Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξύλινο πάτωμα, θερμο-ηχομόνωση


gio

Recommended Posts

Τοποθετώ σε παλιά οικοδομή ξύλινο καρφωτό πάτωμα (δρυς) και δεν έχει καθόλου (λόγω της παλαιότητας) μόνωση θα ήθελα να μου πειτε ένα υλικό για να το ήχοθερμομόνωσω.

Νομιζω αναμεσα στα κενα μπαίνει. Σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Ένας τρόπος είναι να βάλεις περλίτη.

Το κακό είναι ότι αν υπάρξει κάποια διαρροή σε σωλήνα ο περλίτης θα διογκωθεί και θα σου τινάξει πάνω το πάτωμα. Αυτό έγινε σε μια βίλα όπως μου έλεγε ο πατωματάς μου.

Αντίθετα, αν δεν βάλεις τίποτα, δε θα πάθεις το παραμικρό όπως δεν έπαθε και το δικό μου δάπεδο όταν έτρεξε ποτάμι το νερό ανάμεσα στα καδρόνια και τελικά η κατάσταση εκτονώθηκε ανοίγοντας μια τρύπα στην πλάκα από τον από κάτω όροφο.

Άλλος τρόπος που μου έχουν πει και έχω δει σε βιβλία είναι να βάλεις υαλοβάμβακα ανάμεσα στα καδρόνια.

 

Γνώμη μου είναι ότι η θερμομόνωση του δαπέδου δε θα προσφέρει πολλά, ακόμα περισσότερο αν είναι παλιά η οικοδομή χωρίς καθόλου εξωτερική θερμομόνωση. Θα κοιτούσα πρώτα απ' όλα να περιορίσω τις απώλειες από τα κουφώματα και απ' το δώμα εφόσον είναι ο τελευταίος όροφος.

Για την ηχομόνωση θα απευθυνόμουν σε μια εξειδικευμένη εταιρία, αν και πιστεύω ότι, ό,τι υλικό και να βάλεις μεταξύ των καδρονιών δε θα κάνεις και πολλά πράγματα γιατί ο κτυπογενής ήχος θα μεταφέρεται μέσω του πετσώματος στα καδρόνια και από εκεί στους τάκους και στην πλάκα του σκυροδέματος.

Link to comment
Share on other sites

Για τον περλίτη μου έιπαν οχι γιατι "τρωει " το ξυλο.

Μου ειπαν αφρολεξ ή "μπισκοτο"(αναθεμα κι αν ξερω τι είναι αυτο)! :shock:

Εχεις δικιο για την μονωση αλλα θελω να το κανω και αυτο και ας μην ειναι το σημαντικοτερο σε σχεση με τα κουφωματα και τις απωλειες της οροφης.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν θα εβαζα υαλοβαμβακα για μονωση αν εφτιαχνα σπιτι, δεν ειναι κ το πιο υγιεινο υλικο.

http://www.focusmag.gr/articles/view-article.rx?oid=204953

Βεβαια το τοποθετεις και απο πανω πετσωνεις με ξυλα αλλα ακομα κ ετσι εχει υλικα να βαλεις,ή κ να το αφησεις το πατωμα με σκετο ξυλο.

Απο κατω απο το πατωμα ειναι το εδαφος,αλλος οροφος ή πυλωτη?

Link to comment
Share on other sites

η καλύτερη λύση για την περίπτωσή σου είναι να βάλεις "γαριδάκι" δηλαδή κομμάτια από φελιζόλ σε σχήμα γαρίδας ανάμεσα στα καδρόνια και μετά ανάλογα πόσο θέλεις να κοστίσει το δάπεδο βάζεις κόντρα πλακέ θαλάσσης και μετά τα παρκέτα (για καλύτερη και πιο ακριβή λύση ηχομόνωσης) ή βάζεις τα παρκέτα με σκουριασμένα καρφιά για να γλυτώσεις για πολύ καιρό από τα τριξίματα

Link to comment
Share on other sites

Απο κατω απο το πατωμα ειναι το εδαφος,αλλος οροφος ή πυλωτη?

Eιναι απο κατω καταστημα που δεν θερμαινεται ολη την ωρα.

Link to comment
Share on other sites

η καλύτερη λύση για την περίπτωσή σου είναι να βάλεις "γαριδάκι" δηλαδή κομμάτια από φελιζόλ σε σχήμα γαρίδας ανάμεσα στα καδρόνια και μετά ανάλογα πόσο θέλεις να κοστίσει το δάπεδο βάζεις κόντρα πλακέ θαλάσσης και μετά τα παρκέτα (για καλύτερη και πιο ακριβή λύση ηχομόνωσης) ή βάζεις τα παρκέτα με σκουριασμένα καρφιά για να γλυτώσεις για πολύ καιρό από τα τριξίματα

Νομιζω οτι αυτο μου ελεγαν κι εμενα. Ευχαριστω αυτην ειναι η λύση.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Επειδή έχω μία ανακαίνιση αυτόν τον καιρό και θέλω να βάλω καρφωτό δάπεδο, όσο το έψαξα καλύτερο είναι το γαριδάκι που λέει ο EEFTHIM. Η δική μου ερώτηση είναι η εξής:

 

Σε καρφωτό δάπεδο θέλω να βάλω φράγμα υδρατμών, διότι το διαμέρισμα είναι ισόγειο και η πλάκα του καθιστικού εδράζεται στο έδαφος. Τι μου προτείνετε? Υπάρχουν προιόντα που μπορούν να τοποθετηθούν κατευθείαν στην πλάκα σκυροδέματος χωρίς επάλειψη? Εφόσον έχω σωληνώσεις καλοριφέρ και ύδρευσης, τις οποίες έχω βέβαια καλύψει τοπικά με τσιμεντοκονία, υπάρχουν άλλοι τρόποι, αυτοκόλλητα ρολά κλπ?

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλησπέρα σε όλους!

Ξέρω ότι έχει περάσει καιρός από τότε που τέθηκε αυτή η ερώτηση αλλά είμαι νέα στο χώρο εδώ και τώρα ερευνώ τις δημοσιεύσεις! Επίσης διάβασα κάτι πληροφορίες παραπάνω οι οποίες με ωθούν να απαντήσω οπωσδήποτε!!

 

Θέλω ουσιστικά να σώσω την υπόληψη του περλίτη σαν ένα μέσο θερμοηχομόνωσης για ξύλινα πατώματα.

 

Καταρχήν Χάρη ο περλίτης δεν φουσκώνει σε περίπτωση διαρροής κάτω απο το ξύλινο πάτωμα αλλα επιπλέει . Για να αποφευχθεί αυτό θα ήθελα να τονίσω πολύ έντονα (γιατί δεν έχει εδραιωθεί ακόμα αυτή η πληροφορία!!!)ότι πρέπει να χρησιμοποιείται υδροφοβισμένος (αδιαβροχος) περλίτης και όχι κοινός οικοδομικός (πρίν 1,5 χρόνο άλλαξα τα ξύλινα πατώματα στο δικό μου σπίτι και μετά απο έρευνα χρησιμοποίησα για μόνωση το υλικό CELLFILL της εταιρείας Isocon) Έτσι δεν υπάρχει περίπτωση να τιναχτεί κανένα πάτωμα σε περίπτωση διαρροής.

 

Αγαπητέ gio, ο περλίτης δεν "τρώει" το ξύλο...Δεν είναι σκόρος...Αλλά αντίθετα έχει απεριόριστη διάρκεια ζωής στην κατασκευή. Την ποιότητα του ξύλου που θα χρησιμοποιήσουμε για το πάτωμα θα πρότεινα να εξασφαλίζουμε κυρίως.. Τέλος δεν ξέρω αν είναι γνωστό αλλά ο περλίτης είναι ένα πλήρως πυράντοχο υλικό! Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιος που δεν τον απασχολεί το θέμα της πυροπροστασίας στην οικοδομή.

 

Αυτά τα ολίγα ελπίζω να μην σας ζάλισα..? :oops:

 

-----------------------------

! Και παραλίγο να το ξεχάσω!! Αυτο το "γαριδάκι" όπως ονομάζεται, επειδή το επεξεργάστηκα και έγω μήπως το έβαζα ανάμεσα στα καδρόνια στα πατώματα μου..Αλλά όντως ανήσυχη φύση έψαξα και έμαθα ότι δεν προσφέρει κανενός είδους ηχομονωτική ιδιότητα ούτε πυροπροστασία!! Να θέλω να κοιμηθώ εγώ στον κάτω όροφο και από πάνω αν περπατάει κανείς και να νομίζω ότι είναι δίπλα μου!? Όχι ευχαριστω λοιπόν είπα δεν θα πάρω..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.