Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Έλεγχοι κατά την αυτοψία


Clock

Recommended Posts

Συνάδελφε καλημέρα. Αν και δεν είμαι ο ίδιος ενεργειακός επιθεωρητής, από συζητήσεις συναδέλφων που κάνουν επιθεωρήσεις μπορώ να σου μεταφέρω τι συνήθως προσέχουν. Κοιτάζουν γενικώς αν τα σχέδια της άδειας συμφωνούν με την υπάρχουσα κατάσταση (ως προς τα εξωτερικά στοιχεία κυρίως) . Τοιχοποιιες (τύπους, μόνωση κλπ) Θέσεις και αριθμό ανοιγμάτων (σε σχέση με τις κατόψεις της άδειας) . τύπους κουφωμάτων. Σκίαση (πχ πρόβολοι, πέργκολες, τέντες κλπ). Γειτονικά κτίρια (εάν υπάρχουν) κλπ. Συστήματα θερμανσης. Καμινάδες εαν υπάρχουν. Αν κάποιος συνάδελφος είναι επιθεωρητής κτιρίων ας καταθέσει την εμπειρία του.

Link to comment
Share on other sites

Στα downloads υπάρχει ένα πολύ ωραίο xls file που έχει ετοιμάσει κάποιος συνάδελφος και πραγματικά βοηθάει πολύ, αλλά δεν θυμάμαι λεπτομέρειες. Κάνε μία έρευνα στα downloads και κάτι θα βρεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Στα downloads υπάρχει ένα πολύ ωραίο xls file που έχει ετοιμάσει κάποιος συνάδελφος και πραγματικά βοηθάει πολύ...

 

Μήπως το έχει κάποιος γιατί δεν μπόρεσα να το βρώ στα downloads? Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Γενικά ζητάς αρχιτεκτονικά σχέδια, τα οποία τα τσεκάρεις επι τόπου (για κουφώματα, τοίχους, ημιυπαίθριους κλπ.)

Τσεκάρεις την θέρμανση, αν υπάρχει και φύλλο συντήρησης λέβητα, ακόμα καλύτερα.

Τσεκάρεις για θερμοσίφωνες, ηλιακούς, κλιματιστικά, αυτοματισμούς (εξαιρετικα σπάνιο) κλπ

Link to comment
Share on other sites

για καινούργιο κτήριο βάσει κενακ ή παλιό;

 

Για καινούργιο απαιτούνται ότι σου είπαν + τιμολόγια δελτία αποστολής φωτογραφίες πιστοποιητικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Eυχαριστώ για τις απαντήσεις συνάδελφοι...το ερώτημα μου αναφέρεται σε υφιστάμενο κτίριο για έκδοση ΠΕΑ και νομίζω πώς όσα αναφέρατε με καλύπτουν.

Η αναζήτηση ωστόσο για εκείνο το xls αρχείο συνεχίζεται..

Link to comment
Share on other sites

Το ξανανέβασα. Δεν θυμάμαι ποιος το είχε ανεβάσει αρχικά για να τον αναφέρω. Δεν είναι πάντως δικιά μου δουλειά.

http://www.michanikos.gr/files/download/363-%ce%a0%ce%95%ce%91-%ce%a0%cf%81%ce%bf%ce%b5%cf%84%ce%bf%ce%b9%ce%bc%ce%b1%cf%83%ce%af%ce%b1-%ce%ba%ce%b1%ce%b9-%ce%91%cf%85%cf%84%ce%bf%cf%88%ce%af%ce%b1/

 

Προς MOD. Εάν δεν το έχω ανεβάσει στο σωστό μέρος, παρακαλώ να το διορθώσετε. Δεν βρήκα κάτι σε ΚΕΝΑΚ στα downloads

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.