Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μεταλλικό μονόροφο πλαίσιο - Προβληματισμοί


 
lowryder

Recommended Posts

Γεια σας.

Θα ήθελα την αποψή σας σχετικά με τον παρακατω πίνακα αρχικής διαστασιολόγησης μελών για βιομηχανικά κτίρια από μεταλλικά πλαίσια. Είναι για μονοόροφα κτίρια με μεγιστο ύψος κολώνας 5μ. Εγώ πιστεύω ότι είναι συντηρητική διαστασιολόγηση......προφανώς με ελαστική ανάλυση.

ss_269.doc

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 101
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εξαρτάται με τι ανεμοπιέσεις και φορτίσεις χιονιού λύνεις.

Σαν διατομές δεν νομίζω να είναι συντηρητικές.

Είναι πάντως πολύ πρόχειρο να πει κανείς έτσι γενικά κάτι. Πολύ πρόχειρο, όσο και ο πίνακας.

Link to comment
Share on other sites

ο πίνακας θα έπρεπε να εξηγεί πολύ σωστά σύμφωνα με τον Άρης Χανιά τις φορτίσεις αλλά και τις συνθήκες σύνδεσης τεγίδων και μορφή αντιανεμίων στέγης και κατακορύφων

 

Όσον αφορά τον αριθμό των κοχλιώσεων αυτός εξαρτάται όχι μόνο από την αντοχή των κοχλιών αλλά και από τη διάταξη τους, ποια σειρά θα αστοχήσει πρώτα, αν αστοχήσει πρώτα η πλάκα σύνδεσης ή οι κοχλίες ή το πέλμα της συνδεόμενης διατομής, αν θέλουμε τον κόμβο πλήρους ή μερικής αντοχής, αν είναι άκαπτος ή ημιάκαπμτος κλπ

Link to comment
Share on other sites

Άρη, φυσικά και είναι πρόχειρος ο πίνακας...δεν διαφωνω. Όταν όμως ξεκινάς την αναλυση του κτιρίου πρέπει να δηλώσουμε τις διατομές των μελών. Αυτό γίνεται εμπειρικά και ρωτάω αν ο πίνακας ανταποκρίνεται για αυτό το σκοπό.

Link to comment
Share on other sites

δεν θα τον έλεγα και συντηρητικό... τυχαία αυτές τις ημέρες λύνω ένα μεταλλικό με πλάισιο ανοίγματος 12 μ. Δοκό κάτω από IPE 300 δεν μπορώ να βγάλω με τίποτα...Αν θέλεις να τον χρησιμοποιήσεις για προεκτίμηση, νομίζω καλό θα ήταν να ανεβαίνεις μία-δύο διατομές από αυτά που λέει εξ'αρχής.

Κάπου είχα βρεί ένα δωρεάν προγραμματάκι, ακριβώς γι αυτή τη δουλεία. Θα ξεσκονίσω το σκληρό και θα επανέλθω..

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ με paktomenos

Εγώ λύνω 18μ και θα βάλω IPE360 και άνω, με ανεμοπίεση κατά Ελληνικό.

Με EC1 θα ήθελα IPE400 σίγουρα

Άρα μια δυο πάνω ίσως να είναι καλά.

Έχει σημασία και πως λαμβάνει κανείς και αν λαμβάνει τις ενισχύσεις...στην διαστασιολόγιση

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα τον έλεγα συντηριτικό, βέβαια οι παράμετροι τόσο των φόρτισεων,όσο και γεωμετρίας-δεσμέυσεων για τους ελέγχους ,μπορεί να μεταβάλουν αρκετά τον πίνακα.-όπως σωστά λέχθηκε

 

Πάντως σε γενικές γραμμές μπορεί να χρησιμοποιηθεί για αρχική εισαγωγή φορέα (με +1 διατομή πάνω θα έλεγα, έτσι για λίγο χιονάκι παραπάνω!) στο πλαίσιο της προαναφερόμενης σχετικότητας πάντα.

 

Βασικότερο στοιχείο είναι αυτό που είπε ο Αρης για το θέμα των αρνητικών ενισχύσεων.

 

Γιατί paktomene το 300άρι για 12μ. μου φαίνεται πολύ;

έχεις μεγάλη απόσταση πλαισίων; 1.5 χιόνι ; για στρεπτοκαμπτικό δεν υπολογίζεις αντιρίδες ή κάτι άλλο; -μην παρεξηγήσεις την ερώτησή μου :wink:

Link to comment
Share on other sites

εννοώ την ενίσχυση για την κάλυψη των αρνητικών ροπών στον κόμβο

 

(χωρίς να σημαίνει βέβαια πως είναι και ...σωστή αυτή η έκφραση :) )

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.