Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επικαρπία και ψιλή κυριότητα. Υπολογισμός προστίμου


Recommended Posts

Επανέρχομαι στο θέμα κατά πόσο ο επικαρπωτής μπορεί να υποβάλλει τη δήλωση. Η σύσταση επικαρπίας συνεπάγεται εκτεταμένες εξουσίες του δικαιούχου και μάλιστα έχει την υποχρέωση κατα τη διάρκεια της επικαρπίας να φέρει τα τακτικά δημόσια βάρη του πράγματος.Επίσης υποβάλλεται στο Ε9.

Εχω ρωτήσει και το ΤΕΕ (τηλεφωνικά) και μου απάντησαν οτι τη δήλωση μπορούν να την καταθέσουν και οι δύο.

Ρώτησα και συμβολαιογράφο κατα πόσο του φαίνεται λογικό αυτό και μου απάντησε ότι δε βλέπει πρόβλημα.

Κατόπιν αυτών εκτιμώ οτι '' φερόμενος ιδιοκτήτης'' μπορεί να είναι είτε ο επικαρπωτής είτε ο ψιλός.

Αλλωστε στο 3843 που ήθελαν τον ψιλό το διευκρίνιζαν.

Τέλος δε μπορώ να καταλάβω που μπορεί να προκύψει πρόβλημα αφού η δήλωση αφορά το ακίνητο (εκτος τραβηγμένων περιπτώσεων που ο ψιλός στραφεί εναντίον του επικαρπωτή η αντίστροφα). Στις συνήθεις περιπτώσεις το θεωρώ αδιάφορο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 76
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για την κύρια και μοναδική : αν θέλω να τακτοποιήσω κατοικία 120 τ.μ και έχω και στην κατοχή μου

και μια γκαρσονιέρα 60 τ.μ έχω τις προϋποθέσεις;

 

Ναι μπορείς να έχεις το μειωτικό συντελεστή (αν βεβαίως πληρούνται και οι υπόλοιπες προϋποθέσεις π.χ. σύζυγος, παιδιά κ.λπ).

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

καλήμερα. το ερώτημά μου είναι για ένα οικόπεδο με αυθαίρετο. Ο επικαρπωτής είναι ο πατέρας ψιλή κυριότητα έχουν τα παιδιά 50-50. Οταν θα δηλώσω την αυθαιρεσία

1. Η δήλωση θα γίνει στο όνομα των παιδιά έτσι?? Αλλά θα βάλω το Ε9 του πατέρα??

2. Το Ε9 του πατέρα έχει μια άλλη κατοικία 70μ2 με Πλήρη κυριότητα τη μητέρα 100%

Το ερώτημά μου είναι για τα παιδιά το αυθαίρετο δεν είναι κύρια κ μοναδική ???

Link to comment
Share on other sites

Η δήλωση γίνεται στο όνομα του ψιλού κύριου, δηλαδή, στα παιδιά 50-50.

Για το αν είναι κύρια και μοναδική ελέγχεις αυτόν που έχει την επικαρπία, δηλαδή, τον πατέρα.

Υποβάλλεις το Ε9 του κάθε ψιλού κύριου (αν το κάθε παιδί υποβάλλει Ε9 μόνο του, τότε και τα δύο των παιδιών, αν τα παιδιά είναι "προστατευόμενα" του πατέρα και υποβάλλουν κοινό Ε9, τότε το Ε9 του πατέρα).

Αν λοιπόν ο επικαρπωτής (πατέρας) έχει και άλλη κατοικία, η οποία καλύπτει τις στεγαστικές ανάγκες της οικογένειάς του κ.λπ. (ελέγχεις με βάση το νόμο), τότε για τα παιδιά το συγκεκριμένο ακίνητο είναι "άλλη κατοικία".

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ ιασονα. Στο Ε9 κ Ε1 φαίνεται η μητέρα μόνο με πλήρη κυριότητα εκεί μπερδεύτηκα ο πατέρας δεν φαίνεται πουθενά μόνο στο συμβόλαιο που έγινε για την αγοραπωλησία του οικοπέδου??

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον κάτι δεν πάει καλά!!!

Δηλαδή, άλλα υπάρχουν στα συμβόλαια κι άλλα έχουν δηλωθεί με το Ε9......

Ψάξτο καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, το οικόπεδο που έχει το αυθαίρετο κτίσμα αγοράστηκε το Μάρτιο 2011 χτίστηκε τον Ιουνιο το αυθαίρετο γιαυτό δεν δήλωσε ο ψιλός κύριος στο Ε9 του.

Το Ε9 του πατέρα κ της μητέρας από το 97 έχουν δήλωση 70μ2 σπίτι με 100% με ιδιοκτήτρια τη μητέρα. Μάλλον τα είπα κάπως καλύτερα !!

Link to comment
Share on other sites

Είσαι ..."οριακά" με βάση τον 4014. Πως αποδεικνύεται ότι, όντως έγινε τον Ιούνιο του 2011;

Μάλλον χθες (αν δεν κάνω λάθος ή εντός των επόμενων ημερών) έληξε (ή λήγει) η προθεσμία για συμπληρωματικές δηλώσεις του Ε9 του 2011, στην οποία θα μπορούσε να δηλωθεί και αυτό.

Σε κάθε περίπτωση βεβαίως η δήλωση γίνεται στο όνομα της μητέρας αφού αυτή έχει την πλήρη κυριότητα.

Link to comment
Share on other sites

Έχει τιμολόγια απ'τα υλικά αλλά μάλλον πάλι σε μπέρδεψα Ιάσονα διότι η μητέρα που έχει το κτίσμα είναι σε άλλο οικόπεδο. Ενώ το αυθαίρετο είναι σε άλλο. sorry

Ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.