Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μετατροπή εισφοράς γης σε χρήμα


tirbouson

Recommended Posts

Πελάτης μου έχει ένα οικόπεδο που οφείλει εισφορά σε χρήμα 58,78 τ.μ. και μετατροπή εισφοράς γη σε χρήμα 130,65 τ.μ.

Η τιμή ζώνης έχει καθοριστεί στα 135€.

Άρα για να χτίσει πρέπει να πληρώσει:

58,78 τ.μ. x 135 = 7.935,30€

Mε την μετατροπή της εισφοράς γης σε χρήμα τι γίνεται?

Πρέπει να πληρώσει κι εκεί?

Δηλαδή: 130,65 τ.μ. x 135 = 17.637,75 €

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς παίρνει μεγαλύτερο οικόπεδο από ότι θα έπρεπε , σωστά; Δες τι λέει η στήλη 10 και η στήλη 43. Αν η 43 έιναι μεγαλύτερη κατά 130,65 τότε (λογικά θα είναι) τότε ισχύει αυτό που είπες , οτι δηλαδή πρέπει να πληρώσει ΚΑΙ τα 130,65.

Και λογικό δεν είναι , αν παίρνει μεγαλύτερο οικοπεδο απο αυτό που έχει ή δικαιούται μετα των εισφορών , να το πληρώσει ;

Link to comment
Share on other sites

Όντως στη στήλη 10 γράφει 427,89 τ.μ. εμβαδόν και στη στήλη 43 γράφει 558,54 τ.μ.

Η διαφορά τους κάνει 130,65 τ.μ.

Για να οικοδομήσει πρέπει να πληρώσει και αυτή την εισφορά όμως ή μόνο την εισφορά σε χρήμα?

Για να μεταβιβάσει την κυριότητα του οικοπέδου ισχύει ότι παραπάνω (δηλαδή πρέπει να πληρώσει και αυτή την εισφορά ή μόνο την εισφορά σε χρήμα?)

για να μπορεί να μεταγγραφεί η συμβολαιογραφική πράξη?

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς για να του έδωσαν οικόπεδο μεγαλύτερο η αρτιότητα της περιοχής θα είναι τα 500μ2, κοίτα τους όρους δόμησης.

Αν υπάρχει κυρωμένη πράξη εφαρμογής ο δικός σου έχει ότι αναγράφονται στη στήλη της τελικής ιδιοκτησίας, τίποτα περισσότερο και τίποτα λιγότερο, το αρχικό δεν υφίσταται πλέον.

Προφανώς έχει όλες τις υποχρεώσεις του πίνακα και μπορεί να μεταβιβάσει ότι έχει σήμερα, μόνο τελικές ιδιοκτησίες.

Για μεταβίβαση χρειάζεται βεβαίωση ιδιοκτησίας από το Δήμο, την οποία δεν υπάρχει περίπτωση να πάρει ποτέ ο δικός σου αν δεν τακτοποιήσει τις οικονομικές υποχρεώσεις, μετρητής η με διακανονισμό.

και για τη μετατροπή δηλαδή πως το σκέφτεσαι να μην τη πληρώσει? ποιος χαρίζει 130μ2έτσι σήμερα? πες μου κι εμένα να πάω να πάρω κάνα κομμάτι....

Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...

Σε περιοχή που υπάρχει εγκεκριμένο σχέδιο αλλά οι πράξη εφαρμογής βρίσκεται στο στάδιο των πινακων χωρίς να εχει κυρωθει, υπάρχει η δυνατότητα σε οικόπεδο που εχει μεγαλες εισφορες σε γη να τις μετατρέψει εισφορές σε χρήμα και να διατηρήσει μεγαλύτερο μέρος του αρχικού οικοπέδου από αυτο που δίνεται ως τελικό? Εννοείται εκτός των τμημάτων που παραχωρούνται σε κοινή χρήση - ρυμοτομούνται.

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται ναι, συζήτησε με το αρμόδιο γραφείο της Πολεοδομίας του Δήμου της περιοχής και μετά θα ετοιμάσεις έναν προέλεγχο της εν λόγω ιδιοκτησίας θέτοντας τις προτάσεις σου για το μέγεθος και τη θέση της εισφοράς σε γη που προτείνεις να παρακρατηθεί. Ο παραπάνω προέλεγχος θα ελεγχθεί και εγκριθεί από το αρμόδιο γραφείο της Πολεοδομίας. 

Link to comment
Share on other sites

κατα το σταδιο υποβολης των δηλωσεων ιδιοκτησιας

υπαρχει  η παραγραφος  7.2  οτι " δεχομαι  αντι εισφορας σε χρημα να δοσω  γη"

και μαλιστα απαιτειται η διαγραφη, αλλοιως ισχυει.

 

Το αντιστροφο, δλδ αντι για  γη να δοθει χρημα δεν βλεπω να προβλεπεται...και  ειναι λογικο,

αφου συνηθως οι Δημοι ειναι ελλειματικοι σε γη   και δεν ειναι και στην "λογικη" του νομου..

[δες  και το αρθρο 9 του ν.1337.]

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, silvi said:

Σε περιοχή που υπάρχει εγκεκριμένο σχέδιο αλλά οι πράξη εφαρμογής βρίσκεται στο στάδιο των πινάκων χωρίς να έχει κυρωθεί, υπάρχει η δυνατότητα σε οικόπεδο που έχει μεγάλες εισφορές σε γη να τις μετατρέψει εισφορές σε χρήμα και να διατηρήσει μεγαλύτερο μέρος του αρχικού οικοπέδου από αυτό που δίνεται ως τελικό? Εννοείται εκτός των τμημάτων που παραχωρούνται σε κοινή χρήση - ρυμοτομούνται.

Αν η εισφορά σε γη (συμπεριλαμβανομένου ρυμοτομούμενων) υπερβαίνει την απαιτούμενη εκ του νόμου τότε λογικά κάπου στον τελευταίο πίνακα γράφει ότι ο Δήμος αποζημιώνει κάποια επιφάνεια. 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ο Δημήτρης έχει ΠΑΝΤΑ δίκαιο θέλω να ενισχύσω το επιχείρημά του.

Όταν γίνεται η αποτύπωση για να προκύψουν οι αρχικές ιδιοκτησίες,  όπως αναγράφονται στις πρώτε;ς στήλες, ο κάθε ιδιοκτήτης είναι υποχρεωμένος να κάνει την δήλωση ιδιοκτησίας (την έχω ανεβάσει 3-4 φορές) . Την Δήλωση αυτή σίγουρα την έκανε και ο πελάτης σου (ή όποιος είναι αυτός) και την έδωσε στο δήμο ή στον ανάδοχο της μελέτης με φαρδια -πλατιά την υπογραφή του . Στην Δήλωση όμως αυτή, όπως λέει ο Δημήτρης, ρωτήθηκε μόνο για το αντίθετο θέμα,  όπως περιγράφεται στην δήλωση  σημείο(7).

Επειδή ο ισολογισμός γης στις πράξεις ήταν δύσκολη υπόθεση (έπρεπε να γίνουν πλατείες , πάρκινγ, και αρκετοί ΚΧ) έμπαινε μόνο το ερώτημα μήπως κάποιος επιθυμούσε να δώσει την εισφορά του σε χρήμα με γη ! Άρα η δήλωση ΔΕΝ προβλέπει αυτό που θες εσύ να κάνεις. Έτσι θα έπαιρναν όλοι γη αντί χρημάτων !! και στο τέλος ... ξεραϊλα  !

       7. ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΑ ΜΟΥ  ΔΗΛΩΝΩ ΥΠΕΥΘΥΝΑ  ΟΤΙ :

7.1. (Διαγράψτε ότι  δεν ισχύει)

       α) Έλαβα γνώση των κτηματολογικών  στοιχείων  που αφορούν την

           σημερινή μου  ιδιοκτησία.

       β) Συμφωνώ  με τη θέση,  σχήμα, την επιφάνεια και τα λοιπά στοιχεία

           που  αφορούν  την  ιδιοκτησία μου.

       γ) Δεν  συμφωνώ με τα  στοιχεία  του κτηματολογίου που  αναφέρονται

           στην ιδιοκτησία μου και  συγκεκριμένα.

  7.2. Δέχομαι αντί  ολόκληρης η μέρους της εισφοράς σε χρήμα που μου

         αναλογεί να προσφέρω ίσης αξίας τμήμα της ιδιοκτησίας μου.

7.3, Δηλώνω  υπεύθυνα και με  γνώση των  συνεπειών περί  ψευδούς

       δήλωσης, ότι όλα τα στοιχεία αυτής της  δήλωσης είναι αληθή.

................................................................................................................

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.