Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επικαρπία και ψιλή κυριότητα. Υπολογισμός προστίμου


Recommended Posts

Φοβάμαι πως ναι Γιώργο, τα αλλάξανε όλα τα ζώα. Έχω την εντύπωση πως τώρα, τα πρόστιμα επιβαρύνουν μόνο εσένα (επικαρπωτη).

Edited by Makiaveli
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 76
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ακινητο ανηκει στην κορη κατα πηρη κυριοτητα και με μιση επικαρπια,ακι στη μητερα με την υπολοιπη μιση επικαρπια.ποιος θα καταθεσει φακελλο αυθαιρετουκαι οι δυο?

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Μαρθα να υποθέσω πως εννοεις οτι η κόρη εχει ψιλή κυριότητα και όχι πλήρη κυριοτητα όπως έγραψες?

(θυμίζω: πλήρης κυριότητα = ψιλή κυριότητα + επικαρπία. Πρακτικά, αυτος που έχει δικαίωμα να μένει ή να εκμεταλλεύεται το ακίνητο όσο ζει ειναι ο επικαρπωτης αλλά όταν αυτός αποδημήσει, τότε αυτος που είχε την ψιλή κυριότητα αποκτά και την επικαρπία δηλαδή την ΠΛΗΡΗ κυριότητα).

 

Επί του θέματος τώρα, με βάση τα καινουργια μαντάτα, θα σου έλεγα οτι πρεπει να υποβάλλουν το φάκελο και οι δύο (αφου έχουν επικαρπία απο 50% αν καταλαβα καλά). Μην δένεις όμως, δεν υπάρχει λογική σε αυτους τους τύπους, αυριο τα μεσανυχτα μπορει να μας πουν οτι πληρώνει ο επικαρπωτης αλλά βαζει το φάκελο μέσα ο "ψιλός κύριος"..... Συμφωνα πάντως με τη λογική, ο φάκελος μπαινει απο την κορη και την μητέρα...

Link to comment
Share on other sites

Μakiaveli ναι εννουσα ψιλη κυριοτητα.μεχρι σημερα το πρωι ειχα καταλαβει οτι φακελλο θα εκανε ο ψιλος κυριος.δηλ. η κορη.τωρα αυτο καταλαβα κι εγω οτι θα κανουν και οι δυο ,αφου ειναι οι επικαρπωτες.δηλ. στην αιτηση θα βαλβω και τα δυο ονοματα ?θα υπαρξει καπου επιμερισμος προστιμου?πως γινεται?ρε παιδια πως αλλαζουν ετσι τα παντα ετσι απλα με μια ερωτοαπαντηση?

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Μάρθα, καλώς ήρθες στον κόσμο του παραλόγου. Μόλις αντιλήφθηκες έναν από τους πολλούς λόγους που οι μηχανικοί γινονται αντιπαθητικοι στον κόσμο ενώ δεν φταινε (υπάρχουν κι αλλοι λογοι για τους οποιους φταινε). Δυστυχώς δεν μπορώ να σου απαντησω με σιγουρια. Μέχρι σημερα το πρωι ήταν ξεκάθαρο. Τώρα πολύ φοβάμαι οτι θα ξεκαθαριστει μετά απο λίγες μέρες. Μέχρι να ξεκαθαριστεί, θεωρητικά το φάκελο βάζει ο "ψιλός κύριος" αλλά το πρόστιμο επιβαρύνει τον επικαρπωτή, κάτι όμως ελαφρώς παράλογο γιατί θα υπάρχει μπέρδεμα με την κατάθεση των Ε9 στη 2η φάση.

Δυστυχώς θέλει υπομονή και αναμονή - αν έχει καθόλου με τους άσχετους που μπλέξαμε όλοι. Αν βιάζεσαι, κατάθεσε τον φάκελο στο ονομα της κόρης να τελειώνεις. Αυτο που τους νοιάζει ειναι να εισπράξουν το χρήμα, τα υπολοιπα δε νομίζω οτι θα παίξουν και μεγάλο ρόλο. Στο κάτω κάτω, αυτο που έχει σημασια ειναι το σε ποιον θα πάει το πρόστιμο (για λόγους ποθεν έσχες κλπ) και όχι το ονομα αυτουνου που θα κανει η δήλωση.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω Makaiveli για τη γνωμη σου.με πιανει το παραπονο ομως με το ΤΕΕ που αφηνει ετσι εκτεθειμενους σε τοσο σοβαρες ευθυνες τους μηχανικους...εγω προτεινω να σταλει ΑΥΡΙΟ ΚΙΟΛΑΣ ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑΣ στο ΣΠΙΡΤΖΗ ζητωντας αναστολη του νομου μεχρι να ξεκαθαρισουν ΤΟ ΠΩς ΘΑ ΕΦΑΡΜΟΖΕΤΑΙ Ο ΝΟΜΟς.Τουλαχιστον ας μην εχουμε εμεις την ευθυνη του υπολογισμου.ας την παρει το ΤΕΕ

 

 

Μην κανει ασκοπη παραθεση του προηγουμενου ποστ.

Κουραστηκα να στο διορθωνω

Χρησιμοποιησε τον editor στο τελος της σελιδας.

 

Ευχαριστω

Edited by terry
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, δεν είμαι μηχανικός, αλλα διαβάζω καθημερινά το φόρουμ σας. Αυτή η απορία Ψιλής ή επικαρπίας είναι η μόνη μου ελπίδα.

 

Η κόρη μου (ανήλικο) εχει ψιλή κυριώτητα σε ακίνητο της μητέρας μου. Οι σχέσεις μου με την μητέτα μου (γιαγιά) είναι ψυχρές, τυπικές και για να γίνουν τα συμβόλαια της έκανα εξουσιοδότηση για να μην εχω τα πάρε δώσε στον συμβολαιογράφο. Το ακίνητο το είχα επισκευθεί και είχα φιλοξενηθεί για μερικές μέρες. Φυσικά δεν έχω πρόσβαση, δηλ κλειδιά, και ουτε θέλω να ζητήσω. Μετά την μεταβίβαση το συμβόλαιο (και μόνο αυτό δηλαδή χωρις την σύσταση οριζοντίου που αναφέρει και τα σχέδια) ηρθε κάποια χρίστουγεννα ως μορφή δώρου στην κόρη μου !!!

 

Με βάση τα δεδομένα τότε δεν θεώρησα οτι αυτό θα μπορούσε να μου προκαλέσει κάποια οικονομική επιβάρυνση (παρα μόνο της εφορίας και η οποία δεν απαιτεί να συνεργάζομαι με την μητέρα μου - πόσο μάλλον να πληρώνω για να ζει εκείνη σε ενα σπίτι με πέργκολες, BBQ, κλπ. ). Με τα δεδομένα του 4014, αναγκάστηκα να της μιλήσω και μέσα απο την συζήτηση και την άγνοιά της περί του τι ηταν επιτρεπτό στην άδεια με άφησε να καταλάβω πως το σπίτι σε γενικές γραμμές ειναι εντάξει, αλλά έχει πέργκολες, BBQ, πλακοστρώσεις και το πολύ 10 τμ παραπάνω, φυσικά αν δεν το δει μηχανικός κανείς δεν μπορεί να ξέρει.

 

Εστω όμως και αυτά που κάποιος μπορέι να τα θεωρεί λίγα γιατί να τα πληρώσω εγώ τώρα και σε 30 χρονια λογικά που θα το πάρει η κόρη μου (περίπου τότε λόγω ηλικίας της επικαρπώτριας), να πρέπει να ξαναπληρώσουμε ?

 

Ο ψιλός κύριος πρέπει να πάρει δάνειο για να πληρώσει ενώ ο επικαρπωτής (στη δική μας περίπτωση εξοχικό) μπορεί να το νοικιάσει ένα καλοκαίρι και να βγάλει και παραπάνω απο το πρόστιμο.

 

Με βάση τα δεδομένα μέχρι τώρα εγώ θα έπρεπε να κάνω τη δήλωση των αυθαιρεσιών του ακινήτου, και λόγω της παραπάνω κατάστασης εχω ζητήσει συμβουλή απο δικηγόρο για το αν έχω δικαίωμα να κατεθαφιστούν οι αυθαιρεσίες (σιγά οι ξύλινες πέργκολες μην αντέξουν 30 χρόνια, όσο για το BBQ, και ένα αποθηκάκι , εμάς προς το παρόν δεν μας χρειάζονται, τώρα τα πλάκοστρωτα , ισως να στοιχίσουν πιο οικονομικά και να πρέπει να διατηρηθούν).

 

 

 

Συγνώμη για την φλυαρία μου αλλά είμαι σε απόγνωση. Έχει κανείς κάτι να με συμβουλέψει ? Τελίκα ποιός πληρώνει το πρόστιμο και ποιός κάνει τη δήλωση? Ψιλή ή Επικαρπία ή και οι δυο μαζί ?

 

 

 

ΥΓ. Τα χρήματα για το εν λόγω ακίνητο, στο μεγαλύτερο μέρος του, η μητέρα μου τα πήρε απο μια κληρονομιά μιας θείας που όμως δεν έκανε σωστά την διαθήκη της και αντί να παει σε εμένα (όπως η θεία μου είχε πει πριν πεθάνει, πήγε τελικά στην μητέρα μου.) Γι αυτό και αλλους παρεμφερείς λόγους οι σχέσεις είναι ετσι ψυχρές.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Συγκυριότητα δύο ιδιοκτητών σε κατοικία κατά 50%. Δεν έχει σχέση με ψιλή κυριότητα, επικαρπία κ.τ.λ.

 

Για τον ένα είναι πρώτη και μοναδική και για τον άλλον είναι άλλη κατοικία.

 

Τι κάνω ? Βάζω και τους δύο ιδιοκτήτες, το στέλνω σαν πρώτη κατοικία και φτιάχνω υπεύθυνη δήλωση και εξουσιοδότηση στο όνομα αυτού που με συμφέρει μόνο ?

Link to comment
Share on other sites

@ nik

 

Γνώμη μου .. (όπως Λεμπέση :mrgreen: )

Δημιουργείς 2 φύλλα καταγραφής .

και δηλώνεις στο φύλλο 1 το 50% μ2 στον ένα ιδιοκτήτη με κύρια κατοικία

και στο φύλλο 2 με 50% μ2 δευτερεύουσα κατοικία !!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.