Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Λύσεις θεμελίωσης μονώροφου κτηρίου σε οικόπεδο με νερά


 
tsimpeli

Recommended Posts

Το οικόπεδο είναι επίπεδο χωρίς κλίση, κοντα στη θάλασσα, και στο 1 μέτρο βάθος υπάρχει νερό. Ποια νομίζεται ότι είναι η καλύτερη λύση θεμελίωσης για μια μονοκατοικία 100 τμ υπερυψωμένη κατα 1μ από το έδαφος και βέβαια χωρίς υπόγειο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 49
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ως προς την αντοχή : Καλό είναι να κάνεις περιμετρικούς πεδιλοδοκούς και στην μέση πέδιλα (για τυχόν διαφορικές καθιζήσεις)... είναι και πιο οικονομικό ...

 

Για την τυχόν υγρασία ...μπαζώνεις με κροκάλα και είσαι ΟΚ !!

Link to comment
Share on other sites

κατά την γνώμη μου θα έκανα γενική κοιτόστρωση ως πιο αποτελεσματική στις διαφορικές καθιζήσεις.άσε που πρέπεις να λάβεις και αρνητικές τάσεις νερού(σε περίπτωση που ανέβει ο υδροφόρος π.χ.χειμώνα).Ρώτα τους όμορους τι θεμελίωση εφάρμοσαν και πες και σε εμάς.Είναι ένα πρόσθετο κριτήριο που δεν μπορείς να το αγνοήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι επιβάλλεται να κάνεις γεωτεχνική μελέτη για να ελέγξεις την περίπτωση ρευστοποίησης του εδάφους (οπότε τότε μόνο οι πάσσαλοι σε σώζουν) αλλά και να πάρεις επιτρεπόμενη τάση σε κορεσμένο έδαφος για την εφαρομογή κοιτόστρωσης. Αν είσαι κοντά σε θάλασσα είναι πολύ πιθανό κάτω απο τον Υ.Ο να έχεις άμμο!! .

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι επιβάλλεται να κάνεις γεωτεχνική μελέτη για να ελέγξεις την περίπτωση ρευστοποίησης του εδάφους (οπότε τότε μόνο οι πάσσαλοι σε σώζουν) αλλά και να πάρεις επιτρεπόμενη τάση σε κορεσμένο έδαφος για την εφαρομογή κοιτόστρωσης. Αν είσαι κοντά σε θάλασσα είναι πολύ πιθανό κάτω απο τον Υ.Ο να έχεις άμμο!! .

 

συνάδελφε πρέπει να πω οτι με τρόμαξες λιγάκι!!!

 

ρευστοποίηση εδάφους!!! πάσσαλοι κ.τ.λ.!!!

 

έχω να ακούσω για φαινόμενα ρευστοποίησης απο το πολυτεχνείο και μας αναφέρανε ως παράδειγμα τέτοιου φαινομένου το σεισμό της Τουρκίας και τις επιπτώσεις στις κατασκευές λόγω της ρευστοποίησης.

 

σαν πρώτη οικονομική λύση βλέπω τη γενική κοιτόστρωση με παράλληλη εξυγίανση του εδάφους. ακόμα και η λύση της κοιτόστρωσης δεν θα μας δώσει μεγάλο πάχος πλάκας - κάθως μάλιστα δεν θα κατέβουμε και υπόγεια ωστε να αντιμετοπίζουμε φαινόμενα ανωσης κ.τ.λ. καλή και η πρόταση τι έχουν κάνει και οι υπόλοιποι στη γειτονιά.

Link to comment
Share on other sites

προσοχή μην κάνεις υπερβολές ....

μάζεψε στοιχεία από τις γύρω οικοδομές να δεις τι προβλήματα αντιμετώπισαν....

 

το ξαναλέω πεδιλοδοκούς + υπερύψωση θα έχεις έτσι και αλλιώς πολύ δύσκαμπτη θεμελίωση.....

 

Η υγρασία αντιμετωπίζεται σχετικά εύκολα....

Link to comment
Share on other sites

>συνάδελφε πρέπει να πω οτι με τρόμαξες λιγάκι!!!

ρευστοποίηση εδάφους!!! πάσσαλοι κ.τ.λ.!!!

 

Σε μια έντονα σεισμογενή χώρα και σε περίπτωση δόμησης πάνω σε κορεσμένη άμμο το φαινόμενο της ρευστοποίησης δεν είναι θέμα ακαδημαϊκών συζήτησεων και μόνο, αλλά κατά την ταπεινή μου γνώμη υπαρκτό και πιθανό να συμβεί όταν συντρέξουν οι ανάλογες προϋποθέσεις (σεισμός+κορεσμένη άμμος).

 

Συμφωνώ με iovo

Link to comment
Share on other sites

τι να πω ??? 4 "εναντίον" ενός ... δοκίμασε να βάλεις ότι δυσμενέστερο υπάρχει , κατηγορία εδάφους Δ, μικρό Κs και επιτρεπόμενη τάση εδάφους...

Δεν ξέρω συνάδελφοι αλλά η γεωτεχνική μου φαίνεται υπερβολή ..αλήθεια πόσο κοστίζει και πόσο χρόνο τρώει ????

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.