Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Βεβαίωση νομιμότητας


Recommended Posts

Καλησπέρα. 

Είμαι νέος μηχανικός και μου ζήτησε μια γνωστή βεβαίωση γιατί θέλει να πουλήσει ένα διαμέρισμά της στους Αμπελόκηπους. Επειδή δεν έχω ξανακάνει κάτι τέτοιο και είμαι ακόμα πολύ άπειρος, θα ήταν εύκολο να μου πει κάποιος τι διαδικασία ακολουθώ; 

 

Σας ευχαριστώ πολύ 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 94
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν και υπάρχει αρκετή πληροφορία στο φόρουμ, τα βασικά σημεία είναι

1. εξετάζεις το ιδιοκτησιακό από τα συμβόλαια, 2. βρίσκεις τα εγκεκριμένα σχέδια της ιδιοκτησίας από τη πολεοδομία, 3. συγκρίνεις τα εγκεκριμένα με τη πραγματικότητα, 4. εάν όλα είναι ok ως προς χρήσεις-κάλυψη-δόμηση-ύψος και τις ανοχές τους, εκδίδεις βεβαίωση από το σύστημα του ΤΕΕ.

 

Θα βρεις πολλές απαντήσεις στα αντίστοιχα θέματα για όποια εξειδικευμένη ερώτηση προκύψει από τα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. 

 

Να ρωτήσω και κάτι άλλο, που κανονικά δεν θα έπρεπε να το είχα απορία: ποιοι μηχανικοί μπορούν να βγάλουν τη βεβαίωση; Παντού βλέπω αναφορά για "μηχανικό", λες και δεν υπάρχουν 200 ειδικότητες. Μόνο ο πολ.μηχανικός μπορεί ή και άλλοι; (εγώ είμαι τοπογράφος μηχανικός)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Κατά 99,999% μπορείς ως τοπογράφος μηχανικός.

 

Τελικά μαθαίνω ότι μάλλον ο τοπογράφος μηχανικός δεν μπορεί να υπογράψει βεβαίωση νομιμότητας για διαμέρισμα κτιρίου στο οποίο δεν έχει δικαιώματα. Δηλαδή, επειδή δεν μπορώ να βγάλω άδεια για να χτιστεί π.χ. κτίριο τεσσάρων ορόφων, δεν μπορώ να υπογράψω ότι δεν έχουν γίνει αυθαιρεσίες σε κανένα διαμέρισμα κτιρίου τεσσάρων ορόφων. Ωραία η λογική, δεν λέω...

 

Αν ξέρει κανείς κάτι, ας επιβεβαιώσει/διαψεύσει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.