Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Σχετικά με τον Αναλυτικό προϋπολογισμό


Recommended Posts

Θελω να υπολογίσω "ξεμπάζωμα" υπογείου....υπολογίζω τα κυβικά και τα βάζω στο excel, το οποίο μου δίνει πολύ μικρά ποσά!

Είναι φυσιολογικό;

Link to comment
Share on other sites

Βάλε όλες τις δυνατόν εργασίες που συνοδεύουν ένα ξεμπάζωμα, αλλά και πάλι με τον αναλυτικό χαμηλά ποσά θα βγουν.Βέβαια σε λογικές ποσότητες ξεμπαζώματος οικίας.

Link to comment
Share on other sites

O αναλυτικός αφού βγεί το συνολικό ποσό , μετά αυτό παίρνει και τους συντελεστές των παραβάσεων ύψους , Δ , πρασιάς και παλαιότητας και έτσι βγαίνει το τελικό ποσό που διαιρείται με το 5000 .

 

Είναι σωστά αυτά που λέω η δεν έχουμε συντελεστές στον αναλυτικό ?

Link to comment
Share on other sites

Για ανοιχτό ημιυπαίθριο με κεραμοσκεπή και ξύλινα υποστυλώματα, τι εργασίες βάζω? Εκτός από τα προφανή, κεραμοσκεπή και ξύλινα υποστυλώματα (αλήθεια τα ξύλινα υποστυλώματα, πως ακριβώς τα βάζω?) , υπολογίζω πλακάκια και τι άλλο? :confused:

Link to comment
Share on other sites

Έχω έναν χώρο στο δώμα. ανοιχτό, ο οποίος στεγάζεται με ξύλινη στέγη, η οποία στηρίζεται πάνω σε 4 υποστηλώματα ξύλινα

 

Έχω υπολογίσει τα εξής:

 

1. Ξύλινος σκελετός στέγης αυτοφερόμενος 18,20μ²

2. Επικεράμωση με κολυμπητά κεραμίδια 18,20μ²

3. Πέργκολα από εγχώρια ξυλεία για τα υποστηλώματα, όπου υπολόγισα τον όγκο των υποστηλωμάτων... 0,07μ³.

 

Είμαι καθόλου μέσα?

Link to comment
Share on other sites

α) σε ισόγεια οικοδομή χωρίς άδεια συμφωνα με τις απαντήσεις από το υπουργείο στ μέρος ερώτηση 7 οι ανοιχτοί η/χ δεν υπολογίζονται στο πρόστιμο στους κλειστούς χώρους αλλά πάνε με αναλυτικο, αν καταλαβαίνω καλα.

στον αναλυτικό για τους η/χ τι μπαίνει?

μπετό δαπέδου, πλακάκια, πλάκα οροφής και κατι βασικό τα υποστυλώματα με τον τοίχο που περικλείουν τον η/χ μπάινουν ή υπολογίζονται στο πρόστιμο των κλειστών χώρων?

 

β) επιπλέον η πλάκα οροφής σε κάποια σημεία προεξέχει πάνω απο ένα μέτρο απο τις όψεις του κτιρίου..οι προεξοχές αυτές πάνε με αναλυτικό??

 

γ) οι ζαρντινιέρες κι αυτές το ιδιο?.

 

δ) και κάτι τελευταίο έχει τσιμεντοστρωση σε όλο τον ακάλυπτο χώρο...θέλει κι αυτό αναλυτικό?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.