Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ρελέ (ΔΔΕ)


ΟΩΝ

Recommended Posts

6 ώρες πριν, antloukidis said:

Μήτσο, συμφωνώντας με τον Maneni, πιστεύω ότι ακόμα και αν κάποιος πρόκειται να κάνει μόνο ελέγχους - επιβλέψεις κλπ. είναι απαραίτητο να δεί από κοντά και να πιάσει "κατσαβίδι & πένσα" με τα χέρια του.

Μόνο έτσι μπορεί να μάθει λεπτομέρειες απαραίτητες για ένα σωστό και πλήρη έλεγχο - επίβλεψη (μιλάω γενικά και όχι μόνο για ΥΔΕ και ηλ. πίνακες) 

Δεν διαφωνώ στο ελάχιστο να πιάσει κατσαβίδι.. Να δώ ομως μηχανικο να κάτσει να σκάβει κλπ το θεωρώ περίεργο αλλα ΟΧΙ κακο. Γιαυτό ρωτάω κιολας τι εννοεί εγκαταστάσεις. 

Νimo δεν αμφισβητω στο ελάχιστο κανενος τις γνώσεις , ο καθένας ασχολείται με ότι θέλει.  Μαγκιά σου που ασχολείσαι.

Virus έτσι είναι αλλα ανοίγεται μεγάλο θέμα και θα χάσουμε το νόημα. 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
On 13/2/2019 at 4:13 ΜΜ, Mitsos Ribopaido said:

Δεν διαφωνώ στο ελάχιστο να πιάσει κατσαβίδι.. Να δώ ομως μηχανικο να κάτσει να σκάβει κλπ το θεωρώ περίεργο αλλα ΟΧΙ κακο. Γιαυτό ρωτάω κιολας τι εννοεί εγκαταστάσεις. 

Δεν έχει να κάνει μονο με την ειδικότητα αλλά και με την όρεξη του καθενός να ασχοληθεί με εγκατάστασεις και να σκάψει κιόλας αν θέλει. Προσωπικά εγώ το κάνω γιατί ακόμα και από αυτό κάτι μαθαίνω. Με ότι και να ασχολείσαι μαθαίνεις αν εχείς τα μάτια και αυτία σου ανοιχτά. Βγαίνουμε βέβαια εκτός θέματος αλλά...καμια φορά καλό να τα λέμε και αυτά.

Η δουλεία δεν είναι ντροπή και όσο ζεις μαθαίνεις...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
On 13/2/2019 at 4:13 ΜΜ, Mitsos Ribopaido said:

Δεν διαφωνώ στο ελάχιστο να πιάσει κατσαβίδι.. Να δώ ομως μηχανικο να κάτσει να σκάβει κλπ το θεωρώ περίεργο αλλα ΟΧΙ κακο. Γιαυτό ρωτάω κιολας τι εννοεί εγκαταστάσεις. 

Νimo δεν αμφισβητω στο ελάχιστο κανενος τις γνώσεις , ο καθένας ασχολείται με ότι θέλει.  Μαγκιά σου που ασχολείσαι.

Virus έτσι είναι αλλα ανοίγεται μεγάλο θέμα και θα χάσουμε το νόημα. 

Οι ηλεκτρολόγοι μηχανικοί Τ.Ε  πρέπει να πιάνουν το κατσαβίδι στο χέρι να είναι ενεργοί στις δουλείες τους το να κάνουν μόνο επίβλεψη και να δίνουν ΥΔΕ μου φαίνεται κάπως. Θεωρώ ότι σε σχέση με τους διπλωματούχους ηλεκτρολόγους μηχανικούς πρέπει να είμαστε πιο δραστήριοι στην δουλεία γιατί αυτο κάνει την διαφορά στο τέλος της ημέρας, η εμπειρία να τα ζεις απο κοντα!

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Καλησπέρα 

Επισκέφθηκα το σπίτι ενός φίλου και ειδα οτι στον πίνακα ο οποίος είναι τριφασικος ο ΔΔΕ είναι των 300mA αντί για 30mA.

Αυτό γιατί μπορεί να έγινε. Υποθέτω ότι δεν προστατεύει επαρκώς όπως τα 30mA.

Επίσης πάτησα το μπουτον του test στο ΔΔΕ και δεν έπεσε.

Τέλος μετά το γενικό διακόπτη των 40Α αντι να υπάρχουν οι γενικές ασφάλειες οι οποίες θα ειναι τυξεως, υπάρχει τριφασικος μικροαυτοματος 35A.

 

Τα σχόλια σας, σας παρακαλώ 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, GiorgioG said:

Τα σχόλια σας, σας παρακαλώ 

  H μόνη λογική εξήγηση που μπορώ να δώσω  είναι   ότι  ισωσ ?   ο ηλεκτρολόγος που τοποθέτηση τον δδε  των 300mA να τον διάβασε  λάθος  κ να νόμιζε ότι ήταν 30 , κ εφόσον το τεστ δεν λειτουργεί  θέλει αλλαγή .

Ναι μπορούμε να βάλουμε  για γενικές  μικροαυταματους  

                                 

On 20/10/2019 at 9:37 ΜΜ, VasS7 said:

Οι ηλεκτρολόγοι μηχανικοί Τ.Ε  πρέπει να πιάνουν το κατσαβίδι στο χέρι να είναι ενεργοί στις δουλείες τους το να κάνουν μόνο επίβλεψη και να δίνουν ΥΔΕ μου φαίνεται κάπως. Θεωρώ ότι σε σχέση με τους διπλωματούχους ηλεκτρολόγους μηχανικούς πρέπει να είμαστε πιο δραστήριοι στην δουλεία γιατί αυτο κάνει την διαφορά στο τέλος της ημέρας, η εμπειρία να τα ζεις απο κοντα!

Γνωρίζω αρκετούς ηλεκ ΤΕ οι οποίοι ασχολούνται με οικοδομή κ εννοώ σκάψιμο κ τα συναφή,  όπως επίσης κ αρκετούς μηχανολογους ΤΕ που ασχολούνται με κατασκευή υδραυλικών  σε οικοδομες , τοποθετησεις κλιματιστικων κλπ 

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 20/11/2022 at 9:25 ΠΜ, ΝΙΚΟΣΤΡΙ said:

Θεωρώ ότι σε σχέση με τους διπλωματούχους ηλεκτρολόγους μηχανικούς πρέπει να είμαστε πιο δραστήριοι στην δουλεία γιατί αυτο κάνει την διαφορά στο τέλος της ημέρας, η εμπειρία να τα ζεις απο κοντα!

Μην ανοίγουμε τέτοια ζητήματα εδώ παιδιά...

Please...

Η εμπειρία να τα ζεις απο κοντα, είναι απαραίτητο στοιχείο για όλους όσους θέλουν να λέγονται μηχανικοί, κατά τη γνώμη μου, είτε ΤΕ είτε Πολυτεχνείου.

Όποιος την έχει, καταλαβαίνει τη διαφορά...

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα σας, είμαι καινούργιος στην ομάδα, ευχαριστώ για την αποδοχή,έχω το εξής θέμα:

Έκανα ανακατασκευή ένα παλιό πίνακα, μονοφασικό,αντικατέστησα ρελέ διαφυγής,πρόσθεσα γενική ασφάλεια που δεν είχε, και αντικατέστησα αυτόματες ασφάλειες 10 και 16 Amper. Το θέμα είναι ότι ενώ με το κουμπί test το ρελέ πέφτει, όταν βραχυκύκλωνω ουδέτερο με γείωση για δοκιμή, δεν πέφτει (έχω φτιάξει πολλούς πίνακες, χωρίς κανένα απολύτως θέμα,πρώτη φορά μου συμβαίνει αυτό),.Οποιος μπορεί να πει μια γνώμη, ευχαρίστως

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Dei said:

όταν βραχυκύκλωνω ουδέτερο με γείωση για δοκιμή, δεν πέφτει

Αν και στους υπόλοιπους πινάκες που έχεις φτιάξεις το κριτήριο ελέγχου είναι αυτό τότε θα πρέπει να γυρίσεις στα βασικά και με πρώτο από όλα να αγοράσεις μηχάνημα που να κάνει μετρήσεις(χρόνο και ρεύμα διαρροής ενεργοποίησης).

Ελπίζω να μην εκδίδεις ΥΔΕ.

Τώρα στην ερώτηση το προφανές για μένα  είναι ότι μπορεί να υπάρχει ασυνέχεια της γείωσης κάπου . 

Το ξαναλέω. Μην τα ρεύματα δεν παίζουμε και δεν χρησιμοποιήσουμε κόλπα  της δεκαετίας του 90 για έλεγχο των εγκαταστάσεων. 

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, Dei said:

Το θέμα είναι ότι ενώ με το κουμπί test το ρελέ πέφτει, όταν βραχυκύκλωνω ουδέτερο με γείωση για δοκιμή, δεν πέφτει

Δύο ενδεχόμενα:

1) Δεν έχεις καλή γείωση (ή υψηλή αντίσταση, ή ασυνεχής όπως προείπε ο συνάδελφος από πάνω)

2) Για να ανεβάζει τάση ο ουδέτερος ως προς τη γείωση, πρέπει να διαρρέεται από ρεύμα σε κάποιο τμήμα της εγκατάστασης ή σε γειτονική εγκατάσταση με τον ίδιο ουδέτερο. Δοκίμασε να ξανακάνεις τον έλεγχο με κάποιο μεγαλούτσικο φορτίο στον πίνακά σου (όχι μόνο με φως). Αν δεν πέσει ο ΔΔΕ, μάλλον καταλήγουμε στο 1).

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις γρήγορες και σαφείς απαντήσεις,το συμπέρασμα είναι ότι όντως η γείωση είναι ασυνεχής .

Ως αναφορά για το αν εκδίδω ΥΔΕ, φίλε μου Bill22, αυτό είναι δικό μου θέμα, και μπορείς να είσαι πιο ευγενικός στις απαντήσεις σου, προς ανθρώπους που δεν ξέρεις τι γνώσεις έχουν, (ευχαριστώ πάντως για την βοήθεια σου) όπως είπα πιο πάνω

Edited by Dei
  • Like 3
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.