Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Χορηγηση βεβαιωσης ή "κανω τα στραβα ματια"


Recommended Posts

Είμαι όμως εντώς των 20εκ και του 2% των διαστάσεων. Έτσι δεν είναι?

 

νομιζω οτι το 2% αναφερεται σε συνολικες διαστασει κτιριου και οχι τις διαστασεις που προκυπτουν απο χωρισματα

καθως το χωρισμα δημιουργει δυο επι μερους διαστασεις και δεν ειμαι σιγουρος οτι ετσι εισαι στο 2% και των δυο

 

τι εννοω.

αν εχεις μια διασταση προς ελεγχο 2μ,ελεγχεις αν παιζει 2%

 

αν ομως εχεις ενα χωρισμα στα καπου στα 2μ "μεσα" τα επιμερους τμηματα μπορει αλλα μπορει και οχι να μην ειναι εντος του 2% αναλογα τη θεση του χωρισματος

 

ετσι μπορει απο τη μερια του διαμερισματο του δικου σου να εισαι οκ

αλλα απο τη μερια του κοινοχρηστου να μην εισαι καθως το "υπολοιπο" να ανεβαζει το ποσοστο!

 

ε???

Link to comment
Share on other sites

Σε διαμέρισμα 120μ2 που μέτρησα υπάρχει η εξής παράβαση : δίπλα ακριβώς στο ασανσέρ ο τοίχος του wc με μήκος 1,50μ έχει μετακινηθεί κατά 15εκ προς τον κοινόχρηστο χώρο. Σκέφτομαι να την δώσω την βεβαίωση. Εσείς τι θα κάνατε?

Θα έδινα τη βεβαίωση.

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι το 2% αναφερεται σε συνολικες διαστασει κτιριου και οχι τις διαστασεις που προκυπτουν απο χωρισματα

καθως το χωρισμα δημιουργει δυο επι μερους διαστασεις και δεν ειμαι σιγουρος οτι ετσι εισαι στο 2% και των δυο

 

τι εννοω.

αν εχεις μια διασταση προς ελεγχο 2μ,ελεγχεις αν παιζει 2%

 

αν ομως εχεις ενα χωρισμα στα καπου στα 2μ "μεσα" τα επιμερους τμηματα μπορει αλλα μπορει και οχι να μην ειναι εντος του 2% αναλογα τη θεση του χωρισματος

 

ετσι μπορει απο τη μερια του διαμερισματο του δικου σου να εισαι οκ

αλλα απο τη μερια του κοινοχρηστου να μην εισαι καθως το "υπολοιπο" να ανεβαζει το ποσοστο!

 

ε???

Η πολυκατοικία είναι 3όροφη με έξι διαμερίσματα. Εγ'ω ελέγχω ένα διαμέρισμα και η παράβαση είναι κατά 0,15εκ. Το 2% δεν αφορά όλη την πολυκατοικια?
Link to comment
Share on other sites

δεν εχει σημασια το 3οροφη και το ποσα διαμερισματα...

 

απλα νομιζω οτι το ποσοστο ανοχης ειναι στη συνολικη διασταση κτιριου! και οχι στα επιμερους τμηματα

 

καθως μια μετακινηση ενος χωρισματος μπορει να ανεβαζει τη μια μερια και να ριχνει το ποσοστο κατω απο το οριο αντιθετως ομως μειωνει το υπολοιπο και ανεβαζει το ποσοστο

Edited by fear1976
Link to comment
Share on other sites

Σε διαμέρισμα 120μ2 που μέτρησα υπάρχει η εξής παράβαση : δίπλα ακριβώς στο ασανσέρ ο τοίχος του wc με μήκος 1,50μ έχει μετακινηθεί κατά 15εκ προς τον κοινόχρηστο χώρο. Σκέφτομαι να την δώσω την βεβαίωση. Εσείς τι θα κάνατε?

 

ΔΕΝ θα την έδινα σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση.

Μάλιστα θεωρώ ότι μπορεί να βάλεις τον πελάτη σου (και κατ' επέκταση να βρεθείς κι εσύ) σε περιπέτειες διότι αφορά κοινόχρηστο χώρο.

Μην αποκλείεις το ότι αν γίνει καταγγελία ίσως (?) να είσαι σωστός με τη ρύθμιση ---λέω ίσως γιατί έχεις αυαθιρεσία σε κοινόχρηστο χώρο και όχι αποκλειστικής χρήσης του πελάτη σου.

Επίσης πιστεύω ότι σε πιθανές δικαστικές διενέξεις θα βρεθείς και εσύ να προσπαθείς να απολογηθείς.

 

Παρ' όλα αυτά σαν μηχανικός πιστεύω ότι μπορείς να κρίνεις και το συμφέρον του πελάτη σου και το δικό σου.

Link to comment
Share on other sites

Έχετε δίκιο , αλλά έρχομαι λίγο στη θέση του ιδιοκτήτη. Αγόρασε πρίν πολλά χρόνια ένα σπίτι χωρίς να γνωρίζει για τον κλειστό η/υ ( θα μου πεις έπρεπε να το ελέγξει), τον τακτοποίησε. Θέλει σήμερα να το κάνει μεταβίβαση στον γιό του και του έχουν προκύψει ένα σωρό θέματα (π.χ πήγε να πάρει το ΤΑΠ και του ζητάνε αναδρομικά για την αποθήκη, επειδή ο υπάλληλος το 1993 δεν είχε κάνει σωστά τρη δουλειά του, ζήτησε βεβαίωση από μηχανικό και του προκύπτει και το εξαρτημένο τοπογραφικό) και τώρα προκύπτει και ο τοίχος του wc μετατοπισμένος κατά 0,15εκ. Πόσα να πληρώσει ο άνθρωπος ( συν ένα σωρό άλλους φόρους) γι αυτό σκέφτηκα επειδή είμαι στα όρια ανοχής ( είμαι? ) ότι θα μπορούσα να του έδινα την βεβαίωση.

 

Η βεβαίωση για 2 μήνες δεν ισχύει?

Edited by 1975
Link to comment
Share on other sites

Έχετε δίκιο , αλλά έρχομαι λίγο στη θέση του ιδιοκτήτη. Αγόρασε πρίν πολλά χρόνια ένα σπίτι χωρίς να γνωρίζει για τον κλειστό η/υ ( θα μου πεις έπρεπε να το ελέγξει), τον τακτοποίησε. Θέλει σήμερα να το κάνει μεταβίβαση στον γιό του και του έχουν προκύψει ένα σωρό θέματα (π.χ πήγε να πάρει το ΤΑΠ και του ζητάνε αναδρομικά για την αποθήκη, επειδή ο υπάλληλος το 1993 δεν είχε κάνει σωστά τρη δουλειά του, ζήτησε βεβαίωση από μηχανικό και του προκύπτει και το εξαρτημένο τοπογραφικό) και τώρα προκύπτει και ο τοίχος του wc μετατοπισμένος κατά 0,15εκ. Πόσα να πληρώσει ο άνθρωπος ( συν ένα σωρό άλλους φόρους) γι αυτό σκέφτηκα επειδή είμαι στα όρια ανοχής ( είμαι? ) ότι θα μπορούσα να του έδινα την βεβαίωση.

 

Η βεβαίωση για 2 μήνες δεν ισχύει?

 

δεν συμφωνω με τπτ!!

ας επερνε τοτε ενα μηχανικο αν δεν καταλαβαινε να του εξηγησει!

τι σημαινει καταρχας οτι πηρε Η/Χ κλειστο και δεν το ηξερε??? το συμβολαιο δεν το διαβασε??

 

απλα τα λαθη και τις παραληψεις στην Ελλαδα εχουμε μαθει να τις βαζουμε κατω απο το χαλι και δεν βαριεσαι αστο στον επομενο.....

και τωρα κακοπαει στους ιδιοκτητες...

Edited by fear1976
Link to comment
Share on other sites

+100000 Το όνομά σου Fear1976 ταιριάζει απόλυτα (χωρίς τα νούμερα) στο θέμα του συναδέλφου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όταν ελέγχω ένα ακίνητο μετράω την συνολική διάσταση τής ιδιοκτησίας και σε αυτή υπολογίζω το 20% ανοχή. Αν δηλαδή το μήκος της ιδιοκτησίας είναι 8μ υπολογίζω 20% επί των 8μ δηλ. 16εκ. < 20εκ.

Η ανοχή αφορά όλο το κτίριο αλλά εφ'όσον εμείς δίνουμε βεβαίωση μόνο στο ένα διαμέρισμα του κτιρίου θεωρώ ότι ελέγχω το 20% σε αυτό μόνο.

Να κάνω μία θεωρητική ερώτηση: μετράς όψη διαμερίσματος και την βγάζεις 10μ. αντί για 9.80 που έλεγε το σχέδιο. Δίπλα υπάρχει άλλο διαμέρισμα στο οποίο δεν έχεις πρόσβαση. Τι θα πεις?

α. Ανοίξτε και δίπλα να μετρήσω για να δω αν αυτός είναι νόμιμος οπότε στο σύνολο με καλύπτει το 20%

β. Στα 10μ. με την ανοχή του 20% είσαι εντάξει .

Εγώ ακολουθώ το β. Θεωρώ ότι κατά την διάρκεια της κατασκεύης είναι ανεκτό να ξεφύγει το κτίριο ακούσια κατά 20 εκ. Τώρα θα μου πείτε μπορεί να έγινε και εκούσια, Ναι, όντως αλλά τι κέρδισαν? 20εκ???

 

Όσον αφορά τον κοινόχρηστο χώρο και πάλι πιστεύω ότι η ανοχή αφορά και τους κοινόχρηστους χώρους.

Τώρα αν κάποιος θέλει τα 15εκ να τα διεκδικήσει δικαστικά, πιστεύω ότι ακόμη και ένας δικαστής μπορεί να καταλάβει πόσο ασήμαντα είναι 15εκ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.