Μετάβαση στο περιεχόμενο

Tοιχοποιΐες από Alfa Block / Ytong


belbos

Recommended Posts

Τελικά υπάρχει κάποιος συνάδελφος ή ιδιώτης που να έχει χρησιμοποιήσει τα ytong και να έχει μείνει ικανοποιημένος? Ψάχνομαι για εξωτερική τοιχοποιία αυτόν τον καιρό. Υπάρχει πρόβλημα με ρωγμές? Είναι καλό υλικό εν τέλει?

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
  • Απαντήσεις 140
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γειά σας

είμαι νέο μέλος στο site,και θα ήθελα τη βοήθεια σας για την επιλογή του καταλληλότερου υλικού χτισίματος.

σε μια βδομάδα περίπου ολοκληρώνουμε την κατασκευή του σκελετού του σπιτιού μου (πυλωτή,α' και β΄ όροφος) η οποία γίνεται με οπλισμένο σκυρόδεμα.το σπίτι είναι στην κατερίνη (ζώνη Ι)

ποιά είναι η καλύτερη επιλογή για υλικό πλήρωσης?

μετά απο μια πρόχειρη αναζήτηση,βρήκα οτι σχετικά με το κόστος κατασκευής είναι σχεδόν το ίδιο,με τα ytong ακριβότερα στην αγορά αλλά φθηνότερα στην κατασκευή.διάβασα επίσης οτι τα ytong έχουν πολύ καλές θερμομονωτικές και αντισεισμικές ικανότητες,αλλα υστερούν στην ηχομόνωση και υδροπερατότητα.μπορεί να με διαφωτίσει κανείς περισσότερο?μελετώντας περί των ytong διέκρινα ενα αδιευκρίνιστο δισταγμό για την επιλογή του ως κύριου υλικού χτισίματος

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

1.Τοιχοποιία με εξωτερική μόνωση (εξηλασμένη πολυστερίνη)

2.Εξωτερική τοιχοποιία με συμβατικό τούβλο+μόνωση (εξηλασμένη πολυστερίνη)+εσωτερική τοιχοποιία με ytong

3.Διπλή τοιχοποιία με συμβατικό τούβλο και στο ενδιάμεσο μόνωση (εξηλασμένη πολυστερίνη)

Τι θα προτείνατε ως βέλτιστη λύση για εξωτερικούς τοίχους ώστε να έχουμε τα καλύτερα θερμομονωτικά αποτελέσματα?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

ΟΚ, αυτά είναι τα τεχνικά χαρακτηριστικά του alfablok

http://www.alfablok.gr/UserFiles/ALFABLOK.pdf

 

και αυτά του ytong

http://www.ytong.gr/Technical/Technical_Frameset.htm

(προχωρήστε και στις επόμενες 2 σελίδες)

 

Αν δεν κάνω λάθος και τα δύο παράγονται στην Ελλάδα και με μια ματιά, ίδια μου φαίνονται. Από πλευράς τιμής, ξέρει κανείς τι διαφορά έχουν; (ένα παράδειγμα)

 

Α, με τον ΚΕΝΑΚ (Κανονισμός Ενεργειακής Αποδοτικότητας Κτιρίων) τελικά θα πληρούν προδιαγραφές από μόνα τους ή θα θέλουν και αυτά επιπλέον μόνωση;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Εξαρτάται από το πόσο καλό είναι το αυτοκίνητο...

Στέγη; τι σκέφτεσαι και πώς θα κρατηθεί;

 

Το αυτοκίνητο είναι καλό... Για στέγη σκέφτομαι να βάλω λαμαρίνες ή πάνελ τα οποία θα στηρίζονται πάνω σε ξύλινα ή μεταλλικά δοκάρια.

Επίσης θα υπάρχει αυτόματη γκαραζόπορτα οροφής. Διαστάσεις γκαράζ 5μ*3μ*2μ. Στατικά αντέχει ή πρέπει να υπάρχουν και στύλοι από οπλισμένο σκυρόδεμα;

Link to comment
Share on other sites

Στατικά αντέχει ή πρέπει να υπάρχουν και στύλοι από οπλισμένο σκυρόδεμα;

 

Αφού ούτως ή άλλως θα χρειαστεί να γίνει μελέτη προκειμένου να σου δώσει την άδεια η πολεοδομία για να το φτιάξεις. Στην μελέτη που θα γίνει θα λυθούν όλες οι απορίες σου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεί κανείς να απαντήσει με σιγουριά... Παίζει ρόλο ακόμη και η θέση του... Αν δηλαδή είσαι κοντά στη γειτονιά μου μπορεί και να πετάξει... Αν είσαι Πατήσια δεν έχεις τον ίδιο φόβο.

 

Επίσης ισχύει αυτό που λέει ο Brasco... για να μη ξεχνιώμαστε...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Τελικά υπάρχει κάποιος συνάδελφος ή ιδιώτης που να έχει χρησιμοποιήσει τα ytong και να έχει μείνει ικανοποιημένος? Ψάχνομαι για εξωτερική τοιχοποιία αυτόν τον καιρό. Υπάρχει πρόβλημα με ρωγμές? Είναι καλό υλικό εν τέλει?

για εξω ειναι περιεργο υλικο γιατι ρουφαει σαν σφουγγαρι

εχω φταξει σε εξωτερικο τοιχο αφου ομωσ το εχω σκαλισει και το περασα πολλαπλες στρωσεις στοκο και περνικι εμποτισμου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.