Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αναθεώρηση αδείας για παράταση ισχύος


Recommended Posts

12 ώρες πριν, ΚΑΝΑ said:

Τώρα πλέον θα πας βάσει αυτού

 

Νομίζω ότι οι αναθεωρήσεις παλαιών αδειών εξακολουθούν να απαιτούν προέγκριση δυστυχώς . 

Link to comment
Share on other sites

που το στηρίζεις αυτό??

Περίμενε όμως να λήξει η ισχύς της Ο.Α -να καλέσεις Ε.Δ και μετά

Νομίζω ότι πρώτα ανεβάζεις όλα τα σχέδια (αρχιτ-στατικα κλπ) της παλιάς έντυπης Ο.Α και μετά θα πας στο σύστημα e-άδειες και επιλέγεις χωρίς μεταβολή όγκων κλπ 

και η άδεια εκδίδεται απευθείας  

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας την τροποποίηση του 4495 βλέπω το έξης:

«1. Η διαδικασία προέγκρισης για την έκδοση οικοδομικής άδειας είναι προαιρετική και αφορά κάθε κατηγορία έκδοσης άδειας του άρθρου 36. Η διαδικασία προέγκρισης άδειας αναθεώρησης είναι προαιρετική, εφόσον αφορά σε μεταβολή των πολεοδομικών μεγεθών κάλυψης, ύψους και όγκου. Εναλλακτικά απαιτείται η έγγραφη βεβαίωση των υποπερ. βα) και ββ) της περ. β της παρ.2 του άρθρου 38.».

Εγώ έχω αλλαγή στα πολεοδομικά μεγέθη , άρα και για την περίπτωση μου είναι προαιρετική η προέγκριση, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί είχα καταλάβει το αντίθετο. 
 

Το θέμα όμως παραμένει.

Ας πούμε ότι τελικά καταφέρνω μέσα στον Ιούλιο να έχω την άδεια αναθεώρησης.

Μέχρι το Δεκέμβρη αν δεν προλάβω να ολοκληρώσω  το σκελετό (τότε λήγει η αρχική άδεια η οποία βγήκε το 2011 ) . Τι κάνω ;

Μπορώ να ζητήσω μετά τη λήξη της τα επιπρόσθετα 4 χρόνια ;

Edited by subrosaval
Link to comment
Share on other sites

προσωπικά πιστεύω πως ΝΑΙ θα μπορείς, εκτός απ' αυτές τις συνεχείς εκ μέρους του ΥΠΕΝ παρατάσεις ισχύος, να δικαιούσαι και την προσωπική κατά κάποιο τρόπο του ιδιοκτήτη 

Εξάλλου όλες αυτές οι παρατάσεις δόθηκαν αυτεπάγγελτα από το ΥΠΕΝ, για λόγους γενικής οικονομικής ύφεσης της χώρας μας, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν συνεχίζει, εξ' αυτού του λόγου, το άρθρο 42 παρ 5

 5.   Η οικοδομική άδεια αναθεωρείται, μετά τη λήξη της, για την παράταση της ισχύος της, ύστερα από αίτηση του δικαιούχου και αυτοψία από ελεγκτή δόμησης :

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα, 

έχω μια έντυπη άδεια δόμησης η οποία εκδόθηκε το 2013 και επομένως έληξε η ισχύς της το 2017. Στην συγκεκριμένη οικοδομή είχε ολοκληρωθέι ο σκελετός πλην της στέγης (Ισόγεια κατοικία). Σήμερα ο ιδιοκτήτης επιθυμεί να ολοκληρώσει το κτίριο επιθυμώντας όμως μεταβολές που απαιτούν αναθεώρηση της παλιάς έντυπης άδειας. 

Τα ερωτήματα μου είναι δύο:
1) Εκτός από την διαδικασία αναθεώρησης πρέπει να ζητήσω και παράταση ισχύος της άδειας?
2) Αν απαιτείται και παράταση ισχύος της άδειας το ''πόρισμα ελεγκτή δόμησης για παράταση ισχύος'' που απαιτείται είναι το πόρισμα του αρχικού ελέγχου που είχε πραγματοποιηθεί κατά την τοποθέτηση της οικοδομής το 2013 ή χρειάζεται να βγει πάλι ελεγκτής για να καταγράψει το στάδιο των εργασιών στο οποίο σταμάτησε η οικοδομή με την λήξη της άδειας (2017);;;

Link to comment
Share on other sites

Η άδειά σου δεν έχει λήξει. Δες:

Ν.4495/2017 Α50 §6:

"Η ισχύς των οικοδομικών αδειών, των αδειών δόμησης και τυχόν αναθεωρήσεών τους, που εκδόθηκαν σύμφωνα με το από 8.7.1993 π.δ. (Δ795) είτε σύμφωνα με τον ν.4030/2011 (Α249) κατά το χρονικό διάστημα από 1.3.2012 έως 31.12.2017, παρατείνεται από την ημερομηνία λήξης τους έως 31.12.2021."

Που τροποποιήθηκε σε:

"Η ισχύς των οικοδομικών αδειών, των αδειών δόμησης και των τυχόν αναθεωρήσεων αυτών που προβλέπονται στις παρ.5 και 6 του άρθρου 50 του ν.4495/2017, καθώς και όσων εκδόθηκαν σύμφωνα με τον ν.4495/2017 έως τις 30.12.2018, παρατείνεται έως τις 31.12.2022."

Η οποία ξανατροποποιήθηκε με τον Ν.4964/2022 (ΦΕΚ 15Α 30-07-2022) και πλέον πήγαν έως τις 31-12-2024.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

@architect_duth η αυτοδίκαια παράταση της άδειας μέχρι 31/12/2022 που ανέφερες σύμφωνα με τον Ν.4964/2022 (ΦΕΚ 15Α 30-07-2022) ισχύει και για Έγκριση Εργασιών Δόμησης Μικρής Κλίμακας?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Η άδεια του 2002 έχει λήξει. Πρέπει να απευθυνθείς στον μηχανικό σου να εκδώσει άδεια αποπεράτωσης.

Δυστυχώς όμως στην χώρα μας πολύ λίγοι ιδιοκτήτες ακολουθούν την νόμιμη οδό (ακόμη και αστυνομία να τους στείλουν οι γείτονες και δουν την άδεια του 2002, δε γνωρίζουν εάν η άδεια έχει λήξει. Ιδίως με τις αυτοδίκαιες παρατάσεις έως το τέλος του 24)

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Gousgounis said:

Η άδεια του 2002 έχει λήξει. Πρέπει να απευθυνθείς στον μηχανικό σου να εκδώσει άδεια αποπεράτωσης.

Δυστυχώς όμως στην χώρα μας πολύ λίγοι ιδιοκτήτες ακολουθούν την νόμιμη οδό (ακόμη και αστυνομία να τους στείλουν οι γείτονες και δουν την άδεια του 2002, δε γνωρίζουν εάν η άδεια έχει λήξει. Ιδίως με τις αυτοδίκαιες παρατάσεις έως το τέλος του 24)

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Ο λόγος που απευθύνθηκα στο forum είναι διότι ο μηχανικός μου είπε ότι πρέπει να εκδώσει νέα οικοδομική άδεια, με κόστος 5.000 ευρώ!! (για διαμέρισμα ισόγειου ορόφου 132 τμ). Επειδή δεν είμαι σχετικός, είναι διαφορετικό πράγμα η άδεια αποπεράτωσης;; Μήπως η άδεια αποπεράτωσης θα κόστιζε λιγότερο από νέα άδει; Ή μήπως οι αυτοδίκαιες παρατάσεις (έως το τέλος 2024) με καλύπτουν και δεν είναι αναγκαίο να μπω σε έξοδα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.