Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αρτιότητα σε περιοχή Natura


Recommended Posts

  • 2 months later...
  • Απαντήσεις 102
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα, σε συμβόλαιο αποδοχής κληρονομιάς ο συμβολαιογράφος αναφέρει ότι σε αγρο 13 στρεμματα( το χωράφι είναι περίπου 14500 και έχει πρόσωπο σε αγροτικό δρόμο που δεν προυφύσταται του 1923 , χρονολογία χωραφιού προ του 2003 ) τα 5 στρ πάνε στην μάνα του ιδιοκτήτη  με το δικαίωμα της ισόβιας επικαρπίας. Τα υπόλοιπα τα παίρνει ο γιος. Διαβάζοντας την διαθήκη ο πατέρας του αναφέρει ότι αυτά τα 5 στρ θα πανε στο γιό του μετά τον θάνατο της μητέρας του . Ο ανάδοχος μου λέει ότι ειναι δύο ξεχωριστά χωράφια 5 και 8 στρ αντίστοιχα. Εγώ θεωρώ ενιαίο με τρία δικαιώματα ουσιαστικά. Εάν γίνει κατάτμηση οπως λένε τότε χάνεται η αρτιότητα και η οικοδομησιμότητα.

Ευχαριστώ πολύ 

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερει το πότε πεθανε ο αρχικος ιδιοκτητης και πότε εγινε η ΝΑΤΟΥΡΑ.

[ποιος "αναδοχος"??]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

(Μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Καλημέρα, πρόκειται για αγροτεμάχιο 2.050 τ.μ. εντός ζώνης 500μ από οικισμό προ του 1923. Σήμερα τα συγκεκριμένα αγροτεμάχια δεν είναι άρτια. Η οικοδομησιμότητα τους όμως έχει παραταθεί (σε όσο είχε εκδοθεί άδεια πριν από τον Ιούνιο του 2011) μέχρι 31.12.2022. Σύμφωνα με την Πολεοδομία η δόμηση των συγκεκριμένων αγροτεμαχίων περιορίζεται σε ίσου όγκου και εμβαδού με την υπάρχουσα άδεια . Η Πολεοδομία υποστηρίζει οτι αυτό αναφέρεται μέσα στο Ν. 3937/11 (ΝATURA). Έχω διαβάσει όλο το νόμο και δεν μπορώ να βρω που αναφέρει κάτι τέτοιο . Για πιο λόγο δεν μπορούμε να εκμεταλλευτούμε όλη τη δόμηση κάνοντας αναθεώρηση αφού το αγροτεμάχιο συνεχίζει να είναι οικοδομήσιμο ?

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Λοιπόν έχω μια μπλεγμένη υποθεση και θέλω την αποψή σας. Εχουμε ενα αγροτεμαχιο 147 στρεμ στον αναδασμο που έγινε το 74 στο ονομα του παππου και ο οποίος είχε πεθανει 30 χρόνια πριν. Το 94 με δικαστικη αγωγή η οποια μεταγράφηκε στο υποθηκοφυλακειο το αγροτεμάχιο χωρίζεται σε 12 κομματια που πηγαίνουν στα εγγόνια του. Επιπλέον τα εγγόνια ανοιξαν ένα δρόμο μεσα στο αγροτεμαχιο ο οποίος ανφέρεται και στις αγωγες σαν δρόμος.

Στον ένα εγγονο και πελατη μου η αγωγή αναφερει σαν κύριο 4 κομματιων 7210τ.μ., 4935τ.μ, 17850τ.μ και 2780 τ.μ. αντιστοιχα που χωριζονται απο το δρόμο που ανοιξαν. Τα 2 πρώτα έχουν προσωπο σε επαρχιακο. Σύνολο όλα μαζι 32 στρεμ. περιπου

Μετέπειτα o ιδιοκτητης και μερικες μερες πριν βγει ο ν.3937/11 επειδή η περιοχη των αγροτεμαχιων ανηκει σε NATURA  κανει γονικη παροχη ψιλης κυριοτητας  στις δυο του κόρες. Στη μια δίνει  την ψιλη κυριοτητα σε 2 κομματια 4111,88 και 5320,73 και στην αλλη σε 2 παλι 5700,09τ.μ. και 5497,30τ.μ. στην οποια αναγραφεται οτι αυτα περιηλθαν σε αυτον από  2 κομματια . Το ένα απο έκταση 9811,97 με ατυπη δωρεα εν ζωη από τον πατέρα του το 60 και το δευτερο από έκταση 10818,03 με ατυπη δωρεα εν ζωη από τη μανα του το 70. Oτι να ναι δηλαδη. Το τοπογραφικο δειχνει αυτα τα 4 κομματια της γονικης παροχής ως αρτια και οικοδομησιμα και τον δρομο σαν προ του 23. Εντωμεταξύ αυτά είναι ολα μαζι τα 2 κομματια της αγωγής των 17850 και των 2780!

Η γονική παροχή προφανώς έγινε εν τάχυ να προλάβει το νόμο και γράφτηκε και το παραμυθι του δρόμου του προ του 23 ωστε να γραφτουν σαν αρτια και οικοδομησιμα πριν έρθει η αρτιοτητα των 10000 τ.μ. Η αγωγή δεν αναφέρεται πουθενά. Λεει αυτα με την άτυπη δωρεα και χρησικτισια κλπ. 

Το θέμα είναι τι ισχύει σε αυτήν τη φάση και τι θεωρώ έγω δεδομένο. Αν πάρω τη γονική παροχή έχω 4 κομματια μη αρτια και οικοδομησιμα αφου ειναι τυφλα(ο δρόμος προ του 23 δεν υφισταται) και σαν έτος δημιουργιας τους λαμβάνεται το συμβολαιο του 11? Τα αλλα δυο που μένουν των 7210 και των 4935 τ.μ. πληρης κυριότητας του πατερα, με το πρόσωπο στον επαρχιακό που είναι απο την αγωγή του 94 θεωρουνται αρτια και οικοδομησιμα αφου προ του ν.3937/11 ηταν.

Η γονική παροχή ισχύει αφου είναι ανακριβής?  Μηπως αντ αυτής δέχομαι μόνο την αγωγή του 94?Ο δρομος που αναγράφεται σε αυτήν θεωρείται δουλείας αν και δεν ονομαζεται κάτι τέτοιο?

Τι μπορούν να κάνουν πλέον οι κόρες και ο πατερας ώστε να ναι το καλύτερο για το μοιρασμα και να μη χάσουν την αρτιοτητα και οικοδομησιμοτητα:

1. Αν δεχτουμε οτι ισχυει η γονική παροχή γίνεται να γυρίσουν στο όνομα του πατέρα όλα και αυτός να τα μοιράσει εκ νέου στις κόρες χωρίζοντας τα σε δυο μέρη των 16 στρεμ τα οποία θα έχουν πρόσωπο στον επαρχιακο και θα είναι άρτια και οικοδομήσιμα κατα κανονα ? Αυτο σημαίνει και οτι ο δρόμος που ανοιξαν και αναφέρεται στην αγωγή ο οποίος τα χωρίζει που ουσιαστικά είναι δρόμος δουλείας να μεταφερθεί στο σύνορο των νέων τμημάτων.

2. Ή μπορώ να μη δεχτώ την γονική παροχή ώς ψευδη και να γυρίσω στην κατασταση πριν, δηλαδή εκείνη της αγωγής που ήταν τα 4 κομματια του πατέρα και να πάει ανάλογα μετα οπως περιγράφω στο 1.

Ποια είναι η αποψή σας?Σώζεται η κατάσταση?

dimitrisGM αν μπορεις να βοηθήσεις και συ

Link to comment
Share on other sites

  • Κληροτεμάχια που έχουν παραχωρηθεί από το Ελληνικό Δημόσιο – με τον Α.Ν 431/1968 (ΦΕΚ 115/Α/1968) απαγορευόταν η κατάτμησή τους μέχρι το έτος 2012. Εξαίρεση από τον κανόνα αυτό αποτελούσαν ανέκαθεν α) οι οικοπεδικοί κλήροι β) κλήροι με σκοπό ανέγερσης τουριστικών εγκαταστάσεων ( με άδεια του ΕΟΤ) γ) κλήροι εντός ρυμοτομικού σχεδίου ή εντός ορίων οικισμών δ) εφημεριακοί ή σχολικοί κλήροι για την ανέγερση εκκλησιών ή σχολείων
  • Από τη δημοσίευση του Ν. 4061/2012, (ΦΕΚ Α΄66/22-3-2012) με το άρθρο 37 παρ. 1β καταργήθηκε ο Ν. 431/1968 και συνεπώς από την 22-3-2012 και μετέπειτα επιτρέπεται νόμιμα η κατάτμηση των κληροτεμαχίων και η προσμέτρηση πράξεων νομής για τη συμπλήρωση της κτητικής παραγραφής επί του μετέπειτα................................................................                                                                                                  Θέλω πραγματικά να δω τι θα γράψουν οι συνάδελφοι αλλά και ο Δημήτρης (αν γράψει αφού ζητάς την γνώμη του). Εγώ απλά γράφω "θυμωμένα" επειδή το θέμα των Αναδασμών με ερεθίζει πάρα πολύ και αυτό το έγραψα αρκετές φορές εδώ στο φορουμ. Εδώ λοιπόν, κατα την γνώμη μου, ειδικός δεν είμαι, έχουμε ένα δικαστήριο που παρανόμησε (?? ΟΧΙ?). Και γιατί δεν είναι τα κομμάτια σε ίσο αριθμό με τα εγγόνια? Πόσα εγγόνια ήταν?  Άλλοι κληρονόμοι δεν υπήρχαν?                                                                                     
  • Εκείνος ο έρμος  "ιδιωτικός" δρόμος πως βαπτίστηκε "προ 1923" ????? Μπράβο πάντως στο θράσος του συμβολαιογράφου!!!! Αφού ξέρει ότι στην τοπογραφική υπηρεσία της περιοχής υπάρχουν τα μητρικά σχέδια του αναδασμού  που δείχνουν ότι στο σημείου αυτού του "δρόμου",  κατα το έτος 1974,  δινόταν το αγροτεμάχιο - "τσιφλίκι" των 147 στρεμμάτων (άκου αγροτεμάχιο με 147 στρέμματα  σε μία Ελλάδα που ο μέσος κλήρος, ανά οικογένεια, ήταν και είναι τα 34 στρέμματα ).   
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

εσυ, σαν μηχανικος ζητας

τιτλους, Ε9 και κτηματολογιο, [δεν ξερουμε τι εχουν γραψει]

Με βαση αυτα δινεις βεβαιωση "αδομητου"

Αλλά ειναι "μπρος γκρεμος και πσω ρεμα'.

Διοτι,  ειτε πας με την αρχικη διανομη της δικαστικης απόφασης  ειτε με το πώς τα εκαναν στη συνεχεια, με χρησικτησιες κλπ περιεργα που δεν πολυκαταλαβα...

κατα την πωληση, θα γινει ελεγχος τιτλων. Οπότε θα βρεθουν  απο τον δικηγορο ολα αυτα τα αντιφατικα,  γιατι ειναι ηδη καταχωρημενα στο υποθ/κειο...

και θα ζητηθει απο τους "ιδιοκτητες" διορθωση των τιτλων.

δξ τι ειδους διορθωση πρεπει/μπορει να γινει

Αυτοι τα εκαναν "ετσι"  δικο "τους" ειναι το προβλημα.

Να το λυσουν με τον συμβ/φο τους και τον δικηγορο τους.

Εσυ  δεν ανακατευεσαι

κατα τα λοιπα, οι δρομοι του αναδασμου ειναι κοινοχρηστοι δρομοι. δες εδω το πολυ προσφατο,

αν εχεις αυτο

Δρόμοι αγροτικοί που βρίσκονται σε περιοχές όπου έγινε αναδασμός

https://ecopress.gr/dromoi-sthn-ektos-schediou-domisi/

 

καλημερα νβρ

- σωστα για την κατατμηση επι αναδασμων

- εχω την εντυπωση οτι προκειται για ιδιωτικο αναδασμο...

Αλλα, εκτος  απο το επιτρεπτο  ή μη της κατατμησης

εχει παρα πολλα προβληματα πχ. διανοιξης δρομων οχι σαν δουλεια αλλα σαν "οιονει δημιουργια ιδιωτικης πολεοδομησης"

 

 

Edited by dimitris GM
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις

Στα Ε9 τα δηλώνουν οι κόρες και ο πατέρας όπως φαίνεται στη γονική παροχή.Τώρα θέλουν να το δηλώσουν και στο κτηματολόγιο και αναρωτιούνται πως να το δηλώσουν.

Βασικά οι κόρες θέλουν να τα διορθώσουν σύμφωνα με το νόμο γιατί θα ήθελαν μετέπειτα να βγάλουν άδεια και ρώτησαν τη γνώμη μου ως μηχανικό. Με ρώτησαν αν τα κομμάτια στα οποία έχουν τη ψιλή κυριότητα είναι πράγματι άρτια και οικοδομήσιμα αφού το μονοπάτι προ του 23 δεν ισχύει και άρα είναι τυφλά. Τους ενημέρωσα ότι σε περιοχή Νatura ισχύει η παρέκκλιση των τυφλών τα 4000 τ.μ αρκεί να είναι προ υφιστάμενα του 2003. Τα κομμάτια όμως αυτά αναφέρονται πρώτη φορά ως τέτοια στην γονική παροχή του 2011 και ότι περιήλθαν από άτυπη δωρεά και χρησικτησία από το 60 αλλά για να αποδείξουν το προυφιστάμενο θα αναζητηθούν οι μερίδες στο υποθηκοφυλακείο και θα βρεθεί η αγωγή που δηλώνει άλλα. Όποτε κάτι πρέπει να κάνουν για διόρθωση.

Έτσι κλείσανε ραντεβού με έναν συμβολαιογράφο επί του θέματος.

Link to comment
Share on other sites

 

"Έτσι κλείσανε ραντεβού με έναν συμβολαιογράφο επί του θέματος."

σωστή σε ολα...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα σας. Έχω ένα γήπεδο σε περιοχή natura 3650 μ2 το οποίο ήταν κατά παρέκκλιση άρτιο και οικοδομήσιμο (τοπογραφικό 1998). Τώρα βγαίνει μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο γιατί είναι <4 στρ.;  

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.