Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαιτούμενες μελέτες για κάτω των 50 τμ


Recommended Posts

Για κάτω από 50 τ.μ κατοικία και εφόσον είναι ισόγειο και έχει όγκο μικρότερο των 800 κ.μ δεν απαιτείται σύνταξη μελέτης Η/Μ εγκαταστάσεων.

 

Χρειάζεται κάποιο χαρτί, κάτι επίσημο από την Πολεοδομία, που θα φαίνεται ότι δεν απαιτούνται μελέτες Η/Μ και ΚΕΝΑΚ;

ή απλώς θα δουν στο Διάγραμμα κάλυψης ότι πρόκειται για κατοικία Ε < 50τμ και αυτό αρκεί;

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Ενδιαφέρον νήμα!

Ως ανακεφαλαίωση για μια περίπτωση προσθήκης κατά ύψος 45 τμ που εξετάζω, θα χρειαστώ :

τοπογραφικό - αρχιτεκτονικά - στατικά - παθητική - θερμομόνωση.

Ύδρευση - αποχέτευση (ή κάτι ακόμα) απαιτείται?

 

Ευχαριστώ!

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Υδρευση -αποχέτευση απαιτείται γιατί τώρα είναι διώροφο.Κατι άλλο δε νομίζω .Για αέριο δεν ξέρω τι ισχύει αν είσαι Αθήνα.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Καλησπέρα! Εμένα μου ζήτησαν αυτά που ανέφερε ο Μανώλης καθώς επίσης και μελέτη φυσικού αερίου. Άρα όπως έγραψες παραπάνω:

τοπογραφικό - αρχιτεκτονικά - στατικά - παθητική - θερμομόνωση-ύδρευση - αποχέτευση-(φυσικό αέριο). Καλή συνέχεια!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Για προσθήκη κατ΄επέκταση 40τ.μ. σε υπάρχον ισόγειο 40τ.μ. , λειτουργικά εξαρτημένη με το υπάρχον, δηλαδή σύνολο 80 τ.μ. απαιτείται Μ.Ε.Α. για όλο το κτίριο ή για την προσθήκη ή δεν απαιτείται τίποτα ?

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Το είχα δει και δεν έβγαλα άκρη. Θεωρείται δηλαδή η προσθήκη 40τ.μ. ότι είναι ριζική ανακάινιση σύμφρωνα με την παράγραφο 2 κάνοντας έλεγχο του προυπολογισμού της προσθήκης με του υπάρχοντος κτιρίου ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.