιμότητα.

Αυτό που μπορείς να κάνεις, εάν η ΥΔΟΜ δεν δέχεται αίτηση οικοδομησιμότητας (που πολλές δεν δέχονται), προχωρήστε σε ΟΑ ή ΕΕΔΜΚ για περίφραξη. Προτιμητεό η ΟΑ, δηλαδή περίφραξη με συμπαγές τμήμα, και περιοριστείτε στην προέγκριση, ώστε να εξεταστεί η αρτιότητα και οικοδομησιμότητα και από την ΥΔΟΜ. Θα μπορούσε για μεγαλύτερη εξασφάλιση η ΟΑ να περιλαμβάνει ανέγερση μικρού κτίσματος (πχ αποθήκη).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.