Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Tοιχοποιΐες από Alfa Block / Ytong


belbos

Recommended Posts

Δεν αναφέρεις το κενό που θα παραμείνει μετά την τοποθέτηση της υδρορροής,αν είναι μικρό με τα θρυμματισμένα κομμάτια και την ειδική κονία συγκόλλησης του υλικού σου κλείσε το κενό και επιπέδωσε,αν είναι μεγαλύτερο λόγω λάθους υπολογισμού εγώ θα έβαζα μη συρρικνούμενο επισκευαστικό τσιμεντοκονίαμα αφού πρώτα αστάρωνα.Υαλόπλεγμα 225 γρ. και επικάλυψη 20 εκ. στις 2 πλευρές και ξανά συγκόλληση του με την ειδική κονία πάντα εκεί, που διαχωρίζει το υλικό.Μέθοδος κόλλα-πλέγμα-κόλλα!Ξανά επικάλυψη με την ίδια διαδικασία μόλις στεγνώσει αν και είναι καλύτερα φρέσκο σε φρέσκο,όχι όμως ιδιαίτερα υγρό τώρα το καλοκαίρι.

Αστάρωσε και πριν το σοβάτισμα και όχι διαβροχή,προσωπικά ποτέ δεν είδα να διαβρέχεται ομοιόμορφα μια επιφάνεια με αποτέλεσμα να μην στεγνώνει ομοιόμορφα και ο σοβάς(αστάρι ακρυλικής βάσης χωρίς οργανικούς διαλύτες).Όπως και να έχει ξανά υαλόπλεγμα 160 γρ.(μάτι 5 χιλ.) στο 1/3 της επιφάνειας του σοβά τώρα πια, από έξω προς τα μέσα,να εξασθενούν οι δυνάμεις.Στον σοβά με το αφρώδες πορόμπετον βοηθάει πάντα και η προσθήκη βελτιωτικής ρητίνης για την αύξηση της ελαστικότητας.O αφρός πολυουρεθάνης που έγραψες ενδείκνυται μόνο για την τελική σφράγιση του κενού ανάμεσα στο πορομπετον και το δοκάρι η' το υποστύλωμα και για διάκενο μέχρι 2 εκ. τουλάχιστον για την εταιρεία που χρησιμοποιώ εγώ.

Ετσι δεν θα έχεις ρηγματώσεις πρώην γείτονα και δεν θα το τραυματίσεις αρχιτεκτονικά .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
  • Απαντήσεις 140
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα.

Θα ήθελα την βοηθεία σας σε ότι αφορά το περιεχόμενο του θέματος.

 

Πριν 4 χρόνια έκανα ανακαίνιση στο διαμέρισμά μου και έφτιαξα ένα παιδικό δωμάτιο στο σαλόνι χρησιμοποιώντας τοιχοποιΐα από Alfa Block.

Μετά από 1 χρόνο εμφανίστηκε η πρώτη ρωγμή και σε διάστημα 4 μηνών του καλοκαιριού, είχα άλλες δύο ρωγμές. Αυτές εμφανίστηκαν και στις δύο πλευρές του τοίχου(προς το παιδικό αλλά και προς το σαλόνι ).

Έφερα μηχανικό, μου είπε αυτά που έχουν αναφερθεί και εδώ, και μου είπε να περιμένω μέχρι το φαινόμενο να συνεχιστεί. Μετά από 2 χρόνια, έφτιαξα (στόκος ακρυλικός) τις ρωγμές, οι οποίες δεν ήταν τον τοίχο αλλά στο σοβά,  και έβαψα το παιδικό.

Δυστυχώς  στον τρίτο χρόνο, ξαναεμφανίστηκαν οι ρωγμές στα ίδια ακριβώς σημεία αλλά και καινούργια.

Σήμερα 4 χρόνια μετά, οι ρωγμές άνοιξαν περισσότερο και επεκτάθηκαν.

 

Θα ήθελαν τις συμβουλές σας για στο πως θα αντιμετωπίσω το πρόβλημα και ειδικά στο θέμα των υλικών. Κάποιος μου πρότεινε να χρησιμοποιήσω ταινία γυψοσανίδας. Έχω ακούσει πολλά και θα ήθελα την γνώμη σας.

Edited by Makedonas Akritas
Link to comment
Share on other sites

Άναψα το τσιγάρο μου(αν και χτες είπα ότι θα το κόψω) και πριν να φτάσω στο μισό σκέφτηκα 9 πιθανές αιτίες για τις "ρωγμές" σου.

Μετά σταμάτησα γιατί νυστάζω και όπως πήγα να σηκωθώ, σκέφτηκα 3 λύσεις.

Σου προτείνω να το δει από κοντά μηχανικός.Έστω και τώρα που τελείωσες, γιατί αρχικά δεν το έκανες πάρε μια υπεύθυνη γνώμη επι τόπου και πλήρωσε να κάνεις σωστά ήρεμα και υπεύθυνα την δουλεία σου.

Πάω να κοιμηθώ και καληνύχτα και έφεξε.

Link to comment
Share on other sites

Το έχει δει ήδη μηχανικός μιας και όταν το πρωτοείδα νόμιζα ότι ήταν ρωγμή στο τούβλο. Το ανέφερα στην αρχή. Μπορείς να μου πεις κάποιες από τις λύσεις σου.

 

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν έγινα κατανοητός.

Πρώτα βρίσκουμε γιατί έγινε ότι έγινε και μετά το σώνουμε.

Οτιδήποτε σου γράψω από εδώ κατά την γνώμη μου είναι σαν να σε κοροιδεύω.

Πρέπει ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΕΠΙ ΤΟΠΟΥ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΕΙ.

Link to comment
Share on other sites

Βάλε νευρομεταλ σε όλη την επιφανεια του τοιχου και από τις δυο μεριές και μετά σοφάτισε. Θα απαλλαγείς απτις ρωγμές για πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Απλά θέλω να αποφύγω τον....μάστορα στο σπίτι, διότι θέλουν ξήλωμα τα πάντα. Το κατάλαβα αυτό όταν είδα πως φτιάχνουν τέτοιου είδους τοιχοποιΐα από μία κορεάτικη εταιρεία. Αν κατάλαβα καλά εκεί έβαλαν υαλόπλεγμα. Δυστυχώς την πάτησα και εγώ, αν και χρυσοπλήρωσα την....ανακαίνιση. Προσπαθώ να δω τώρα πως θα το μπαλώσω, μπας και αποφύγω τον μάστορα, αν και δεν υπάρχει μία τώρα.

Αυτό που με προβληματίζει τι είδους στόκο να χρησιμοποιήσω αλλά και αστάρι.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

 Για ποια Κορέα μιλάμε?Την βόρεια η' την Νότια?

 

Τον μηχανικό σου τον πλήρωσες ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ μακεδόνα?Πριν ξεκινήσεις και κάνεις και εσύ και το συνεργείο του κεφαλιού σας.

Αν έχεις φίλους να τους πεις την ιστορία σου μήπως και την γλυτώσει κάποιος.

 

Κοσμά δεν κάνει στον virtual πελάτη η λύση που πρότεινες.Πες μας καμία άλλη free.

Και βάλε τα δυνατά σου αυτή την φορά!

Link to comment
Share on other sites

Τον μηχανικό τον έφερα όταν ξεκίνησε το φαινόμενο. Δηλαδή ένα χρόνο μετά

 

Την ανακαίνιση, μου την έκανε κατασκευαστικό γραφείο. Με συμβόλαιο και εγγύηση ενός χρόνου κλπ.

Μιλάμε για Αθήνα.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.