Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ρελέ (ΔΔΕ)


ΟΩΝ

Recommended Posts

Οχι οτι δεν θα βρεθεί «ευσυνείδητος επαγγελματίας» να υπογράψει οτι όλα καλά, απλα προσπαθώ να προστατέψω τον συνάδελφο που δεν δειχνει να εχει δολο.. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Mitsos Ribopaido said:

Επειδή το ζώ αυτό ( πατέρα ηλεκτρολόγο ,που νομίζει οτι τα ξέρει ολα  αλλα παντου ζητάει βοήθεια) συμφωνώ απόλυτα. Ειναι πολυ δύσκολο και ψυχοφθόρο.
Οι πολλές πρίζες πάντως δεν ειναι το θέμα.. Το χάλι αυτό που πρέπει να διορθωθεί αλλα φαντάζομαι ο συνάδερφος θα άκουσε '' γιατι να αλλάξει αφου μια χαρά δουλεύει '' ή το ''εφτιαξε ο πατερας μου που ειναι ηλεκτρολόγος''  και δεν επεμβαίνει άλλο ( αν κάνω λάθος διόρθωσε με).

Πολλά μπορείς να κάνεις το θέμα ειναι ο t-index ( δείχτης τσιγκουνιάς ) του ιδιοκτήτη. Καλη δύναμη
 

Να είσαι σίγουρος πως το άκουσα για τον ηλεκτρολόγο πατέρα ο οποίος θα μου τα εξηγούσε όλα αν ζούσε... 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Kλασικά πράγματα. Συγχωρεμένος να είναι ο άνθρωπος αλλα να τα λέμε και αυτά :P

 

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, NiMo79 said:

Διαφωτισε με,  καλό θα μου κάνεις.  Δεν έχω σκοπό να αναλάβω 

 

κατά την άποψή μου δεν γίνεται "διαφωτισμός" με κάποιες απλές παρατηρήσεις από το διαδίκτυο. ΘΑ σε συμβούλευα ή να εξασκηθείς δίπλα σε ένα καλό τεχνίτη ηλεκτρολόγο ή να διαβάσεις προσεκτικά και βήμα -βήμα τι και πως ελέγχουμε.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, maneni said:

να εξασκηθείς δίπλα σε ένα καλό τεχνίτη ηλεκτρολόγο 

Αυτο φανταζομαι το λες αν θελει να κανει εγκαταστασεις μονος του. 

Link to comment
Share on other sites

Μήτσο, συμφωνώντας με τον Maneni, πιστεύω ότι ακόμα και αν κάποιος πρόκειται να κάνει μόνο ελέγχους - επιβλέψεις κλπ. είναι απαραίτητο να δεί από κοντά και να πιάσει "κατσαβίδι & πένσα" με τα χέρια του.

Μόνο έτσι μπορεί να μάθει λεπτομέρειες απαραίτητες για ένα σωστό και πλήρη έλεγχο - επίβλεψη (μιλάω γενικά και όχι μόνο για ΥΔΕ και ηλ. πίνακες) 

Edited by antloukidis
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Mitsos Ribopaido said:

Ειναι η δουλεια ενος μηχανικου οι εγκαταστασεις; 

Εξαρτάται τι μηχανικό εννοεις.. Γιατι πλέον δεν ειναι και τοσο ξεκάθαρο το τοπίο. Σε ολους τους τομεις εχει κοτσαριστει ενα - μηχανικος στην ειδικότητα/ονομασία. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

εντάξει, μπορει να μην μπορώ να φτιάξω ολόκληρη εγκατάσταση αλλά ένα ρελαί ξέρω να το περνάω. επίσης έχω κάνει και μια επένδυση στο να αγοραστούν τα εργαλεία για τις μετρήσεις που χρειάζονται. Έτυχε στη συγκεκριμένη περίπτωση να πέσουν όλα τα στραβά

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.