Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Χορηγηση βεβαιωσης ή "κανω τα στραβα ματια"


Recommended Posts

Καλημερα,

πελατης θελει να κανει μεταβιβαση το ποσοστο του διαμερισματος του στον αδερφο του.

Στο διαμερισμα ομως εχει παρει 1,44μ2 απο το κοινοχρηστο διαδρομο.

Οπως ξαναεχει συζητηθει για να τακτοποιηθει θελει συναινεση ιδιοκτητων, πραγμα μαλλον αδυνατον!

Προτεινετε να το γκρεμισει ή

να χορηγηθει η βεβαιωση και αν συμβει κατι στο μελλον να πουμε οτι η αλλαγη εγινε εκ των υστερων?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το κράτος πλέον μας δίνει όλα τις συνθήκες να μην ξανασχοληθούμε με "πονηριές" και κουκουλώματα.

Αναρωτιέμαι γιατί δεν το εκμεταλλευόμαστε...............................................

 

Γνώμη μου είναι να μην κάνεις τα στραβά μάτια για τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καλήμερα,

με την προυπόθεση ότι έχεις στην περίπτωσή σου ΜΟΝΟ αυτές τις δύο εναλλακτικές, δηλαδή:

α) Γκρέμισμα και επαναφορά στην ΝΟΜΙΜΗ κατάσταση.

β) Χορήγηση βεβαίωσης και αν συμβει κατι στο μελλον να πουμε οτι η αλλαγη εγινε εκ των υστερων.

 

Για το (α) ΘΕΤΙΚΑ: είσαι νόμιμος και κοιμάσαι ήσυχος τα βράδια.

ΑΡΝΗΤΙΚΑ: no money από το Ν.4014 εκτός αν αναλάβεις εσύ τις εργασίες επαναφοράς σύμφωνα με τα σχέδια αδείας.

 

Για το (β) ΘΕΤΙΚΑ: money

ΑΡΝΗΤΙΚΑ: δίνεις ψευδή βεβαίωση με ότι κυρώσεις αυτό συνεπάγεται. Υπάρχουν μάρτυρες να 'σαι σίγουρος ότι θα είναι πρόθυμοι να πουν

την αλήθεια άρα θα τρέχεις πανικόβλητος να αποδείξεις τα αναπόδεικτα.

 

Λοιπόν ΠΡΟΣΟΧΗ !!!! Κρίνεις εσύ. Γιατί ΕΣΥ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙΣ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλα καλα με πεισατε!

Θα κανω που ελεγα απο την αρχη, θα το τακτοποιησω!

Θα παρω το ισιο δρομο...

Ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

χτες μου ζήτησαν να δώσω βεβαίωση για κτήμα που μέτρησα περί τα 150 στρέμματα το οποίο μέτρησα με όδευσεις τόσο περιμετρικά όσο και σε κάποια σημεία εντός όπου ίδρυσα πολυγωνομετρικού κόμβους. Το κτημα είναι δασωμένο σε μεγάλο τμήμα του τόσο από Ελιές όσο και από άλλα δέντρα και δύσβατο σε κάποια σημεία του Είναι λοιπόν ανεύφυκτο να μπορέσω σε λογικό χρόνο να το ψάξω όλο κα να διαπιστώσω αν ας πούμε κάπου υπάρχει ένα γουρουνοκάλυβο εγκατελειμένο από παλαιά χρήση μετά το 1955 χωρίς άδεια. Είναι τα παράλογα του νόμου θα πρέπει να γυρίσω σπιθαμή προς σπιθαμή το κτήμα για να μην έχω συνέπειες στο μέλλον Ο μηχανικός σε πλήρη ποιοτική και αναπτυξιακή δουλειά ...... τι να γράψω άλλο

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει μια ακομα πιο απλη περιπτωση απο το γκρεμισμα και θα σας πω αμεσως...

 

Σε μια περιπτωση η πορτα της εισοδου ειχε μετατεθει 60εκ προς τα πισω, με αποτεελσμα να καταλαβει 1,20Χ0,60=0,72τ.μ. κοινοχρηστου διαδρομου, σε ολους τους οροφους το ιδιο...

 

Δεν υπεγραψα φυσικα, ζητησα να ξηλωθει η πορτα και να κατασκευαστει τοιχος γυψοσανιδας στο σημειο που προβλεποταν απο την αδεια του 1970, ουτως ωστε να επανατοποθετηθει η πορτα στο σωστο σημειο... Βεβαια ο τοιχος στη νεα θεση "επεφτε" πανω σε ενα εγκαρσιο κουφωμα, κλεινοντας στην ουσια 10εκ της κασας αλλα ουδωλως με ενδιεφερε.

Τραβηξα φωτογραφιες με ημερομηνια κλπ, τις επισυναψα στη βεβαιωση μου και εβαλα αγοραστη και πωλητη να μου υπογραψουν οτι αποδεχονται αυτην την κατασταση ως αληθη.

Το τι θα κανει ο αγοραστης μετα ουδωλως με απασχολει...

 

Αλλη περιπτωση....

Μετατοπιστηκε το τερμα του διαδρομου 90εκ πιο πισω, καταλαμβανοντας περιπου 0,90Χ1,30=1,17τ.μ. κοιονοχρηστου χωρου.

Σκετος τοιχος, χωρις πορτα. Εσωτερικα ο κοινοχρηστος χωρος ειχε μετατραπει σε διαδρομακι που εδινε πορτα σε ενα αλλο δωματιο... Τι κανω??

Ανοιγω πορτα απο αλλο τοιχο για το δωματιο μου αυτο, κλεινω την παλια μου πορτα και κλεινω και την εισοδο του διαδρομου με αποτελεσμα αυτο το κομματακι να το απομονωσω χωρις να εχει προσβαση κανενας...

Το εσωτερικο περιγραμμα της ιδιοκτησιας παραμενει ΑΚΡΙΒΩΣ οπως στην αδεια και στην ουσια εχω αποβαλει το κοινοχρηστο κομματακι εκτος αυτης...

 

Και μιλαμε για μονιμες κατασκευες, με μεταφορα ηλεκτρικων πινακων, θερμαντικων σωματων, σοβατεπι κλπ....

 

Δε νομιζω πως περιγραφω κατι παρανομο τωρα, ετσι δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Σε διαμέρισμα 120μ2 που μέτρησα υπάρχει η εξής παράβαση : δίπλα ακριβώς στο ασανσέρ ο τοίχος του wc με μήκος 1,50μ έχει μετακινηθεί κατά 15εκ προς τον κοινόχρηστο χώρο. Σκέφτομαι να την δώσω την βεβαίωση. Εσείς τι θα κάνατε?

Link to comment
Share on other sites

Σε διαμέρισμα 120μ2 που μέτρησα υπάρχει η εξής παράβαση : δίπλα ακριβώς στο ασανσέρ ο τοίχος του wc με μήκος 1,50μ έχει μετακινηθεί κατά 15εκ προς τον κοινόχρηστο χώρο. Σκέφτομαι να την δώσω την βεβαίωση. Εσείς τι θα κάνατε?

 

Συνάδελφε καλημέρα,

δες τα post #1 και #3

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.