Μετάβαση στο περιεχόμενο

PVsyst και τριπλός προσανατολισμός κεραμοσκεπής


landrew

Recommended Posts

Ευχαρίστως!

 

Καταρχάς είπαμε θα κάνεις ξεχωριστα την προσομοίωση κάθε προσανατολισμού. Έστω λοιπόν οτι έχεις 1ο προσανατολισμό ανατολή με 15 πλαίσια 235Watt = 3.525kW.

 

O αντιστροφέας σου είναι ο Danfoss TLX10K. Επομένως θές ένα "μικρό" Danfoss TLX10K1, o oποίος θα έχει τα ίδια χαρακτηριστικά με τον TLX10K, αλλά θα έχει μέγιστη ισχύ πχ 3.6kW για να μη σου βγαίνει κόκκινο μήνυμα οτι έχει γίνει υπερδιαστασιολόγηση.

 

Θα πάς tools-> components database -> grid inverters.

 

Εκεί θα βρείς τον Danfoss TLX 10K και θα πατήσεις open.

 

Στο model (εκεί που έχει TLX 10K) πρόσθεσε ένα 1 στο τέλος, δλδ βάλε TLX 10K1. To ίδιο κάνε και στο file name. ΔΛδ εκεί που γράφει Danfoss_TLX10K.OND γράψε Danfoss_TLX10K1.OND. Αυτά για να τους ξεχωρίζεις.

 

Τώρα στα χαρακτηριστικά, άλλαξε το Nominal PV Power από 10.3 σε 3.6 και βάλε Maximum PV Power από 12 σε 4. Αυτό άλλαξέ το και δεξιά και αριστερά στις στήλες που σου εμφανίζονται. Σε αυτή τη φάση το πρόγραμμα θα αλλάξει από μόνο του τις χαρακτηριστικές καμπύλες απόδοσης (Efficiency Curve). Πχ στην περίπτωσή μας εμένα έβαλε 96% Max. Efficiency και 94% EURO Efficiency. Εσύ βάλε τις προηγούμενες πάλι, δλδ Max. Efficiency 98% και EURO Efficiency 96%. Πάτα OK, Save as... Danfoss_TLX10K1.OND, Save.

 

Σε αυτή τη φάση είσαι έτοιμη να κάνεις την προσομοίωση. Βάλε το σύστημά σου στο "near shadings", βάλε τα πλάισια που θές και στη θέση του αντιστροφέα βάλε τον νέο που δημιούργησες. Κάνε αυτό και για τους άλλους 2 προσανατολισμούς και πρόσθεσε τις kWh παραγωγής όλων για να έχεις μία εκτίμηση απόδοσης για το όλο σύστημα.

 

Μόνο αυτό κάνει το PVsyst, δλδ να δίνει εκτίμηση παραγωγής σε kWh. Διαστασιολόγηση θα πρέπει να έχεις κάνει από το πρόγραμμα του αντιστροφέα και να ξέρεις οτι μπορείς να πραγματοποιήσεις τη συνδεσμολογία που σκέφτεσαι (τσέκαρε τα και από τα data sheets των πλαισίων και του αντιστροφέα).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ωραίο το κολπάκι σου Loukas...Να πω κάτι άλλο...Μου έτυχε μία σκεπή, κλασσικά με 3 προσανατολισμούς, αλλά στον ένα προσανατολισμό (νότιο) έχω 2 κλίσεις, μία πλευρά στέγης περίπου στις 20 μοίρες και ένα σκέπαστρο περίπου στις 10 μοίρες...

Σε καμμία περίπτωση δε θέλω να τοποθετήσω βάσεις των 10 μοιρών στο σκέπαστρο μου για να πετύχω τις 20 μοίρες...

Προσπάθησα να τσεκάρω με το pvsyst τις απώλειες από το string με τις δύο διαφορετικές κλίσεις αλλά δε τα κατάφερα...Δοκίμασα δλδ στο orientation tab το double orientation και μετά στο system tab επέλεξα το mixed subfields αλλά δε μου έκανε simulation...

Νομίζω πως τα πάνελ με τη λιγότερη κλίση θα επηρεάσουν την απόδοση του string προς τα κάτω....Τι μπορώ να κάνω...?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.