Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Παράταση στη ρύθμιση αυθαιρέτων του Ν.4014/11 ως 14/9/2012


ΟΩΝ

Recommended Posts

Την ευθύνη για τις δηλώσεις Ν.4014 και ότι, αναφέρεται σ' αυτές την έχουν από κοινού ο ιδιοκτήτης και ο εξουσιοδοτημένος μηχανικός!

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν αφορά αυτό το topic... πιστευω οτι το πρόβλημα δεν ειναι νά εντάξεις κάποιον στον 4014 χωρίς αποδεικτικά δημόσια εγγραφα αλλα νά του δώσεις αργότερα βεβαίωση (καποια στιγμή θα την ζητήση).Πιθανόν μεχρι τότε το ζητημα θα καθαρίσει.Παντως θεωρω οτι ειναι χειρότερα να μην ειναι ενταγμένος για αυτό ανοιγω μια θέση προσωρινης υπαγωγης η οποια εξοφλειται με δοσεις και βλέπουμε.....

Link to comment
Share on other sites

Μισό λεπτό!

 

Για το ξεμπάζωμα χρειάζεται συναίνεση; Αφού το δικό σου υπόγειο ξεμπάζωσες!

Κάποιοι άλλοι συνάδελφοι μου έχουν πει ότι δεν χρειάζεται...!

Χρείαζεται όταν ο περιβάλλων χώρος είναι κοινόχρηστος!

Link to comment
Share on other sites

790

το ισόγειο διαμέρισμα ειναι μια αυτοτελής ΟΙ

 

Αν υπηρχε υπογειο κατω απο το διαμέρισμα για να του ανήκει θα έπρεπε να το παρει σαν παρακολουθημα...

Υπογειο που δεν ειναι στην ΟΑ είναι κοινοχρηστο

Αν έχει δοθεί με συμβόλαιο σε κάποιον, ισχύει...εως εκνίκησης...

"Ξεμπαζωμα" είναι η εκσκαφή πέριξ μιάς ιδιοκτησίας...

Προφανώς κατω απο το ισόγειο δεν κάνεις ξεμπαζωμα, αλλα εκσκαφή εντος του κτιριακού όγκου και δημιουργία υπογείου, το οποίο ανήκει

ως ανωτερω..

.εκτος αν έκανες ένα τυφλό κελαρι...!!!!???...

..

Link to comment
Share on other sites

Σε καμία παράταση εώς τώρα δεν έκαναν ξεχωριστή αναφορά στο άρθρο 26, τι σημαίνει δλδ, ότι οι νομιμοποιήσεις ήταν μεχρι 30-12-2011? Εννοείται ότι ισχύει και γι'αυτές, μη δυσκολεύουμε τη ζωή μας κι αλλο

 

Τίποτα δεν εννοείται. Άλλη η προθεσμία ρύθμισης και άλλη αυτή της "φθηνής" νομιμοποίησης.

 

Οι νομιμοποιήσεις με το άρθρο 26 αρχικά είχαν προθεσμία έως 30-12-2011. Κατόπιν με το άρθρο 30 παράγραφος 3γ του 4067/12 ορίστηκε καταληκτική ημερομηνία η 30-6-12.

 

 

Επιπλέον διαπίστωσα ότι με το άρθρο 7 παρ.2γ του 4051/12 δόθηκε νομοθετική εξουσιοδότηση ώστε με υπουργική απόφαση να παρατείνονται οι προθεσμίες μόνο του άρθρου 24 και όχι του άρθρου 26. Συνεπώς μόνο με νόμο δύναται αυτή να παραταθεί.

Edited by armenopoulos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τίποτα δεν εννοείται. Άλλη η προθεσμία ρύθμισης και άλλη αυτή της "φθηνής" νομιμοποίησης.

 

Οι νομιμοποιήσεις με το άρθρο 26 αρχικά είχαν προθεσμία έως 30-12-2011. Κατόπιν με το άρθρο 30 παράγραφος 3γ του 4067/12 ορίστηκε καταληκτική ημερομηνία η 30-6-12.

 

 

Επιπλέον διαπίστωσα ότι με το άρθρο 7 παρ.2γ του 4051/12 δόθηκε νομοθετική εξουσιοδότηση ώστε με υπουργική απόφαση να παρατείνονται οι προθεσμίες μόνο του άρθρου 24 και όχι του άρθρου 26. Συνεπώς μόνο με νόμο δύναται αυτή να παραταθεί.

 

Αν κρίνουμε από το γεγονός ότι η προηγούμενη παράταση του άρθρου 26 δόθηκε με τον Ν.4067/12 (δημοσίευση ΦΕΚ στις 9-4-2012), δηλ 3 μήνες και 10 μέρες μετά την προηγούμενη (κατά Νόμο) λήξη (31.12.2011), ενώ μέχρι τότε ΚΑΙ η εφαρμογή του ΤΕΕ "έπαιρνε" νομιμοποιήσεις ΚΑΙ κανείς δεν είχε προσέξει ότι ως προς το άρθρο 26 ΔΕΝ είχε δοθεί παράταση, το πιο πιθανό είναι ότι και τώρα πρόκειται περί παράληψης, όπως επίσης και στον Ν.4051 που δίνει νομοθετική εξουσιοδότηση για παρατάσεις προθεσμιών μόνο του άρθρου 24 και όχι του άρθρου 26 με υπουργική απόφαση.

 

Ωστόσο, παράλειψη ή μη, παραμένει το γεγονός ότι ΔΕΝ έχει δοθεί παράταση για το άρθρο 26, και αυτό μπορεί να γίνει ΜΟΝΟ μέσω Νόμου και όχι Υπουργικής Απόφασης.

 

Μέχρι τότε όμως.... ΣΗΜΕΡΑ υπάρχει μια δεσμευτική πραγματικότητα (όπως όμως υπήρχε και στο διάστημα μεταξύ 31-12-2011 και 9-4-2012) που δεν ξέρουμε αν πράγματι οφείλεται σε παράλειψη.

 

Θέλω να πιστεύω ότι η αρχική παράλειψη του Ν.4051 (που δίνει νομοθετική εξουσιοδότηση για παρατάσεις προθεσμιών μόνο του άρθρου 24 και όχι του άρθρου 26 με υπουργική απόφαση), οδήγησε στην τωρινή αδυναμία να δοθεί παράταση μέσω υπουργικής απόφασης ΚΑΙ στο άρθρο 26 και ότι δεν υπάρχει σκοπιμότητα, καθώς επίσης και ότι το θέμα θα διευθετηθεί ετεροχρονισμένα με πρώτη ευκαιρία σε κάποιο Νόμο (όπως και με το Ν,4067) και ΔΕΝ θα ξεχάσουν ξανά το άρθρο 26 ως προς τη δυνατότητα παράτασής του μέσω Υπουργικής Απόφασης.

Edited by Kapa
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Να μείνεις σίγουρος ότι, σε διάβασαν και θα διορθώσουν την παράλειψή τους στο άμεσο μέλλον.....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πως είναι εξασφαλισμένος ο μηχανικός ρε παιδιά ότι είναι πριν την ημερομηνία; Ο ιδιοκτήτης πρέπει να παίρνει την ευθύνη... Τα νύχια μου θα μυρίσω εγώ;

 

Επίσης για το ξεμπάζωμα τελικά πάει στα κοινόχρηστα ή στο υπόγειο; Θέλει συναίνεση;

Link to comment
Share on other sites

Το ξεμπάζωμα κατά τη γνώμη μου θέλει συναίνεση και πηγαίνει στα κοινόχρηστα, αν έχεις ανοίγματα στον κοινόχρηστο χώρο. Αλλιώς θεωρώ πως το τακτοποιείτε μόνο από τον ιδιοκτήτη του.

Όσο για τα πατάρια ή την αλλαγή χρήσης αν δεν υπάρχουν έστω τιμολόγια ή κάτι άλλο, πηγαίνω με Υ.Δ. του ιδιοκτήτη μιας και εγώ το βρίσκω αποπερατωμένο στην αυτοψία μου.

Edited by IOANNA
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.