Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ρελέ (ΔΔΕ)


ΟΩΝ

Recommended Posts

λοιπον σε ευχαριστω για την απαντηση σου!Τα καλωδια που φτανουν μεχρι τον θερμοσιφωνα ειναι οκ τα ελεγξα εγω..τωρα για την αντισταση να σου πω την αληθεια δεν ξερω πως την αφαιρω αν μπορεις να μου πεις δυο πραγματα.εχω θα ελεγα καποιες γνωσεις και λεω να το επιχειρησω μονος μου.ο θερμοσθφωνας ειναι της elco.

Link to comment
Share on other sites

Να την αφαιρεσεις χρεαζεται μονο οταν θελεις να την αλλαξεις. Αυτο ειναι μια διδαδικασια που προυποθετει να αδειασεις το νερο.

Οταν μιλω για ελεγχο της αντιστασης εννοω οτι βλεπεις απο το κιβωτιο των ακροδεκτων. Δηλ το πισω μερος της αντιστασης στο οποιο ειναι στερεωμενος ο θερμοστάτης.

Αναλογα με την ποιοτητα του νερου στην περιοχη που εισαι διαμορφωνεται και ο χρονος ζωης της αντιστασης. Προσωπικα θεωρω πως ενας απλος Θ/Σ σε ενα νοικοκυριο με 4 άτομα θελει αντισταση περιπου καθε 5-7 χρόνια. Επειδη ομως στους Θ/Σ εναποθετωνται πολλα άλλατα συνιστω ενα ανοιγμα για καθαρισμα τουλαχιστον καθε 3 χρονια. Αν λοιπον εχεις υπερβει κατα πολυ ναυτα τα διαστηματα κανε ενα καθαρισμα.

 

Γενικα η διαδικασια συντήρησης εννος Θ/Σ εχει ως εξης:

1.Κατ αρχας κατεβαζεις την ασφάλεια του Θ/Σ.

2. Λυνεις τους ακροδεκτες (μαυρος φάση, μπλε ουδετερος, κιτρινος γειωση και τους τουλυγεις με μονωτικη για καλο και κακο για οσην ωρα δουλεψεις.

3. Τραβας τον θερμοστατη μεσα απο την αντισταση με λιγη δυναμη.

4. κοβεις το νερο απο την παροχη του κρυου

5. Αν ο Θ/Σ βρισκεται πανω απο το λουτρο απλα ξεβιδωνεις την παροχη του κρυου και την βαλβιδα ασφαλειας για να αδειασει το νερο. Για να μπει αερας στο καζανια για να αδειασει πιο γρηγορα ανοιγεις και σε μια βρυση το ζεστο μονο. Αν ο Θ/Σ βρισκεται καπου δυσκολα π.χ. πατάρι τοτε εγω συνδεω τον σωληνα του ζεστου με την εισοδο του κρυου αφαιρωντας πρωτα την βαλβιδα, αφηνω ανοιχτη την εξοδο του ζεστου. Ανοιγοντας μια βρυση ζεστου νερο ο Θ/Σ αδειαζει με φυσικη ροη σε περιπου 20 λεπτα. Το νερο εχει αδειασε οταν μπορεις να ανασηκωσεις τον Θ/Σ με το ενα χερι.

6. Με αδειο τον Θ/Σ ξεβιδωνεις τις 5-8 βιδες που υπάρχουν περιφεριακα της αντιστασης και βγαζεις την αντισταση. Αν υπαρουν πολλα άλλατα μπορει να μην βγαινει ευκολα και να σε παιδεψει λιγο.

7.Αξιολογεις την κατασταση της αντιστασης. Μια καινουρια μαζι με μια φλαντζα κανει 10-20 Ευρω. Αν πας να αγορασεις καινουρια παρε την παλια μαζι σου για δείγμα.

8. Βαλε το χερι μεσα στο καζανι και απομακρυνε τα αλλατα. Προσοχη! Το καζανι μεσα εχει επιστωση απο γυαλι. Μην χρησιμοποιησεις εργαλεια που μπορει να το σπάσουν. Αν θελεις να επιμυκυνεις την χουφτα σου παρε ενα κουταλι της σουπας και λυγισε το. Θα χειαστεις πιθανοτατα μια πλαστικη λεκανη/κουβα.

9. Επανατοποθετησε την αντισταση. Σφυξε ολες τις βιδες ελαφρα με το χερι και μετα με το κλειδι μια μια στροφη εναλλασοντας αντιδιαμετρικα σημεια συσφιξης. Καθως σφυγγεις την μια βιδα χαλλαρωνουν οι υπολοιπες επειδη αναλαμβανει το φορτιο τους... Στο τελος ελενξε οτι όλες οι βιδες είναι σφυγμένες

10. Συνδεσε τα υδραυλικα και ηλεκτρικα με την αντιστροφη σειρα που τα ελλυσες και εισαι ετοιμος.

* Αν εχει άλλατα ή μπλε οξειδωσεις η βαλβιδα ασφαλειας ειναι ευκαιρια να την αλλαξεις...

 

Πριν μπεις σε ολη αυτην την διαδικασια υπαρχει αλλος ενας τροπος να δεις αν προκειται πραγματικα για διαρροη η αν ειναι χαλασμενος ο ΔΔΕ αλλα εχει κίνδυνο. Αφου συμφωνα με την περιγραφη σου ειναι αναπαραγωγιμο το προβλημα, λυνοτνας την γειωση απο το περιβλημα του Θ/Σ να μην πεσει ο ΔΔΕ.

ΠΡΟΣΟΧΗ. Αυτο ειναι ΜΟΝΟ για δοκιμη διοτι στο περιβλημα του Θ/Σ και στις σωληνωσεις μπορει ν εμφανιστουν επικινδυνες τάσεις. Αν οι σωληνωσεις ειναι μεταλλικες ισως να μην εχει και κανενα νόημα η δοκιμη αυτη.

Αν λοιπον ειναι λυμενος ο αγωγος της γείωσης και δεν πεσει ο ΔΔΕ οταν ανοιξεις τον Θ/Σ. Ακουμπησε το καλωδιο της γειωσης στι σημειο που ηταν βιδωμενος (χωρις να ακουμπησεις το περιβλημα με το χερι σου), κρατωντας το με μια πενσα απο την μονωση. Αν την στιγμη που ακουμπησεις το καλωδιο στο περιβλημα πεσει ο ΔΔΕ, σιγουρα υπαρχει διαρροη και πιθανότατα απο την αντισταση.

 

Κανονικα ενας επαγγελιματιας θα εκανε μια δοκιμη μονωσης απο καθε πολο της αντιστασης ως προς το περιβλημα και μια δοκιμη του ΔΔΕ.

 

Για ολα τα παραπανω την ευθυνη την εχεις εσυ. Μην τα κανεις μονος σου! Αν σου τυχει οτιδηποτε στραβο, να εχει καποιον να σε βοηθησει πχ. να κατεβασει καμια ασφαλεια ή να κοψει το νερο...

Edited by tseronis
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

καταρχας φιλε μου η διαδικασια που περιγραφεις ειναι αναλυτικοτατα και σε ευχαριστω για την απαντηση σου!Οχι προς το παρον δεν θα ανοιξω τον Θ/Σ για την αστισταση καθως παρατηρησα και το εξης.Ανοιγοντας ενα ματι απο την κουζινα επεσε παλι ο ΔΔΕ οποτε κατι αλλο θα ειναι.Εν τω μεταξυ το τεστ που εχει πανω ο ΔΔΕ δεν δουλευει καθως το παταω και δεν γινεται τπτ.

Παντα ηθελα να ξερω πως αλλαζω μια αντισταση στον Θ/Σ !!!!

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά πρέπει να γίνει μέτρηση με όργανο στο ΔΔΕ έτσι θα είσαι σίγουρος αν έχει πρόβλημα. Aν το τεστ δεν δουλεύει ΠΡΕΠΕΙ να αλλάξεις το ΔΔΕ. Λογικά με αυτό που περιγράφεις έχει πρόβλημα και θέλει αλλαγή.

Edited by miltos
Διαγραφή παράθεσης προηγούμενου μηνύματος
Link to comment
Share on other sites

μαλλον αυτο θα πρεπει να κανω.Το ρελε ειναι της siemens.Μηπως θα μπορουσες να μου πεις πως θα συνδεσω το καινουργιο?ενα σχεδιο ισως....δεν ειμαι ασχετος απλα για να ειμαι σιγουρος οτι δεν θα προκυψει καποιο προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Βρε αγορινα μου με καθε σεβασμο παρε εναν ηλεκτρολογο να στο κανει το ρευμε δεν ειναι απλη υποθεση. Ξερω οτι ειναι κριση και μετραμε και το καθε ευρω αλλα προκειται για την ασφαλεια σας και αυτο δεν αγοραζετε

Το ρευμα δεν παιζει με το να πιανει το χερι μας θελει γνωση.

 

Εντελως φιλικα και χωρις καμια κακη διαθεση

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου οπως το ειπες ειναι περιοδος κρισης,και απο την στιγμη που ειμαι ατομο που γενικα ψαχνομαι και δεν κανω βιαστικες κινησεις γι αυτο ρωταω...δεν ειμαι εντελως ασχετος οπως εχω ξαναπει και επισης ξερω πως δεν παιζουμε με το ρευμα.Ενα απλο σχεδιο θα ηθελα να μου πει καποιος.Αν θελει καποιος με βοηθα δεν ειναι και υποχρεωμενος!

Link to comment
Share on other sites

Ενα απλο σχεδιο θα ηθελα να μου πει καποιος.Αν θελει καποιος με βοηθα δεν ειναι και υποχρεωμενος!

 

Το έχει επάνω ο ΔΔΕ και δεν τον λέμε ρελε,ρελιε. Ρελε ονομάζονται εν συντομία κάτι τέτοια μαραφέτια

 

http://t3.gstatic.co...uwaUZQORswjzFzi

http://t0.gstatic.co...eH3n_qmLiORiK4A

http://www.ellicom.g.../xctB63.tmp.png

http://t3.gstatic.co...lcwMr4go3HLHZ1w

 

αυτό εδώ που ειναι siemens ονομάζεται Διακόπτης Διαφυγής Εντασης

 

http://t2.gstatic.co...mYoHNAifPu6QzTd

 

Μεταξύ μας τώρα, μπορεί να είσαι μηχανικός ΤΕ αλλά… κάτι που δεν το γνωρίζεις μην το ακουμπάς μπορεί να δημιουργήσεις περισσότερα προβλήματα από αυτά που νομίζεις ότι θα λύσεις ‘’ένα σκύλο που δεν τον γνωρίζουμε δεν τον χαϊδεύουμε…..’’

Edited by ΝΙΚΟΣΤΡΙ
Link to comment
Share on other sites

πτυχιουχος ειμαι ακομα και γι αυτο εχω γραψει το Μηχανικος ΤΕ.Οποτε καταλαβαινεις ξερω τουλαχιστον τα βαασικα.Τα υπολοιπα τα ρωταω..τι να κανουμε δεν τα εμαθε κανενας μονος του...!

Οσο για τις απαντησεις σε ευχαριστω!Α και το siemens ειναι ακριβως αυτο που εχει βαλει ο ηλεκτρολογος στο σπιτι, εχει βαλει τριφασικο ΔΔΕ σε μονοφασικο πινακα...

Link to comment
Share on other sites

Α και το siemens ειναι ακριβως αυτο που εχει βαλει ο ηλεκτρολογος στο σπιτι, εχει βαλει τριφασικο ΔΔΕ σε μονοφασικο πινακα...

 

Δν εχει κανενα απολυτως προβλημα!

Edited by miltos
Διαγραφή τμήματος παράθεσης
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.