Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Φωτοερμηνεια ποιος???


Recommended Posts

φυσικά και δεν μπορώ να πω έτσι μια τιμή, χωρίς να ξέρω την περιοχή....

και αν είναι τόσο μικρή η διαφορά είναι πιο απλά τα πράγματα.... όμως θα συμφωνήσω με τον dimitrispsi

σε αυτή την περίπτωση εσύ πόσο πιστεύεις πως πρέπει να πληρωθεί η φωτοερμηνεία?????

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 41
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι,

Θέλω να συστήσω λίγη προσοχή γιατί το θέμα που άνοιξε για το ποιος μπορεί να συντάξει μια έκθεση φωτοερμηνείας πάει να αλλάξει κατεύθυνση και να γραφτούν πράγματα, στη δημοσιότητα, που δεν θέλουμε.

Link to comment
Share on other sites

MAKAP

καλησπέρα

(κατάλαβα τι εννοείς- και είναι σωστό)

πότε όμως χρειάζεται;

χρειάζεται για προ τις 28-7-2011;

Link to comment
Share on other sites

Και το άλλο που ρώτησες: Πώς θα τεκμηριωθεί η παλαιότητα της αυθαίρετης αλλαγης χρήσης;

Link to comment
Share on other sites

Με δεδομένο ότι « ως χρόνος ΠΕΡΑΙΩΣΗΣ λογίζεται ο χρόνος ΠΕΡΑΙΩΣΗΣ ΤΟΥ ΣΚΛΕΤΟΥ (ερώτημα  Γ17)

"ποια η σημασία και η έννοια της φωτοερμηνείας παίδες;

(μόνο γραφειοκρατία προσθέτει και άγχος και τίποτα μα τίποτα παραπάνω-Δυστυχώς αυτό το κράτος δεν πρόκειται να αλλάξει ποτέ)

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Για προσθήκες καθ ύψος πιστεύω και κάποιες φορές για τα προβλήματα όπως τις σκειάσεις.

400 Ευρώ μου είπαν 2 τοπογράφοι που πήρα τηλέφωνο - google: φωτοερμηνεία.

Χρειάζεται την αεροφωτογραφία (χωρίς μεγ/ση 9€) και το ζευγάρι της (δηλαδή μία διπλανή που δείχνει το ίδιο ακίνητο, από άλλο σημείο θέασης 9€). Η αρχή της μεθόδου είναι σχετικά απλή: 2 φωτογραφίες που έχουν ληφθεί από διαφορετικό σημείο μπορούν με διάφορες μεθόδους θέασης ( anaglyph, passive polarised - σινεμά3D, active - π.χ samsung TV, κλπ) να απεικονίσουν την τρίτη διάσταση (ύψος για τις αεροφωτογραφίες). Βέβαια για την φωτοερμηνεία δεν γνωρίζω τις δυσκολίες που σίγουρα υπάρχουν. Το έχω κάνει στο google earth, αλλά δεν θα το δεχθούν αν και απ΄ εκεί ψάχνουνε για εντοπισμό....

Έχουν τόσους ικανούς στον ΟΚΧΕ. Γιατί δεν μας λένε αυτοί την παλαιότητα, δικές τους είναι και οι αεροφωτογραφίες,και μας τρέχουνε να τις παραγγείλουμε, να περιμένουμε 15 ημέρες, να τις αγοράζουμε και να ψάχνουμε, και αν κάνουμε λάθος να μην το δεχθούνε και άλλα πρόστιμα, και άγχος και αμφιβολία και άλλα έξοδα,.... και ... τι ... @#$%%^

Link to comment
Share on other sites

 

Χρειάζεται την αεροφωτογραφία (χωρίς μεγ/ση 9€) και το ζευγάρι της (δηλαδή μία διπλανή που δείχνει το ίδιο ακίνητο, από άλλο σημείο θέασης 9€). Η αρχή της μεθόδου είναι σχετικά απλή: 2 φωτογραφίες που έχουν ληφθεί από διαφορετικό σημείο μπορούν με διάφορες μεθόδους θέασης ( anaglyph, passive polarised - σινεμά3D, active - π.χ samsung TV, κλπ) να απεικονίσουν την τρίτη διάσταση (ύψος για τις αεροφωτογραφίες). Βέβαια για την φωτοερμηνεία δεν γνωρίζω τις δυσκολίες που σίγουρα υπάρχουν.

 

 

Είναι τελείως λάθος τόσο η αρχή όσο και η διαδικασία που περιγράφεις και, με τον τρόπο αυτό, δημιουργείς εσφαλμένες εντυπώσεις σε όποιον δεν γνωρίζει, όπως και εσύ, φωτογραμμετρία.

Link to comment
Share on other sites

Το έγραψα, δεν γνωρίζω, ρωτάω για να μάθω και μεταφέρω:

- αυτά που γνωρίζω για την στερεοσκοπία (έχω υλοποιήσει στερεοσκοπικό προσομοιωτή ναυσιπλοϊας που βραβεύτηκε στην έκθεση Ποσειδώνια 2008 από το Tradewinds και λειτουργεί σε ναυτικό σχολείο, με passive - να σου στείλω το site μας να το δεις, να δεις και την στερεοσκοπική απεικόνιση των αποτελεσμάτων διαφυγών φυσ. αερίου στο Google Earth και αν σε ενδιαφέρει κάποια αυτοστερεοσκοπικά clips)

- και αυτά που μου είπαν οι 2 τοπογράφοι από το τηλέφωνο.

--- Φωτογραμμετρία? είναι ταυτόσημη έννοια με την φωτοερμηνεία?

--- Οι φωτογραμμετρικές που έχει ο ΟΚΧΕ έχουν γίνει με φωτοερμηνεία αεροφωτογραφιών,

--- Χρησιμοποιεί η φωτοερμηνεία αρχές και μεθόδους στερεοσκοπίας ή είναι καθαρά 2Δ?

Ευχαριστώ,

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή αυτής της συζήτησης έγραψα αυτό

 

Όλοι όσοι έχουν σπουδάσει φωτογραμμετρία, γνωρίζουν πως γίνεται η φωτοερμηνεία ζευγών αεροφωτογραφιών.

 

Όπως είναι προφανές, οι πανεπιστημιακές σπουδές στον τομέα της φωτογραμμετρίας και οι, ενδεχόμενες, μεταπτυχιακές σπουδές στο αντικείμενο αυτό, δεν είναι δυνατόν να αναπτυχθούν μέσα από ένα forum.

 

Ειδικότερα, όταν οι βασικές αρχές της φωτογραμμετρίας διαστρεβλώνονται και ευτελίζονται τόσο βάναυσα.

Edited by MAKAP
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καμμία πρόθεση δεν υπήρξε σπό μέρους μου. Η <διαστρέβλωση>; Ok. Ευτελισμός ε, δεν νομίζω. Κορυφαίες εταιρείες με ομάδες ερευνητών δουλεύουν για να σναπτύξουν καλύτερο λογισμικό και υλισμικό για στερεοσκοπική απεικόνιση για την ιατρική, την μηχανική την εκπαίδευση κ τόσα.άλλα. Και η αρχή είναι τόσο απλή όσο αυτή του view master. Κατά τα λοιπά ευχαρίστησα ήδη για την απάντηση κ συμφωνώ απόλυτα με το footer.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.