Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παράταση στη ρύθμιση αυθαιρέτων του Ν.4014/11 ως 14/9/2012


ΟΩΝ

Recommended Posts

και άμα δε δωσουν παραταση τι θα γινει; :razz:

 

Θα δώσουν, με απλή υπουργική απόφαση πιά (δεν θα χρειαστεί ΦΕΚ)....

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα έχει απαντηθεί αλλά δε το βρίσκω αυτή τη στιγμή.

Δήλωση στην οποία πληρώθηκε το παράβολο και βρίσκετε σε αρχική υποβολή,

υπάρχει χρονικό περιθώριο για το πότε θα πρέπει να προχωρίσει σε προσωρινή υπαγωγή

και εφαπαξ πληρωμή στον τρόπο πληρωμής ή μπορείς και μετά από 2 μήνες να προχωρήσεις σε προσωρινή υπαγωγή και να πληρώσεις εφάπαξ?

Ξέρω ότι 1 μήνας μετράει από την υποβολή σε προσωρινή υπαγωγή μέχρι την εξόφληση αν θέλει κάποιος

να πληρώσει εφάπαξ σίγουρα (αλλιώς χάνει την έπτωση 20%).

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα έχει απαντηθεί αλλά δε το βρίσκω αυτή τη στιγμή.

Δήλωση στην οποία πληρώθηκε το παράβολο και βρίσκετε σε αρχική υποβολή,

υπάρχει χρονικό περιθώριο για το πότε θα πρέπει να προχωρίσει σε προσωρινή υπαγωγή

και εφαπαξ πληρωμή στον τρόπο πληρωμής ή μπορείς και μετά από 2 μήνες να προχωρήσεις σε προσωρινή υπαγωγή και να πληρώσεις εφάπαξ?

Ξέρω ότι 1 μήνας μετράει από την υποβολή σε προσωρινή υπαγωγή μέχρι την εξόφληση αν θέλει κάποιος

να πληρώσει εφάπαξ σίγουρα (αλλιώς χάνει την έπτωση 20%).

 

Έτσι όπως είναι φτιαγμένο σήμερα το σύστημα του ΤΕΕ, μπορείς να κάνεις την προσωρινή υπαγωγή όποτε θέλεις (δηλαδή, έως 30.6.2012 με τα σημερινά δεδομένα). Θα το δεχθεί. Θα βγάλει το εφάπαξ με έκπτωση και θα σου λέει να το πληρώσεις μέσα σε ένα μήνα από τότε.

 

Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι, είναι και αυτό που λέει ο νόμος. Κατ' εμέ πρέπει να ακολουθούμε την εξής διαδικασία για να μην έχουμε πρόβλημα στο μέλλον. Πληρώνεις το παράβολο όποτε θέλεις. Αυτό το όποτε θέλεις, το αποφασίζεις έχοντας δύο δεδομένα:

1. Να προλάβεις να κάνεις προσωρινή υπαγωγή εντός των ορίων του νόμου.

2. Να πληρώσεις το υπόλοιπο πρόστιμο όποτε και όπως θέλεις (εφάπαξ ή δόσεις) γιατί από την ημερομηνία αυτή (περίπου) αρχίζει η διαδικασία....

 

Δηλαδή, αν κάποιος δεν θέλει να κάνει προσωρινή υπαγωγή σήμερα, ΔΕΝ έχει κανένα λόγο να πληρώσει το παράβολο χθες.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Το ΤΕΕ έχει εκδόσει οδηγίες στις οποίες αναφέρει ρητά ότι ημερομηνία υποβολής θεωρείται η ημερομηνία μετάβασης σε προσωρινή υπαγωγή και όχι η ημερομηνία πληρωμής του παραβόλου. Το πότε θα μπούμε σε προσωρινή υπαγωγή είναι δικό μας θέμα τελικά. Πλέον αυτό υπάρχει και γραπτώς και δεν είναι απλά δυσλειτουργία του συστήματος.

Αυτό που λέει ο Ιάσονας είναι στην σωστή λογική και μάλλον πιο κοντά σε ό,τι εννοεί ο νόμος (έτσι τηρούσα και εγώ τις προθεσμίες μέχρι πρόσφατα).

Ωστόσο, στο κείμενο του νόμου δεν λεεί σαφώς πότε θεωρείται υποβληθείσα μια δήλωση και πότε όχι. Είναι μάλλον πρακτικό ζήτημα που το διευκρινίζει ο προγραμματιστής της ηλεκτρονικής πλατφόρμας (ΤΕΕ) και με αυτό μπορούμε να πορευόμαστε. Άλλωστε το ΤΕΕ συνδιοργανώνει το όλο σκηνικό μαζί με το ΥΠΕΚΑ, επομένως οι οδηγίες του είναι κατά κάποιον τρόπο "επίσημες".

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς σε παρακαλώ να μου δώσεις την οδηγία που αναφέρει ότι ημερομηνία υποβολής θεωρείται αυτή της μετάβασης σε προσωρινή υπαγωγή;

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

γ. Η προθεσμία καταβολής της πρώτης δόσης του ενιαίου ειδικού προστίμου του άρθρου 24 του

ν.4014/2011 για όλες τις υποβαλλόμενες μετά τις 31.12.2011 αιτήσεις είναι ένας μήνας από την υποβολή

τους. Για τις υποβαλλόμενες, από 1.12.2011 μέχρι 28.2.2012, αιτήσεις η προθεσμία του δευτέρου εδαφίου της

παραγράφου 3 του άρθρου 24 του ίδιου ως άνω νόμου παρατείνεται μέχρι την 30.5.2012.

 

ΙΑΣΟΝΑ που ακριβώς το βρήκες αυτό για την παράταση των δικαιολογητικών έως 30/5/12, έχει βγει κάποια υπουργική απόφαση?

 

και να ρωτήσω και κάτι άλλο γιατί έχω λίγο μπερδευτεί και αρχίζω να αγχώνομαι με την προθεσμία της 30/03/12 για τα δικαιολογητικά....

Ο 4014 στο αρ.3 της παρ24 λέει πως: "Η υποβολή των παραπάνω α΄, γ΄ και δ΄ δικαιολογητικών γίνεται είτε απευθείας είτε με συστημένη επιστολή στην αρμόδια Πολεοδομική Υπηρεσία ή στο ΚΕΠ του Δήμου από 1.10.2011 μέχρι 30.11.2011. Τα υπό β΄ δικαιολογητικά υποβάλλονται εντός τεσσάρων (4) μηνών από τις 30.11.2011." Δεν γράφει για ηλεκτρονική υποβολή στο σύστημα, μήπως θα έπρεπε για να είμαστε κατοχυρωμένοι να τα στείλουμε και ταχυδρομικά εφόσον δεν έχουμε μέχρι στιγμή άλλη επιλογή? Συχωρέστε με αν διευκρινίζεται κάπου και μου έχει διαφύγει αλλά είναι τόσα πολλά πια τα ΦΕΚ πάνω στα ΦΕΚ και οι Υ.Α. :S

Link to comment
Share on other sites

ΙΑΣΟΝΑ που ακριβώς το βρήκες αυτό για την παράταση των δικαιολογητικών έως 30/5/12, έχει βγει κάποια υπουργική απόφαση?

και να ρωτήσω και κάτι άλλο γιατί έχω λίγο μπερδευτεί και αρχίζω να αγχώνομαι με την προθεσμία της 30/03/12 για τα δικαιολογητικά....

Ο 4014 στο αρ.3 της παρ24 λέει πως: "Η υποβολή των παραπάνω α΄, γ΄ και δ΄ δικαιολογητικών γίνεται είτε απευθείας είτε με συστημένη επιστολή στην αρμόδια Πολεοδομική Υπηρεσία ή στο ΚΕΠ του Δήμου από 1.10.2011 μέχρι 30.11.2011. Τα υπό β΄ δικαιολογητικά υποβάλλονται εντός τεσσάρων (4) μηνών από τις 30.11.2011." Δεν γράφει για ηλεκτρονική υποβολή στο σύστημα, μήπως θα έπρεπε για να είμαστε κατοχυρωμένοι να τα στείλουμε και ταχυδρομικά εφόσον δεν έχουμε μέχρι στιγμή άλλη επιλογή? Συχωρέστε με αν διευκρινίζεται κάπου και μου έχει διαφύγει αλλά είναι τόσα πολλά πια τα ΦΕΚ πάνω στα ΦΕΚ και οι Υ.Α. :S

 

ΦΕΚ 268/Α/31.12.2011

α. Η προθεσμία υποβολής των δικαιολογητικών, που προβλέπονται στο πρώτο εδάφιο της παραγράφου 3 του άρθρου 24 του ν. 4014/2011 (Α’ 209), παρατείνεται μέχρι την 28.2.2012.

β. Η προθεσμία καταβολής της πρώτης δόσης του ενιαίου ειδικού προστίμου του άρθρου 24 του ν.4014/2011 για όλες τις υποβαλλόμενες μέχρι 31.12.2011 αιτήσεις παρατείνεται μέχρι τις 31.1.2012.

γ. Η προθεσμία καταβολής της πρώτης δόσης του ενιαίου ειδικού προστίμου του άρθρου 24 του ν.4014/2011 για όλες τις υποβαλλόμενες μετά τις 31.12.2011 αιτήσεις είναι ένας μήνας από την υποβολή τους. Για τις υποβαλλόμενες, από 1.12.2011 μέχρι 28.2.2012, αιτήσεις η προθεσμία του δευτέρου εδαφίου της παραγράφου 3 του άρθρου 24 του ίδιου ως άνω νόμου παρατείνεται μέχρι την 30.5.2012.

δ. Δικαιολογητικά, που έχουν υποβληθεί μετά τις 30.11.2011 και μέχρι την έναρξη ισχύος του παρόντος θεωρούνται νομίμως υποβληθέντα.}

 

Το άλλο που σημειώνεις έχει "καταργηθεί" με αντίστοιχη διάταξη.....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Από το site του ΤΕΕ, στην περιοχή για τα αυθαίρετα.

Δες σελίδα 3 "Ως ημερομηνία υποβολής νοείται η ημερομηνία προσωρινής υπαγωγής".

dieykriniseis diaxeirisis.doc

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ΙΑΣΟΝΑ που ακριβώς το βρήκες αυτό για την παράταση των δικαιολογητικών έως 30/5/12, έχει βγει κάποια υπουργική απόφαση?

 

και να ρωτήσω και κάτι άλλο γιατί έχω λίγο μπερδευτεί και αρχίζω να αγχώνομαι με την προθεσμία της 30/03/12 για τα δικαιολογητικά....

Ο 4014 στο αρ.3 της παρ24 λέει πως: "Η υποβολή των παραπάνω α΄, γ΄ και δ΄ δικαιολογητικών γίνεται είτε απευθείας είτε με συστημένη επιστολή στην αρμόδια Πολεοδομική Υπηρεσία ή στο ΚΕΠ του Δήμου από 1.10.2011 μέχρι 30.11.2011. Τα υπό β΄ δικαιολογητικά υποβάλλονται εντός τεσσάρων (4) μηνών από τις 30.11.2011." Δεν γράφει για ηλεκτρονική υποβολή στο σύστημα, μήπως θα έπρεπε για να είμαστε κατοχυρωμένοι να τα στείλουμε και ταχυδρομικά εφόσον δεν έχουμε μέχρι στιγμή άλλη επιλογή? Συχωρέστε με αν διευκρινίζεται κάπου και μου έχει διαφύγει αλλά είναι τόσα πολλά πια τα ΦΕΚ πάνω στα ΦΕΚ και οι Υ.Α. :S

Αυτά είχαν ισχύ πριν το ΦΕΚ 2167Β

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.