Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπερβάσεις δόμησης σε σχέση με τί;


Recommended Posts

Δεν έχω δει κάτι σχετικό, ή δεν το πρόσεξα.

α) Οι υπερβάσεις δόμησης κάλυψης, ελέγχονται ως προς αυτές του χρόνου έκδοσης της οικ.αδείας (εάν υπάρχει) , ή του χρόνου πραγματοποίησης της αυθαιρεσίας, ή τους σημερινούς;;

β) Για να υπολογίσουμε το ποσοστό της υπέρβασης δόμησης (<50% , 50% - 100% , κλπ) , αθροίζουμε και τυχόν τακτοποιηθέντες ημιυπαίθριους στην ίδια ιδιοκτησία ;;;;;

 

ευχαριστώ :smile: :-) :shock:

Link to comment
Share on other sites

Εγω το αντιλαμβανομαι ως εξης:

 

Παραδειγμα 1:

Αυθαιρετο δωματιο 10τ.μ. σε οριζοντια ιδιοκτησια (πχ. διαμερισμα) 70τ.μ.(στην αδεια)

Υ.Δ. = 10/70

 

Παραδειγμα 2:

Αυθαιρετο δωματιο 10τ.μ. σε οριζοντια ιδιοκτησια (πχ. διαμερισμα) 70τ.μ.(στην αδεια) που εχει τακτοποιησει και 20 τ.μ. ημιυπαιθριο με τον 3843.

ΠΑΛΙ Υ.Δ. = 10/70

 

Παραδειγμα 3:

Εδω εχω προβλημα.

Αν σε ενα κτιριο, πχ. 4 οροφων με αδεια για 500τ.μ., δεν εχει γινει συσταση οριζοντιας ιδιοκτησιας και δεν εχει γινει διανομη μεταξυ των ιδιοκτητων, αποκλειστικες χρησεις κλπ., τοτε μια αυθαιρεσια 10τ.μ. ΣΤΟ ΔΩΜΑ πως υπολογιζεται?

10/500 ή 10/πχ 100 (υποθετοντας πως ο τελευταιος οροφος εχει 100 τ.μ.)

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα έτσι όπως το περιγράφετε αναιρείται η επεξήγηση 5 στο παράρτημα της εγκυκλίου 13 στην οποία αναφέρεται ότι "σημειώνεται το ποσοστό υπέρβασης δόμησης κάθε αυθαίρετης κατασκευής ως πρός τη μέγιστη επιτρεπόμενη δόμηση στο οικόπεδο/γήπεδο".

Μήπως για το ποσοστό στο παράδειγμα που αναφέρθηκε θα προκύψει από το λόγο 10/μέγιστη επιτρεπ. δόμηση οικοπέδου?

Κάποιος συνάδελφος που να δήλωσε υπέρβαση δόμησης διαμερίσματος ας μας διαφωτίσει.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα έτσι όπως το περιγράφετε αναιρείται η επεξήγηση 5 στο παράρτημα της εγκυκλίου 13 στην οποία αναφέρεται ότι "σημειώνεται το ποσοστό υπέρβασης δόμησης κάθε αυθαίρετης κατασκευής ως πρός τη μέγιστη επιτρεπόμενη δόμηση στο οικόπεδο/γήπεδο".

Μήπως για το ποσοστό στο παράδειγμα που αναφέρθηκε θα προκύψει από το λόγο 10/μέγιστη επιτρεπ. δόμηση οικοπέδου?

Κάποιος συνάδελφος που να δήλωσε υπέρβαση δόμησης διαμερίσματος ας μας διαφωτίσει.

Και άν το οικόπεδο δέν είναι άρτιο και έχει μηδενική επιτρεπόμενη δόμηση ως προς τί το συγκρίνουμε?

Link to comment
Share on other sites

Και άν το οικόπεδο δέν είναι άρτιο και έχει μηδενική επιτρεπόμενη δόμηση ως προς τί το συγκρίνουμε?

 

το πιθανότερο να μην υπάρχει Ο.Α. σε αυτό, οπότε δεν θα απαιτείται να εισαχθούν τα 4,5,7,8,9 του φύλλου υπολογισμου προστίμου.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα έτσι όπως το περιγράφετε αναιρείται η επεξήγηση 5 στο παράρτημα της εγκυκλίου 13 στην οποία αναφέρεται ότι "σημειώνεται το ποσοστό υπέρβασης δόμησης κάθε αυθαίρετης κατασκευής ως πρός τη μέγιστη επιτρεπόμενη δόμηση στο οικόπεδο/γήπεδο".

Μήπως για το ποσοστό στο παράδειγμα που αναφέρθηκε θα προκύψει από το λόγο 10/μέγιστη επιτρεπ. δόμηση οικοπέδου?

Κάποιος συνάδελφος που να δήλωσε υπέρβαση δόμησης διαμερίσματος ας μας διαφωτίσει.

Εκεί που έχουμε καταλήξει (έτσι νομίζω τουλάχιστον) είναι ότι συγκρίνουμε τα τετραγωνικά της υπέρβασης με τα επιτρεπόμενα τετραγωνικά που αναλογούν στον ιδιοκτήτη του αντίστοιχου διαμερίσματος. Δηλαδή με τα επιτρεπόμενα του οικοπέδου επί το ποσοστό ιδιοκτησίας.

Στην τροπολογία που αναμένεται να βγει σε ΦΕΚ, στο άρθρο 51 αναφέρει:

«Στην περίπτωση που το ακίνητο ανήκει σε περισσότε-

ρους συνιδιοκτήτες και έχει συσταθεί οριζόντια ή κάθετη

ιδιοκτησία μέχρι τη δημοσίευση του παρόντος, για τον υ-

πολογισμό των πολεοδομικών μεγεθών, που αναλογούν

στα ιδανικά μερίδια κάθε συνιδιοκτήτη δεν λαμβάνονται

υπόψη οι κατασκευές που έχουν εκτελεστεί από άλλο

συνιδιοκτήτη.»

Link to comment
Share on other sites

letom: λογικότερο μου φαίνεται έτσι όπως το περιγράφεις. Δηλαδή ας υποθέσουμε ότι υπάρχει οικόπεδο 500 τμ με Σ.Δ. 2, οπότε 1000 τ.μ επιτρέπονται να δομηθούν στο οικόπεδο. Έστω διαμέρισμα με ποσοστό εξ΄αδιαιρέτου στο οικόπεδο 100 χιλιοστά. Η μέγιστη δόμηση του θα είναι 100 τ.μ.

Αν έχει υπέρβαση δόμησης σε σχέση με τα 100 τ.μ -π.χ κλείσιμο εξώστη κατά 30 τ.μ.- τότε ποσοστό υπέρβασης: 30/100 -->30%?

 

και μια δεύτερη σκέψη επί του θέματος. Αν σε μια πολυκατοικία έχει κλειστεί χώρος (πχ πυλωτή, δώμα ) όπου ο χώρος αυτός (ως αυθαίρετος) δεν συμμετέχει στη σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας πως προκύπτει το ποσοστό υπέρβασης του αυθαίρετου χώρου ;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

εγώ πάλι μπερδεύτηκα....πολύ συχνά το παθαίνω με αυτό τον νόμο :shock:

δηλαδή έχουμε ένα δυόροφο και έχουμε κλείσει στον 1ο όροφο 10τμ βεράντα και άλλα τόσα στον 2ο όροφο.

Υπολογίζω για τον πρώτο όροφο αν έχει υπέρβαση δόμησης σε ένα φύλλο και σε δεύετρο φύλλο για τον άλλο όροφο?

Και τώρα υπολογίζω αν έχω παράβαση αφού έχω προσθέσει στη συνολική δόμηση τα 10 πρώτα?

Link to comment
Share on other sites

Αν σε ενα κτιριο, πχ. 4 οροφων με αδεια για 500τ.μ., δεν εχει γινει συσταση οριζοντιας ιδιοκτησιας και δεν εχει γινει διανομη μεταξυ των ιδιοκτητων, αποκλειστικες χρησεις κλπ., τοτε μια αυθαιρεσια 10τ.μ. ΣΤΟ ΔΩΜΑ πως υπολογιζεται?

 

10/500

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι αυτό όπως ανέφερα και στο #3 προσωπικά και μενα με μπερδεύει. Η οδηγία που δοθηκε στην εγκυκλιο 13 ηταν να γίνεται σύγκριση της επιφάνειας της αυθαίρετης κατασκευής με με τη μέγιστη επιτρεπόμενη του οικοπέδου. Από την άλλη αν ισχύει αυτό σε συντριπτική πλειοψηφια όταν πρόκειται για οριζόντιες ιδιοκτησίες το ποσοστό θα είναι σχεδόν πάντοτε κάτω από 50%. Αυτό που ανέφερε ο συνάδελφος στο # 6 μοιάζει πιο λογικό. Και ακόμα μια σκέψη τι θα γίνει στην περίπτωση που η σύσταση θα περιγράφει το διαμέρισμα με διαφορετικά τετραγωνικά από ότι τα σχέδια της Ο.Α. ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.