Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αρτιότητα σε περιοχή Natura


Recommended Posts

Σε περιοχή natura θα δημιουργήσω τίτλους με χρησικτησία σήμερα (2014). Πρέπει να έχω 10 στρ. και 25μ πρόσωπο σε κοινόχρηστο δρόμο ή με καλύπτουν τα 4 στρ. εφόσον το ακίνητο προϋφίσταται του 2003;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 102
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

απότι διάβασα εδω

 

Εγγρ-27740/7-10-05 (Δ/νση Νομ. Εργου)
Αναφορικά με το εν θέματι σχετικό και το συνημμένο μ' αυτό έγγραφο της πολεοδομίας Γιαννιτσών σας γνωρίζουμε τα εξής:
Η έκτακτη χρησικτησία (Αρθ 1045 ΑΚ) αποτελεί πρωτότυπο τρόπο κτήσης κυριότητας σύμφωνα με το εμπάγματο δίκαιο πολεοδομικώς δε - στις περιπτώσεις όπου τίτλος ιδιοκτησίας ακινήτου είναι η έκτακτη χρησικτησία αναγνωρισμένη τελεσίδικα με δικαστική απόφαση - ως χρόνος δημιουργίας του οικοπέδου λαμβάνεται η ημερομηνία κατά την οποία υπεισήλθε στην νομή και κατοχή του ακινήτου ο μετέπειτα αναγνωρισθείς κύριος αυτού.
Η εν λόγω ημερομηνία πρέπει να προκύπτει σαφώς από το ιστορικό και αιτιολογικό της σχετικής απόφασης του δικαστηρίου που αναγνωρίζει την έκτακτη χρησικτησία.
Κατά συνέπεια πολεοδομικώς ως χρόνος δημιουργίας του οικοπέδου, λαμβάνεται η έναρξη της εικοσαετίας και όχι η συμπλήρωση αυτής, δηλ. ο χρόνος έναρξης του φυσικού εξουσιασμού και της αποδεδειγμένης πλέον οριοθέτησης του οικοπέδου, ο οποίος στις περιπτώσεις χρησικτησίας προηγείται και δεν συμπίπτει με το χρόνο οριστικής κτήσης κυριότητας όπως σε όλες τις άλλες περιπτώσεις.
ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΕΧΩΔΕ
ΓΕΝΙΚΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΔΙΟΙΚΗΣΕΩΣ
ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΝΟΜΟΘΕΤΙΚΟΥ ΕΡΓΟΥ
ΤΜΗΜΑ ΝΟΜΙΚΟ - ΣΥΜΒΑΣΕΩΝ

 

άρα νομιζω οτι μπορεις να πεις οτι ισχυει το προ του 2003.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το έγγραφο μόλις διάβαζα. Η διαφορά είναι ότι εγώ δεν έχω δικαστική απόφαση.

Πελάτης μου θα αγοράσει γη από κάποιον ο οποίος θα επικαλεστεί χρησικτησία για να του πουλήσει το ακίνητο.

Link to comment
Share on other sites

αν επικαλεστει χρησικτησια...

-χωρις δικαστικη αποφαση-

χρονος δημιουργιας θα ειναι η μεταγραφη του συμβολαιου...

 

Η μονη λυση ειναι να εχει στα χερια του αποφαση περι της χρησικτησιας του...

Στην αποφαση θα αναγραφεται απο "πότε" αρχισε η χρησικτησια...οπότε-εχει γινει δεκτο- οτι ισχυει η ημερομηνια εναρξης της χρησικτησιας...

 

 

υγ1

ολα αυτα με την επιφυλαξη οτι απο 1-1-2014 για καθε μεταβιβαση πρεπει να επισυναπτεται βεβαίωση οτι

αυτο το συγκεκριμενο  το δηλωνε στο ΦΑΠ..., ΕΤΑΚ κλπ των 5 τελευταιων ετων...

 

υγ2

δες και αυτα..τα  συγκεντρωτικα...

http://www.michanikos.gr/topic/37096-Ζώνη-των-500-μέτρων-και-δικαστική-απόφαση/?p=633597

 

επομενως...

ο πελατης θα πρεπει να ειναι ιδιαίτερα προσεκτικος.....λογω  3212/03

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη σε ευχαριστώ, έχω υπόψιν μου όλα αυτά που παράθεσες εκτός από το τελευταίο με το ΦΑΠ-ΕΤΑΚ.

Επειδή στην περίπτωση μου έχω την κατα κανόνα αρτιότητα (10 στρ.) αλλά δεν έχω πρόσωπο σε αναγνώρισμένο δρόμο για τα 25μ., αν έπαιρνα βεβαίωση από την αρμόδια υπηρεσία (ΠΕΧΩ) ότι ο δρόμος είναι κοινόχρηστος επειδή έχουν κατασκευαστεί δημόσια έργα (τεχνικά κλπ), πιστεύεις ότι με καλύπτει;

Link to comment
Share on other sites

η πιο σωστη λυση,  για να αποδειξεις τον χρονο δημιουργιας

ειναι η αποφαση περι χρησικτησιας.

 

[φοβαμαι οτι και παλι θα κολλησει... διοτι και για  την συζητηση  της  αγωγης απαιτειται πιστοποιητικο ΕΝΦΙΑ-ΦΑΠ-ΕΤΑΚ..

.απο αυτον που κανει τηναγωγη και επικαλειται την αναγνωριση της  χρησικτησιας..]

 

Δύυυσκολα τα πραγματα

 

το μονο που σε σωζει ειναι αυτο το ακινητο των 10 στρ. [δλδ 10.300 τμ...]

να το ειχε καποιος απο συμβολαιο  πριν 30   χρονια.

 

Οπότε αποδειχνεις την υπαρξη του απο τοτε που περιγραφεται στο παληο συμβολαιο

και ο πώλητης δηλωνει απλα οτι "το εχει απο ατυπη δωρεα απο τον πατερα του απο το 1985..κλπκλπ..."

 

υγ

οσο για τον δρομο...δες αυτο...αν σε βοηθαει...

 

http://www.magnesia.gr/_newportal/gr/DisplayArticles.asp?Article=4379

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Παλιό συμβόλαιο δεν υπάρχει οπότε το ξεχνάμε,

χρόνος για να γίνει δικαστική αναγνώριση δεν υπάρχει οπότε το ξεχνάμε (εκτός κι αν δεν γίνεται διαφορετικά),

αναγνώριση του δρόμου ως δημοτικό δεν με ενδιαφέρει να κάνω αφού ο συγκεκριμένος δεν ενώνει οικισμούς για να χαρακτηριστεί δημοτικός, μόνο αν μπορούσε να γίνει αναγνώριση ως κοινόχρηστος αφού είναι ασφαλτοστρωμένος και έχουν γίνει και κάποια τεχνικά έργα σε αυτόν. Και πάλι δύσκολο αφού ο δρόμος δεν φαίνεται σε ορθοφωτοχάρτες του 45..

 

Η τελική λύση είναι να μπεί το περίφημο "εφόσον ή εαν προϋφίσταται" στην δήλωση 651/77 για να είμαι εγώ καλυμμένος (είμαι τελικα; ) και να προχωρήσει η δουλειά με ευθύνη των ιδιοκτητών.

Edited by giorgosv
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλημέρα συνάδελοι, έχω ένα τεμάχιο στους Παξούς, πλησίον του οικισμού Λάκκα, όπου πρόκειται να γίνει τακτοποίηση αυθαιρέτου...Ο τίτλος του τεμαχίου, αναφέρει έκταση 2200τμ, την οποία αναφέρει ότι είναι εντός της ζώνης του οικισμού και ότι εμπίπτει στις διατάξεις τις εκτός σχεδίου δόμησης...

 

Ο τίτλος έγινε το 1993, με έκτακτη χρησικτησία (κατοχή από το 65) και ο μηχανικός αναφέρει ότι είναι άρτιο και οικοδομήσιμο κατα παρέκλιση, βάσει του Άρθρου 1 παρ 2α πδ 24/31.5.85 (Εκτός σχεδίου δόμηση)

 

Τώρα, όλο το νησί είναι σε Natura, οπότε βάσει του ν 3937 άρθρο 9, έχω αρτιότητα 10 στρεμ. ή 4000τμ αν είναι άρτιο και οικοδομίσιμο με τις παλαιές διατάξεις....

 

Οπότε είναι μη άρτιο μη οικοδομήσιμο.....σωστά;;; υπάρχει κάτι άλλο;;;;

 

Κοιτάζω αν ο οικισμός Λάκκα, ειναι οριοθρτιμένος, αν μου φαίνεται ότι είναι προ του 23, οποότε ψάχνω συνεκτικο τμήμα του οικισμού....απότο οποίο το τεμάχιου μου ειναι σε απόσταση γύρω στα 250μ.....

 

γνωρίζει κάποιος συνάδελφος κάτι άλλο σχετικά;;;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Aν το γήπεδο είναι σε περιοχή νατούρα ισχύουν όσα ανέφερες. Οι παρεκκλίσεις (γήπεδα με πρόσωπο σε οδό και ζώνη 500 μ)  της εκτός οικισμού δόμησης, καταργήθηκαν σε περιοχές του δικτύου νατούρα 2000.

Η μόνη σου ελπίδα να είναι ο οικισμός οριοθετημένος και το γήπεδο να ευρίσκεται εντός οικισμού ή να είναι προ 23 και να είναι μέσα στα όριά του.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Aν το γήπεδο είναι σε περιοχή νατούρα ισχύουν όσα ανέφερες. Οι παρεκκλίσεις (γήπεδα με πρόσωπο σε οδό και ζώνη 500 μ)  της εκτός οικισμού δόμησης, καταργήθηκαν σε περιοχές του δικτύου νατούρα 2000.

Η μόνη σου ελπίδα να είναι ο οικισμός οριοθετημένος και το γήπεδο να ευρίσκεται εντός οικισμού ή να είναι προ 23 και να είναι μέσα στα όριά του.

 

Σε ευχαριστώ, τα όρια του προ του 23, βάσει συνεκτικού τμήματος οικισμού, όπου: 

 

Τουλάχιστον το 90% των οικοδομών δεν απέχουν ανά δύο (2) μεταξύ τους απόσταση μεγαλύτερη των 40

μέτρων. Ως οικοδομή νοείται κάθε κτίσμα ανεξάρτητα από τη χρήση του, με εμβαδόν τουλάχιστον 10 τ.μ.

Σωστα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.