Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ρελέ (ΔΔΕ)


ΟΩΝ

Recommended Posts

Πρόκειται για μονοκατοικία με 2 επίπεδα... Ο πατέρας της ιδιοκτήτριας παλιός ηλεκτρολόγος... Έχει γεμίσει το σπίτι με πάνω από 20 πρίζες που πραγματικά δε ξέρω που οφελουν...  Μη σου τύχει... 

 

7 ώρες πριν, Mitsos Ribopaido said:

Tι ρελέ αγόρασες? Οπως το βλέπω χωράει πάντως με λίγο κόπο.. Αν θες τη γνώμη μου βέβαια ο πίνακας θέλει όλος ξήλωμα ,αλλα δεν πληρώνει κανεις φανταζομαι

 

Τον διπολικο της Hager αγορασα... Η όλη υπόθεση μυρίζει τυρρανια... 

 

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια απορία. Μήπως δεν είναι αυτός ο γενικός πίνακας ? Αν είναι δύο επίπεδα το λογικό δεν είναι να έχει στο ,επίπεδο 0 τον γενικό ? Με μια γρήγορη ματιά δεν μου κάνει για 10αρι το καλώδιο που πάει στη γενική ασφάλεια αυτού του πίνακα ... Παντως, όντως όπως είπε ο συνάδελφος προηγουμένως, με ολική τροποποίηση κ κόπο χωράει ... Καλή τύχη !

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα.. Εαν εκτός απο τον αριθμό των πριζων ( που δεν ειναι πρόβλημα αυτο) δεν παρατηρείς κάποιο άλλο θέμα, μην αναλαβεις! Πρώτα για την δικη σου «ασφάλεια»..

Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, geomast84 said:

Έχω μια απορία. Μήπως δεν είναι αυτός ο γενικός πίνακας ? Αν είναι δύο επίπεδα το λογικό δεν είναι να έχει στο ,επίπεδο 0 τον γενικό ? Με μια γρήγορη ματιά δεν μου κάνει για 10αρι το καλώδιο που πάει στη γενική ασφάλεια αυτού του πίνακα ... Παντως, όντως όπως είπε ο συνάδελφος προηγουμένως, με ολική τροποποίηση κ κόπο χωράει ... Καλή τύχη !

Αυτό παρατήρησα και εγώ, για το καλώδιο που πάει στη γενική ασφάλεια...  Το όλο σύστημα έχει άλλους 2 πίνακες,  έναν ακόμη για το κάτω τμήμα του σπιτιού και έναν εξωτερικό για τα φώτα των Χριστουγέννων...  Αλλά αυτός είναι ο κεντρικός 

 

Link to comment
Share on other sites

Θα έχει ενδιαφέρον πάντως να δεις το ρελέ να δίνει μάχη να κρατηθεί όρθιο. Ηλεκτρολόγος πατέρας παλιός και έτσι όπως φαίνεται η εγκατάσταση είναι εκρηκτικός συνδυασμός. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, NiMo79 said:

Διαφωτισε με,  καλό θα μου κάνεις.  Δεν έχω σκοπό να αναλάβω 

Τι να διαφωτίσω και τι να αφήσω?? Εσύ σαν διπλωματούχος ηλεκτρολόγος μηχανικός(όπως αναφέρεις) μόνο τις πρίζες είδες σαν πρόβλημα; 

Αφού δεν το αναφέρεις υποθέτω πως έχει παροχή 03, άντε και το παροχικό καλώδιο είναι 3x10, δεν φαίνεται καλά στην φώτο..

Κεντρικός πίνακας με 2 υποπίνακες.. Τι να πεις.. Απουσία ΔΔΕ(ένα ή περισσότερα), απουσία μπαρών ουδέτερου-γείωσης, ενώσεις και μονωτικές, χρωματολογία καλωδίων, επιλογική προστασία, διακόπτες σπασμένοι και φθαρμένοι από την υπερθέρμανση, διατομές αγωγών, έλεγχος γείωσης, το γενικό χάλι που επικρατεί.. Αυτά με μια γρήγορη ματιά, οι συνάδελφοι ίσως προσθέσουν κάτι που δεν πρόσεξα.. 

Φαντάζομαι τι κατάσταση επικρατεί και στους υποπίνακες.. και γενικότερα στην εγκατάσταση..

Για τον πατέρα ηλεκτρολόγο δεν θα σχολιάσω κάτι, εάν είναι δική του η εγκατάσταση το πράγμα μιλάει από μόνο του.. για εσένα που το πρόβλημα σου ήταν απλώς ο χώρος για να βάλεις το ΔΔΕ, πάλι δεν θα σχολιάσω κάτι..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, VirusX2 said:

Για τον πατέρα ηλεκτρολόγο δεν θα σχολιάσω κάτι, εάν είναι δική του η εγκατάσταση το πράγμα μιλάει από μόνο του.. 

Επειδή το ζώ αυτό ( πατέρα ηλεκτρολόγο ,που νομίζει οτι τα ξέρει ολα  αλλα παντου ζητάει βοήθεια) συμφωνώ απόλυτα. Ειναι πολυ δύσκολο και ψυχοφθόρο.
Οι πολλές πρίζες πάντως δεν ειναι το θέμα.. Το χάλι αυτό που πρέπει να διορθωθεί αλλα φαντάζομαι ο συνάδερφος θα άκουσε '' γιατι να αλλάξει αφου μια χαρά δουλεύει '' ή το ''εφτιαξε ο πατερας μου που ειναι ηλεκτρολόγος''  και δεν επεμβαίνει άλλο ( αν κάνω λάθος διόρθωσε με).

Πολλά μπορείς να κάνεις το θέμα ειναι ο t-index ( δείχτης τσιγκουνιάς ) του ιδιοκτήτη. Καλη δύναμη
 

Edited by Mitsos Ribopaido
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.