Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Χορηγηση βεβαιωσης ή "κανω τα στραβα ματια"


Recommended Posts

Ερώτηση: ένας βορεινός εξώστης έχει κλείσει με τζαμαρία αλλά δεν έχει ενσωματωθεί στους κύριους χώρους. Τα ανοίγματα και ο εξωτερικός τοίχος παραμένουν στη θέση τους και η κατασκευή έχει γίνει για να προστατευθεί η όψη από τον άνεμο (που είναι αδιαμφισβήτητος). Λέω να υπογράψω αιτιολογώντας στην τεχνική έκθεση. Πιστεύετε ότι πρέπει να απαιτήσω αποξήλωση της κατασκευής;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω άλλο πρόβλημα!Σε διαμέρισμα ο τοίχος που το χωρίζει από το διπλανό διαμέρισμα έχει αλλάξει γωνία και έτσι όπως έχει γίνει τώρα ο ένας τρώει από τον αλλον !Μιλάμε για τάξη του 0,3 τ.μ.!Τελικά με κάτι τοίχους με κάτι από δω κάτι από κει το διαμέρισμα από 51 έγινε 51,8<1,2*51!Να δώσω?Εγώ λέω ναι!Μέσα στα όρια είμαι και εξάλλου ο ένας ιδιοκτήτης έχει φάει λίγο από τον άλλον!Τι λέτε?

 

Για τα ποσοστά που λέτε ότι είναι μόνο για το κτίριο!Δεν έχετε δίκιο !Εφόσον πρόκειται για ποσοστά εφαρμόζονται παντού!Ποσοστά είναι!2 διαμερίσματα των 50 έχουν περιθώριο λάθους 2% * 50 * 2 =2τ.μ. Σε περίπτωση που αυτά είναι όλο το κτίριο 100τ.μ. (χωρίς κοινόχρηστους) τότε πάλι η ανοχή είναι 2% * 100 = 2 τ.μ.

Link to comment
Share on other sites

Για τα ποσοστά που λέτε ότι είναι μόνο για το κτίριο!Δεν έχετε δίκιο !Εφόσον πρόκειται για ποσοστά εφαρμόζονται παντού!Ποσοστά είναι!2 διαμερίσματα των 50 έχουν περιθώριο λάθους 2% * 50 * 2 =2τ.μ. Σε περίπτωση που αυτά είναι όλο το κτίριο 100τ.μ. (χωρίς κοινόχρηστους) τότε πάλι η ανοχή είναι 2% * 100 = 2 τ.μ.

το ειναι ποσοστα δεν σημαινει οτι παιζουν παντου παντα.. το ποσοστο ειναι κατι που διαφοροποιειται απο αριθμητη και παρανομαστη,. και ενω ο αριθμητης σου ειναι στανταρ σαν παραβαση ο παρανομαστης σου αλλαζει απο τη μερια που το μετρας

ετσι απλα αν εχεις εσωτερικο χωρισμα το οποιο ειναι αλλου, η μερια που μεγαλωσε ωφελειται σαν ποσοστο εναντιθεση με τη μερια που υστερει σαν ποσοστο παρολο που σαν απολυτο νουμερο η μετακινηση του τοιχου ειναι κοινη και για τα 2.

 

edit

 

στο παραδειγμα σου των 100μ αν το χωρισμα απο κει που επρεπε να ειναι στα 50/50 βρεθει στα 48/52

 

στο συνολο ειναι 2%

 

απο τη μερια του 48 ειναι 4,16%

 

και απο τη μερια του 52 3,84%

Edited by fear1976
Link to comment
Share on other sites

το ειναι ποσοστα δεν σημαινει οτι παιζουν παντου παντα.. το ποσοστο ειναι κατι που διαφοροποιειται απο αριθμητη και παρανομαστη,. και ενω ο αριθμητης σου ειναι στανταρ σαν παραβαση ο παρανομαστης σου αλλαζει απο τη μερια που το μετρας

ετσι απλα αν εχεις εσωτερικο χωρισμα το οποιο ειναι αλλου, η μερια που μεγαλωσε ωφελειται σαν ποσοστο εναντιθεση με τη μερια που υστερει σαν ποσοστο παρολο που σαν απολυτο νουμερο η μετακινηση του τοιχου ειναι κοινη και για τα 2.

 

edit

 

στο παραδειγμα σου των 100μ αν το χωρισμα απο κει που επρεπε να ειναι στα 50/50 βρεθει στα 48/52

 

στο συνολο ειναι 2%

 

απο τη μερια του 48 ειναι 4,16%

 

και απο τη μερια του 52 3,84%

Δηλαδή μου λες ότι αν σε ένα κτίριο 100τ.μ. που το 2% είναι 2τ.μ. το ένα διαμέρισμα έχει γίνει 52 και το άλλο 48!Θα βάλεις εσύ ότι το σφάλμα των διαμερισμάτων είναι 4% > 2%!Όμως τελικά δεν έχει γίνει καμία πολεοδομική υπέρβαση!Επίσης αν είχαμε 5 διαμερίσματα των 20 τ.μ. τότε η συνολική ανοχή θα ήταν 5 * 2% 20 = 2 τ.μ. όπως και αν είχαμε 1 των 100!Ως γνωστόν ισχύει 2 % (100) = 2% (99 + 1 ) = 2% (98 + 2 ) κ.ο.κ.Επομένως καταλήγω στο γεγονός ότι σωστά μπορώ και χρησιμοποιώ την ανοχή 2 % για το κάθε διαμέρισμα!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια...τι λέτε τόση ώρα...Ειλικρινά μ'αυτό το topic αποχαυνώθηκα...Μιλάμε για αυθαιρεσίες! όχι για εναν πόντο απο δω και απο εκεί...Δηλαδή μου λέτε ότι η κατασκευή με τη μελέτη είναι ένα και το αυτό...Ότι τα σχέδια σε σχέση με το υλοποιημένο είναι ένα και το αυτό...Θα πηδηχτώ απ'το παράθυρο...το χετε συναντήσει πολλές φορές αυτό;...Πού; Σε δρόμους; Σε πεζοδρόμια ; Σε πλατείες; Σε οικόπεδα; Σε μάντρες; Σε σπίτια; Πόσες γωνίες είναι ορθές πραγματικά; Δεν υπάρχουν κακοτεχνίες; Που ζούμε; Εδω 5 μηχανικοί αν μετρήσουν το ίδιο πράγμα παίζει ναχουμε και 5 διαφορετικές μετρήσεις κάθε φορά! Μιλάμε για εμφανείς αυθαιρεσίες...Γιατί ταλαιπωρείστε και ταλαιπωρείται και τον κόσμο για πράγματα που δεν φταίει και δεν δίνετε βεβαιώσεις; Οι μισές μην πω παραπάνω από τις αποκλίσεις αλλά και τις αυθαιρεσίες ακόμα έχουν γίνει από μηχανικούς και όχι από τους ίδιους τους ιδιοκτήτες...

 

Επίσης όταν εξετάζεις διαμέρισμα-οριζόντια εξετάζεις μονο αυτή και όχι τη διπλανή και τα κοινόχρηστα! Δίνεις τη βεβαίωση και φεύγεις και καλά κάνεις...

Edited by Dryft
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μου λες ότι αν σε ένα κτίριο 100τ.μ. που το 2% είναι 2τ.μ. το ένα διαμέρισμα έχει γίνει 52 και το άλλο 48!Θα βάλεις εσύ ότι το σφάλμα των διαμερισμάτων είναι 4% > 2%!Όμως τελικά δεν έχει γίνει καμία πολεοδομική υπέρβαση!Επίσης αν είχαμε 5 διαμερίσματα των 20 τ.μ. τότε η συνολική ανοχή θα ήταν 5 * 2% 20 = 2 τ.μ. όπως και αν είχαμε 1 των 100!Ως γνωστόν ισχύει 2 % (100) = 2% (99 + 1 ) = 2% (98 + 2 ) κ.ο.κ.Επομένως καταλήγω στο γεγονός ότι σωστά μπορώ και χρησιμοποιώ την ανοχή 2 % για το κάθε διαμέρισμα!

 

μα φιλε μου δεν με καταλαβες!! το ποσοστο αναφερεται στη συνολικη διασταση κτιριου!!! και οχι στην επιμερους που ειπαν συναδελφοι!! γιατι η επιμερους δεν δινει σωστο ποσοστο αλλα διαφερει απο τη μερια που το μετρας!!

 

το γραφεις και συ εδω.."συνολικη ανοχη"!!!!

 

αν εσυ εχεις να ρυθμισεις το ενα απο τα 5 εικοσαρια η ανοχη σου θα ειναι 2%Χ100=2 η 2%Χ20=0,4???? προφανως το 0,4, αρα ποια συνολικη?

 

και η παραβαση σου αν ειναι 2m στο μεν συνολικο κτιριο ειναι οκ στο δικο σου οχι.

 

επειτα εσωτερικες μεταβολες των διαμερισματων προκαλουν αντιστροφως αναλογη μεταβολη του ποσοστου των επιμερους αλλαγων!

Edited by fear1976
Link to comment
Share on other sites

sorry που δεν συνεχιζω στο ιδιο αλλα απο τα πολλα edit δεν μ αφηνει

 

για να μην λεμε νουμερα εκτος πραγματικοτητας το παραδειγμα που με απασχολει ειναι το εξης

 

αν εχω να ρυθμισω διαμερισμα οπου ο τοιχος (εσωτερικος μεσοτοιχια) εχει μετακινηθει προς το γειτονα και στην μεν δικη μου μερια ειναι εντος του οριου 2% αλλα απο το γειτονα δεν ειναι??!! μηπως λοιπον κανουμε λαθος να μετραμε στο επιμερους??

 

νουμερα παραδειγματος: εχω 0,15m μετακινηση και πλευρα 10m ειμαι οκ

ο γειτονας ομως εκει που του μπηκε μεσα ο τοιχος εχει πλευρα 5m δεν ειναι οκ

 

εσεις πως θα το αντιμετωπιζατε??? επιμερους?? η συνολικα στα 15m πλευρας του κτιριου που και οι 2 ειναι οκ???

Link to comment
Share on other sites

Και πως ξέρεις ότι το κτίριο δεν μεγάλωσε συνολικά κατά 30εκ. οπότε κανείς δεν μπήκε σε κανέναν!

Εγώ θα το έδινα.

 

μα αν εγινε ετσι παλι, εγω οκ ειμαι.

 

κ ο γειτονας ετσι οκ. αρα τσεκαρω το συνολικο κτιριο σε διαστασεις???

 

το ερωτημα παραμενει! επιμερους η συνολικα?

 

γιατι πιστευω οτι επιμερους μπορει να βγαλω οκ το δικο μου αλλα ο γειτονας μπορει να εχει προβλημα ...

 

και μονο τσεκαροντας συνολικες διαστασεις να φανει...

Edited by fear1976
Link to comment
Share on other sites

Μα αυτό ακριβώς λέω, ότι εγώ θα έλεγχα μόνο την ιδιοκτησία για την οποία δίνω τη βεβαίωση. Άλλωστε ο νόμος λέει ότι ελέγχουμε μόνο την ιδιοκτησία και όχι όλο το κτίριο. Άρα το 2% στο μήκος του διαμερίσματος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.