Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Φορείς Εκπαίδευσης Ενεργειακών Επιθεωρητών


gapidianak

Recommended Posts

@dimitrispsi

 

Στην συγκεκριμένη περίπτωση ζητάνε αποδειγμένη εμπειρία 2 ετών σε συναφές αντικείμενο. Πχ αν πήρες πτυχίο πριν από 3 χρόνια και δούλευες σε ναυτιλιακή, ή ήσουν πωλητής, ή άνεργος δεν μετράει....

 

Ενδιαφέρονται πιο πολυ για κτίριο, γιατί τα μέχρι τώρα ΠΕΑ αυτό εξετάζουν. Είναι και τα λεφτά στη μέση και η αβεβαιότητα πότε θα ξεκινήσουν να εφαρμόζονται οι επιθεωρήσεις λεβήτων και εγκαταστάσεων κλιματισμού. Καταλαβαίνεις.........

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα...

 

Σχετικά με την εμπειρία δείτε λίγο την ερώτηση 2 σε συνδιασμό με την 3 http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=Lsmam4RpVN4%3d&tabid=37&language=el-GR

Link to comment
Share on other sites

Μιλάει για επαγγελματική εμπειρία, η οποία όπως μου είχαν πει στο τηλέφωνο της ανακοίνωσης αρχίζει να μετρά από την ημερομηνία άδειας άσκησης επαγγέλματος.

 

Αν κάποιος δεν έχει 2 χρόνια την άδεια ασκήσεως, μπορεί να εκπαιδευτεί και να εξεταστεί, αλλά την τελική αίτηση για άδεια επιθεωρήσεων πρέπει να την κάνει μετά τα 2 χρόνια από την άδεια άσκησης επαγγέλματος.

Δηλαδή μπορεί πχ κάποιος να εκπαιδευτεί τον Φεβρουάριο 2012, να εξεταστεί επιτυχώς τον Μάρτιο 2012 (τυχαίοι μήνες), αλλά να πρέπει να περιμένει πχ μέχρι τον Νοέμβρη 2012 (αν είχε πάρει άδεια ασκήσεως επαγγέλματος τον Νοέμβριο του 2010).

 

Όλα αυτά μου τα είχαν πει στα τηλέφωνα αυτής της ανακοίνωσης: http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=tFBwh5t6yD0%3d&tabid=37&language=el-GR

Link to comment
Share on other sites

Λάθος σου τα είπανε.....

Εχω πάρει 2 φορές τηλέφωνο και έχω περάει και από το ΥΠΕΚΑ όπου μίλησα με άτομα. Λέει στην ανακοίνωση....

 

 

τουλάχιστον διετή αποδεδειγμένη επαγγελματική ή/και επιστημονική εμπειρία

 

Πρόσεξε το αποδεδειγμένη. Δηλαδή όπως σου είπα και πριν ακόμα και αν έχεις 3 ή 4 χρόνια που πήρες την άδεια άσκησης επαγγέλματος, αλλά δεν δούλευες ή δούλευες σε άσχετο αντικείμενο, ΔΕΝ ΜΕΤΡΑΕΙ σαν αποδεδειγμένη επαγγελματική ή/και επιστημονική εμπειρία.

Γενικά σαν προυπηρεσία, εμπειρία μετράει από την ημέρα άδειας άσκησης επαγγέλματος (πχ ΑΣΕΠ κτλ). ΟΤΑΝ ΟΜΩΣ μπαίνει η λέξη ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΗ ή ΣΥΝΑΦΗΣ συμαίνει ότι πρέπει να την αποδείξεις με 'έργα'. Βεβαίωση από εργοδότη, ΑΠΥ που ενδεχωμένος έχεις κόψει κτλ.

 

Στην περίπτωσή μας ισχύει η ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΗ. Οσον αφορά την εκπαίδευση, ναι μπορείς να την παρακολουθήσεις (αν και θα δωθεί προτεραιότητα σε αυτούς που έχουν την αποδεδειγμένη εμπειρία) παίρνοντας όπως όλοι πιστοποιητικό παρακολούθησης. Θα μπορείς όμως να λάβεις μέρος στις εξετάσεις ΟΤΑΝ και μόνο ΟΤΑΝ αποκτήσεις την εμπειρία (σε 2 χρόνια, σε 3,5) για να γίνεις ενεργειακός επιθεωρητής. Αν βέβαια αυτά τα χρόνια πχ ασχολείσαι με κάτι άλλο, πάλι δεν θα μετράει σαν εμπειρία για το συγκεκριμένο θέμα. Οπότε δεν ξέρω αν σε συμφέρει από τώρα να μπεις σε αυτή την διαδικασία (όχι εσύ, γενικά μιλάω)

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Απορώ πως χαρακτηρίζονται αποδεδειγμένη εμπειρία οι βεβαιώσεις και οι ΑΠΥ..και σήμερα πάει όποιος από εμάς ενδιαφέρεται σε ένα φίλο μηχανικό και του λέει να του δώσει μια βεβαίωση και του κόβει και 2-3 τιμολόγια. Επίσης αν εγώ έκανα μια μελέτη πριν από 2 χρόνια και στο ενδιάμμεσο δεν έχω κάνει θεωρείται εμπειρία 2 ετών? Κι αν όχι πόσες μελέτες θα έπρεπε να έχω κάνει αυτά τα δυο έτη ώστε να θεωρούμαι "έμπειρος"? Εγώ που έχω εργαστεί στα φωτοβολταϊκά θεωρείται εμπειρία? Κρίμα να μην υπάρχουν αντικειμενικά και αδιάβλητα κριτήρια, αν ισχύουν τα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι τα έχουμε ξαναπεί και σε παλιότερα ποστ. Η προσωπική μου άποψη είναι το δικαίωμα στην επιθεώρηση για όλους τους μηχανικούς με άδεια άσκησης επαγγέλματος ανεξάρτητα από τα ΑΠΥ και την εμπειρία όπως τη θέτει το υπουργείο.

Γνωρίζουμε πολύ καλά πόσες εκατοντάδες συνάδελφοι μελετούν κτιριακά για λογαριασμό άλλων χωρίς να υπογράφουν και συντάσσουν μελέτη για άλλους (πχ αρχιτεκτονικά, στατικά Η/Μ κλπ). Όλος αυτός ο κόσμος δεν είναι ικανός για επιθεώρηση; Μη τρελαθούμε τελείως.

Η πολιτεία μας δίνει δικαίωμα μελέτης και επίβλεψης οποιουδήποτε μεγέθους ιδιωτικού έργου από τη στιγμή εγγραφής στο ΤΕΕ και μετά μας "αμφισβητεί" τις γνώσεις και την ικανότητα να εκπονήσουμε μια ενεργειακή επιθεώρηση; Τη στιγμή μάλιστα που επίσης δίνει το δικαίωμα εκπόνησης ενεργειακής μελέτης;

Link to comment
Share on other sites

Παύλο,

Μαζί σου 100%, το ίδιο λέω και εγώ. Αυτή την στιγμή πάντως ισχύει αυτό με την αποδεδειγμένη εμπιρεία. Αντε πες τους τώρα.....

Και να φανταστείς ότι σε πρόσφατη ημερίδα, ο εισηγητής είχε πει πως η εμπειρία θα μετρούσε από την άδεια άκησης επαγγέλματος. Τώρα τι άλλαξε και τι σκέφτηκαν στο ΥΠΕΚΑ.....μόνο αυτοί ξέρουν.

Δεν ξέρω πόσες ΑΠΥ χρειάζονται για να δικαιολογήσεις το 'χρονικό όριο', ούτε οι βεβαίωση εργοδότη είναι μία Α4 που γράφει το όνομά σου. Θα θελήσουν να το διασταυρώσουν με στοιχεία....Αυτό που ξέρω είναι ότι άμα πας μόνο με την άδεια από το ΤΕΕ κόβεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Ικαρε σωστα τα λες ....αν και εχω μια υποψια οτι καποια στιγμη θα καταργηθει και αυτος ο περιορισμος. Μεχρι τοτε μαλλον θα ισχυει οτι έχεις πολυ σωστα αναφερει

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα, στο https://www.buildingcert.gr/inspectors/getInsertRequest_Perm.view ζητάει έναν ΑΜ ΕΕΤΕΜ, τι είναι πάλι αυτό και που το βρίσκουμε?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.