Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επικαρπία και ψιλή κυριότητα. Υπολογισμός προστίμου


Recommended Posts

Τον ρωτάω, ζητάω το συμβόλαιο του ακινήτου και το Ε9 του ιδιοκτήτη και αντιστοίχως πράττω! Τίποτα περισσότερο!

 

Αρα του ψιλου κυριου την περιουσιακη κατασταση κοιτας αγνοωντας την ερωταπαντηση Θ.

Επειδη σκεφτομαι να κανω το ιδιο και επειδη οσο περναει ο καιρος τοσο πειθομαι οτι τελικα δε θα ζητηθει ή δε θα ελεγχθει τιποτα..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 76
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ο επικαρπωτής δεν είναι "ιδιοκτήτης".

Δεν μας ενδιαφέρει, δεν μας απασχολεί, τον αφήνουμε να "πίνει καφέ και να λιάζεται".

Η ερωταπάντηση Θ είναι για τα ...μπάζα!

Δεν ασχολούμαστε μαζί της.

Πράττουμε νόμιμα και δεν "φοβόμαστε" καμία απολύτως συνέπεια.

Ρώτησε το δικηγόρο και το συμβολαιογράφο σου για να αποκτήσεις κι εσύ "προσωπική βεβαιότητα" για το θέμα.

Οι μ@μ@κες που γράφουν ερωταπαντήσεις δυστυχώς ...."αγρόν αγοράζουν καταμεσήμερο"!

Link to comment
Share on other sites

Σε κανενα σετ απαντησεων δεν αναφερθηκε ότι ο επικαρπωτής θεωρείται ιδιοκτήτης. Αυτό που ήθελαν να πουν είναι ότι αν δεν έχεις ΚΑΙ την επικαρπία δεν μπορείς να ισχυριστείς κύρια κατοικία. Αλλά χαθήκανε στην σύνταξη...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε κανενα σετ απαντησεων δεν αναφερθηκε ότι ο επικαρπωτής θεωρείται ιδιοκτήτης. Αυτό που ήθελαν να πουν είναι ότι αν δεν έχεις ΚΑΙ την επικαρπία δεν μπορείς να ισχυριστείς κύρια κατοικία. Αλλά χαθήκανε στην σύνταξη...

 

Έτσι ακριβώς είναι.....

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι η εξής.

Τη δήλωση την κάνει πάντα ο ψιλός κύριος.

Ο έλεγχος κύριας και μοναδικής κατοικίας γίνεται για τον επικαρπωτή με βάση τα Ε1 και Ε9 του επικαρπωτή.

Στα σχόλια γράφουμε ποιος είναι ψιλός κύριος και ποιος είναι επικαρπωτής και αν είναι κύρια και μοναδική κατοικία για τον επικαρπωτή με βάση τα Ε1 και Ε9 του επικαρπωτή.

Link to comment
Share on other sites

Και αν είναι κύρια κλπ για τον επικαρπωτή μπαίνει στο 0,40;

 

 

υ.γ. Το Ε1 που χρειάζεται;

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Δεν ασχολούμαστε με τον επικαρπωτή!

Αν πάμε έτσι, σε λίγο καιρό θα πρέπει να ασχοληθούμε και με τα τρίτα ξαδέλφια της πεθεράς του....

Link to comment
Share on other sites

Να πω πως το καταλαβαίνω εγώ.

Την δήλωση την κάνει ο ψιλός κύριος.

Αν αυτός ή η σύζυγος ή τα ανήλικα τέκνα δεν έχει δικαίωμα πλήρους κυριότητας ή επικαρπίας ή οίκησης σε κατοικία κ.ο.κ., τότε θεωρώ πως είναι κύρια και μοναδική κατοικία.

Ο νόμος δεν νομίζω να λέει κάτι διαφορετικό.

Edited by Faethon11
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Faethon11

Γνώμη μου είναι ότι αν είναι κύρια και μοναδική κατοικία για τον επικαρπωτή παίρνει συντελεστή 0,40.

 

Το Ε1 χρειάζεται για να δεις αν δηλώνεται κύρια κατοικία και το Ε9 για να δείς αν είναι μοναδική.

Link to comment
Share on other sites

Να πω πως το καταλαβαίνω εγώ.

Την δήλωση την κάνει ο ψιλός κύριος.

Αν αυτός ή η σύζυγος ή τα ανήλικα τέκνα δεν έχει δικαίωμα πλήρους κυριότητας ή επικαρπίας ή οίκησης σε κατοικία κ.ο.κ., τότε θεωρώ πως είναι κύρια και μοναδική κατοικία.

Ο νόμος δεν νομίζω να λέει κάτι διαφορετικό.

 

Έτσι ακριβώς είναι!

Συμπληρωματικά ή ο έχων την πλήρη κυριότητα.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.