Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Όροι δόμησης σε εκτός σχεδίου


Recommended Posts

το ξαναρωτησα...

λες

α] αυτοσύμβαση [αρα υπαρχει προσυμφωνο...του ετους.....]

 

β] ειχε περιελθει  στον πωλητή  απο κληρονομιά του πατερα του, την οποια εκανε αποδοχη...

 

αρα ενδιαφερει  αμεσα   ο  χρονος θανατου του πατερα....

 

και υπαρχουν και τρια διπλανα ακινητα...

 

  εν τελει, απο την ερευνα στα συμβολαιά τους, μπορει να προκυψει ο χρονος  δημιουργιας...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

.......

"αρτιο και οικοδομησιμο, ως προυφισταμενο του ετους...κατα δηλωση του ιδιοκτητη..."

...

Δημήτρη καλημέρα

Επειδή δεν έχω δει σε κανένα σημείο της νομοθεσίας να αναφέρει το παραπάνω, νομίζω πως αυτό δεν ευσταθεί (μου έχει τύχει τοπογρ. πελάτη με την παραπάνω δήλωση, και όταν κατάλαβε πως αγόρασε "αέρα" τραβούσε τα μαλλιά του). Τελικά, όλη η ευθύνη πέφτει στο συντάκτη-μηχανικό.

Κι αν ο αγοραστής έχει κάποιο δικηγόρο "γάτα", ο μηχανικός "την έβαψε".

Η μόνη ασφαλής (αν και χρονοβόρα) λύση είναι η δικαστική απόφαση. Γιατί ακόμη κι αν εκδοθεί οικοδομ. άδεια με τέτοιο τοπογραφικό, δεν είναι καθόλου δύσκολο να ανακληθεί με την πρώτη προσφυγή θιγόμενου, και η ΥΔΟΜ να το παίξει εξαπατημένη.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

tetris,

ναι μεν,

 

αλλα ακριβως στη συνεχεια γραφω

 

 

"ο αγοραστης ειναι εκεινος που θα αποφασισει αν θα αγορασει η οχι"

 

εξ αλλου, η δηλωση του 651 αναγραφεται "αυτολεξει" μεσα στο συμβολαιο...

 

αυτο σημαινει οτι ελαβε γνωση αυτης...και την αποδεχθηκε....
 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

καλημερα συνονόματε,

 

εχεις δικηο

 

αλλά σε αυτο το περιπλοκο πλέγμα  των "προυποθεσεων" που θετει ο νομος...

 

για την απόδειξη  του χρονου δημιουργιας με βαση,

 

δικαστικη αποφαση, επικυρωση ανωμαλου δικαιοπραξιας,  χρονο θανατου, αποδοχη κληρονομιας, μεταγραφη συμβολαιου...κλπκλπ,

 

η απολυτη βεβαιοτητα προκυπτει μονον απο  δικαστικη αποφαση...

 

Υπαρχουν ομως και περιπτωσεις...λιγο-πολυ "αόριστες"

 

και δξ με ποιον αλλον τροπο θα μπορουσε να προστατευθει  ο συνταξας μηχανικός..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Αυτό που αναφέρει ο νόμος " το κτίριο δεν μπορεί να υπερβαίνει τα εξακόσια (600) τ.μ. στο σύνολο των ορόφων" ισχύει ανά κτίριο;

Δηλαδή αν θέλω να κάνω διάσπαση κτιρίων μπορώ να κτίσω δύο 600άρια κτίρια;

Αν έχω περιθώριο σε κάλυψη και δόμηση εννοείται.

Edited by μηχανικάρα :-D
Link to comment
Share on other sites

............Και γιατί δύο kτίσματα και όχι...τρία? 

 

Δυστυχώς είναι το ...maximum. (πρέπει κάποτε να υπάρχει και ένα ....ταβάνι.Το γράφει παραπάνω και ο ΠΑΝΤΑ έγκυρος tetris).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

(από μεταφορά. Pavlos33)

Συνάδελφοι καλησπέρα, 

επειδή δεν ασχολούμαι με παρόμοια πολεοδομικά θέματα έχω το παρακάτω ερώτημα

Αγροτεμάχιο 3.100τμ εκτός σχεδίου (διαστάσεις 32 Χ 99 μέτρα ), εκτός ζώνης (~900μ από σχέδιο χωριού). Το αγροτεμάχιο αγοράστηκε το 1974 από κάτοικο της περιοχής που το είχε με τίτλο από 1948. Το πρόσωπο σε επαρχιακό δρόμο ήταν 32μ και με τις γενικές διατάξεις πάντα θεωρούταν άρτιο και οικοδομήσιμο. Με την κύρωση του δασικού χάρτη που έγινε περυσι και δεν ασκήθηκε ένσταση (χάθηκαν όλες οι προθεσμίες) έχει πλέον με νέο ακριβέστατο τοπογραφικό ΕΓΣΑ 15,20μ πρόσωπο στο δρόμο και 16,80μ σε λωρίδα δάσους. Πόσο τελικά χτίζει για ΚΑΤΟΙΚΙΑ ? Διαβάζοντας πάνω από 10 φορές τα άρθρα 162 και 167 της κωδικοποίησης της πολεοδομικής νομοθεσίας ΠΔ/14-7-99 ΦΕΚ-580/Δ/27-7-99 , εγώ υπολογίζω 200τμ . Μηχανικός της περιοχής ισχυρίζεται και λέει 100τμ !!!

Εγώ ισχυρίζομαι : με βάση το 162 είναι άρτιο οικοδομήσιμο

β. Τα γήπεδα που την 31-5-85, ημέρα δημοσίευσης του ΠΔ/24-5-85, (ΦΕΚ-270/Δ/85) είχαν πρόσωπο σε διεθνείς, εθνικές, επαρχιακές, δημοτικές και κοινοτικές οδούς, καθώς και σε εγκαταλειμμένα τμήματα αυτών και σε σιδηροδρομικές γραμμές και εφόσον έχουν:
αα. Τα γήπεδα που υπάρχουν την 12-11-62, ημέρα δημοσίευσης του ΒΔ/24-10-62 (ΦΕΚ-142/Δ/62):
Ελάχιστο πρόσωπο: δέκα (10) μ.
Ελάχιστο βάθος: δέκα πέντε (15) μ.
Ελάχιστο εμβαδόν: επτακόσια πενήντα (750) τμ.

και με βάση το 167 για κατοικίες

β. Η μέγιστη επιτρεπόμενη επιφάνεια του κτιρίου καθώς και η συνολική επιφάνεια των ορόφων δεν επιτρέπεται να υπερβαίνει:
Για γήπεδα εμβαδού μέχρι τεσσάρων χιλιάδων (4000) τμ, τα διακόσια (200) τμ.

.....

και με βάση το 2...α ...του 167 απόσταση από όρια 5μ 

α. Σε γήπεδα επιφάνειας τουλάχιστον δύο χιλιάδων (2000) τμ, επιτρέπεται η ανέγερση κατοικιών με ελάχιστες αποστάσεις από τα όρια του γηπέδου πέντε (5) μ. 

 

Η άποψη του συναδέλφου είναι ότι πάει με εμβαδό 750μ γηπέδου που είναι το δυσμενέστερο και άρα είναι σκέτο 100μ+ 0 = 100τμ !!!

Τότε γιατί να υπάρχουν οι τύποι υπολογισμού στο 167 άρθρο ??? Και από που προκύπτει ότι "μειώνεται" το εμβαδό και απιρνουμε το ελάχιστο ανάλογα με την περίπτωση παρέκκλισης;

Μπορεί κάποιος τεκμηριωμένα που ασχολείται να απαντήσει υπεύθυνα ? Δεν υπάρχουν ειδικοί όροι στην περιοχή και εφαρμόζεται η γενική νομοθεσία

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Το γήπεδό σου είναι κατα παρέκκλιση άρτιο και οικοδομήσιμο. Άρα ξεχνάς την περίπτωση 1 του άρθρου 167.

Πας αμέσως στην παράγραφο δύο και ανάλογα με το μέγεθος του γηπέδου έχεις και την αντίστοιχη δόμηση και θέση στο οικόπεδο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.