Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ξύλινο πάτωμα, θερμο-ηχομόνωση


gio

Recommended Posts

Και όμως ο περλίτης διογκώνεται αλλά σε πολύ υψηλές θερμοκρασίες. Διαβάστε ΕΔΩ. Ο περλίτης που βλέπουμε σε μορφή μικρού κόκκου στα σακιά είναι ήδη διογκωμένος.

 

Ακόμα όμως και να μην διογκωθεί μειώνει το διαθέσιμο χώρο μεταξύ των καδρονιών για το νερό (αυτό θα συμβεί με κάθε γέμισμα) και ωθούμενος προς τα πάνω από το νερό θα τινάξει το δάπεδο, γεγονός που συνέβηκε σύμφωνα με την μαρτυρία του πατωματά μου

 

Επιπλέον, δε θα αφήσει να στεγνώσει γρήγορα το δάπεδο λόγω του ότι κατακρατεί το νερό και θα οδηγήσει σε σάπισμα των ξύλων.

Link to comment
Share on other sites

Δείξε μας αν θες σε τομή πως μπήκαν τα υλικά γιατί κάτι δεν έχω καταλάβει καλά καθώς αναφέρεις "περλίτη ανάμεσα στα καδρόνια". Το περλιτομπετό είναι κάτω από τα καδρόνια καθώς αποτελεί υπόστρωμα όχι ανάμεσα. Ακόμη συνηθίζεται πλέον στα ξύλινα δάπεδα να τοποθετείται από πάνω μεμβράνη η οποία έχει δύο ρόλους: α) εξομαλύνει την επιφάνεια του υποστρώματος μέχρι και 2-3 χιλιοστά και β) προσφέρει επιπλέον ηχομόνωση. Σε περίπτωση εισροής υδάτων από πάνω προστατεύει και το περλιτομπετόν! Αν θέλεις ακόμη καλύτερη αδριαβροχοποίηση για το περιστασιακό μπουγέλωμα εντός οικίας περνάς και ένα χέρι μονωτικό το περλομπετόν και καθάρισες!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περλίτης σε σακιά που τοποθετείται χύμα ανάμεσα στα καδρόνια για θερμομόνωση κυρίως. Πάνω τώρα από τα καδρόνια τοποθετείται είτε απευθείας το τελικό δάπεδο από σανίδια, είτε πρώτα ένα ψευδοδάπεδο και μετά το τελικό πέτσωμα.

 

Όταν κατασκευάζεις ξύλινο καρφωτό δάπεδο δεν χρειάζεται εξισωτική στρώση από περλιτομπετόν.

Link to comment
Share on other sites

Οκ, κατάλαβα. Ο πετροβάμβακας σε αυτή τη περίπτωση θα ήταν καλύτερος. Συμφωνώ πως δεν έιναι ανάγκη να έχεις εξισωτική στρώση καθώς προσαρμόζονται τα καδρόνια με σφήνες, απλά όσο ποιο στρωτά τόσο ποιο καλά! :) Καδρόνια χωρίς κάποια μεμβράνη, η ταινία από κάτω στην επαφή με τη πλάκα είναι ότι χειρότερο για κτυπογενείς θορύβους.

Link to comment
Share on other sites

...Καδρόνια χωρίς κάποια μεμβράνη, η ταινία από κάτω στην επαφή με τη πλάκα είναι ότι χειρότερο για κτυπογενείς θορύβους.

:lol: Ρώτα τους από κάτω μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

Διάβασα τα σχόλια σας και ομολογουμένως είναι πολύ εύστοχα!

Φίλε Χάρη συμφωνό απόλυτα με την απάντηση που έδωσες στον eupalino, υπάρχει στην αγορά ειδικός αδιάβροχος διογκωμένος περλίτης cellfill ο οποίος απευθύνεται ειδικά για θερμομόνωση ξύλινων δαπέδων. Και είναι άλλος από τον διογκωμένο οικοδομικό περλίτη.

 

Eupaline, συμφωνώ και με εσένα το perlobeton μπαίνει κάτω από τα καδρόνια και περνώντας το κιόλας ένα χέρι μονωτικό γίνεται super αδιαβροχοποιημένο! Απλά νομίζω ότι η απάντησή σου φαίνεται ότι αναφέρεται σε κολλητό δάπεδο και όχι καρφωτό. Σε καρφωτό δάπεδο υπάρχουν τα διάκενα ανάμεσα στα καδρόνια όπου μπαίνει ο περλίτης.

 

*προσπάθησα να κάνω attach το έντυπο του προϊόντος cellfill που χρησιμοποίησα αλλα ειναι πολύ μεγάλο. Όποιος θέλει μπορεί να το δεί στο : http://www.isocon.gr

 

Καλημέρα και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Επαναφέρω το θέμα αυτό, για να ρωτήσω αν υπάρχουν νεότερες εξελίξεις / υλικά και για οποιαδήποτε άλλη εμπειρία σε σχέση με θερμο/ηχομόνωση ξύλινου πατώματος.

Στη δική μου περίπτωση το πάτωμα είναι αυτοφερόμενο (δοκάρια σε φέρουσα τοιχοποιία πάνω στα οποία θα καταστευαστεί το νέο πάτωμα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 8 years later...

Και εγώ έχω την περίπτωση ενός διώροφου πέτρινου, όπου θέλω να κάνω αντικατάσταση του υφιστάμενου ξύλινου πατώματος με νέο. Οι διαστάσεις του κτηρίου είναι 8,50*4,00μ εσωτερικά και το πάχος των τοίχων είναι 0,55μ. Για την επίλυση με με το fedra, και για μόνιμα φορτία 2kn κινητά 2kn και φορτίο μόνωσης 0,40kn μου βγαίνει διατομή 80x200 ανά 0,40μ. Επιπλέον την μόνωση την βάζω από πάνω, καθώς από κάτω θέλει ο ιδιοκτήτης να φαίνονται οι δοκοί; και τι είδους μόνωση; 

Με έναν κατασκευαστή δαπέδου που μίλησα μου είπε ότι από την εμπειρία του,  θα πρέπει να βάλω και δυο εγκάρσιες δοκούς ( να τρέχουν την μεγάλη διάσταση, να μοιραστούν τα 4μ) γιατί θα έχω θέμα με τις ταλαντώσεις και μου έκανε εντύπωση.. δεν φτάνουν 80χ200 ανα 0,40μ;;

Το κτίριο θα έχει χρήση κατοικίας και στις δυο ορόφους. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.