Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αναθεώρηση αδείας για παράταση ισχύος


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους! Θέλω να ρωτήσω το εξής: τελειώνει η 4ετία μιας οικοδομικής αδείας. Η αναθεώρηση αυτής για παράταση ισχύος (σε περίπτωση που δεν έχει εκτελεσθεί καμία εργασία στο οικόπεδο), μπορεί να γίνει σε οποιαδήποτε χρονική στιγμή μέσα στην επόμενη 4ετία? Υπάρχει αυτό κάπου σε νόμο ή είναι μια άτυπη διαδικασία και είναι θέμα του εκάστοτε μηχανικού και της εκάστοτε Πολεοδομίας? Ευχαριστώ!

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχει εκτελεστεί καμμία εργασία στο οικόπεδο , η άδεια έχει χαθεί και ο ιδιοκτήτης μπορεί να ζητήσει πίσω τις εισφορές που έχει πληρώσει

Οι αμοιβές γιά τις μελέτες βέβαια δεν επιστρέφονται .

Link to comment
Share on other sites

η άδεια αναθεωρείται για παράταση του χρόνου ισχύος της για άλλα 4 χρόνια από τη λήξη της, σε περίπτωση που δεν έχουν εκτελεσθεί εργασίες ή δεν έχει αποπερατωθεί ο φέρων οργανισμός. Αν ο Φ.Ο.είναι αποπερατωμένος η άδεια αναθεωρείται επ αόριστον. Αυτά αναγράφονται στο ΠΔ 8/13-7-93 ΦΕΚ 795 Δ. Με το νέο νόμο 4030 αυτό αλλάζει και από 1-3- 2012 για αναθεώρηση επ αόριστον θα πρέπει να έχει αποπερατωθεί φερων οργανισμός, όψεις και στέγη.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τα παραπάνω, μου έτυχε άδεια χωρίς εργασίες που έληγε 20 Νοεμβρίου. Ρώτησα στην Πολεοδομία, μου είπανε καταθετω όποτε θέλω με έναρξη 20 Νοεμβριου 2011 ισχύς 4 χρόνια και υποβολή ΚΕΝΑΚ

Edited by IOANNA
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς ΙΩΑΝΝΑ. Αν πχ στη περίπτωσή σου ο ιδιοκτήτης αποφάσιζε για αναθεώρηση στις 20-11-2013 θα του έμεναν 2 χρόνια να αποπερατώσει Φ.Ο για να κάνει 2ή αναθεώρηση επ αόριστον μετά.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

είχα ο.α που έληξε στις 20-6-2011

 

ο Φ.Ο της οικοδομής ολοκληρώθηκε στις 20-6-2011

(αποδεικνύεται και από σχετικό πρωτόκολλο αυτοψίας του ΙΚΑ -

το οποίο προσωπικά ζήτησα με αίτηση μου προς το ΙΚΑ της περιοχής μου)

 

Υποβάλω αίτηση στις 18-12-2012 και ζητώ αναθεώρηση επ' αόριστο επισυνάπτοντας

καταστάσεις ΙΚΑ και το πρωτ αυτοψίας του ΙΚΑ συνταγμένο από 2 υπαλλήλους του

 

Παίρνω γραπτή απάντηση της πολεοδομίας μου ότι δεν μπορεί να δοθεί επ' αόριστον αναθεώρηση

(λόγω εκπροθέσμου υποβολής της-δηλ μετα τις 20-6-2011) και ότι η οικ άδεια απλώς έληξε.

 

Συνάδελφοι παρακαλώ τη γνώμη σας

 

Ορθή ή λαθος η απόφαση της πολεοδομίας;;

 

και τι μπορώ να κάνω μετά την γραπτή απάντηση;

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

από τη διατύπωση του φεκ για τις Ο.Α "η άδεια αναθεωρείται για αόριστο χρόνο αν μέχρι τη λήξη ισχύος της άδειας έχει περατωθεί ο φέρων οργανισμός" δεν είναι ξεκάθαρο πότε πρέπει να υποβληθεί η αίτηση, ασχέτως αν όλοι γνωρίζουμε και κάνουμε αίτηση λιγο πριν εκπνεύσει η προθεσμία.

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ μήπως παίζει κανένα παράθυρο στη νομοθεσία για λόγους ανωτέρας βίας...με κάποια απόφαση περιφερειάρχη για παράταση ισχύος μέχρι τη μέρα που υποβλήθηκε η αίτηση. Ριχνω και σαν ιδέα (δεν την έχω δει να εφαρμόζεταΙ) μήπως αν ισχυριστεί ο ιδιοκτήτης θέματα ασθενείας και το αποδείξει (δηλαδή παράταση ισχύος επειδή δεν πρόλαβε τις προθεσμίες λόγω ανωτέρας βίας-προβλήματος υγείας κλπ)

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

από τη διατύπωση του φεκ για τις Ο.Α "η άδεια αναθεωρείται για αόριστο χρόνο αν μέχρι τη λήξη ισχύος της άδειας έχει περατωθεί ο φέρων οργανισμός" δεν είναι ξεκάθαρο πότε πρέπει να υποβληθεί η αίτηση, ασχέτως αν όλοι γνωρίζουμε και κάνουμε αίτηση λιγο πριν εκπνεύσει η προθεσμία.

Προσωπικά θεωρώ άδικη την απόφαση της πολεοδομίας

 

Δεν συμφωνώ μαζί σου στο ότι «δεν είναι ξεκάθαρο πότε πρέπει να υποβληθεί η αίτηση» όπως αναφέρεις παραπάνω

Αντίθετα μάλιστα είναι πολύ ξεκάθαρο από το Π.Δ. ΤΗΣ 8/13.7.1993 (ΦΕΚ 795 Δ΄) και από την παρακάτω διάταξη που επισυνάπτω

 

Άρθρο 6 (τρόπου έκδοσης οικ αδειών)

Παρ 2. Κατά τη διάρκεια ισχύος της άδειας και για το υπόλοιπο του χρόνου ισχύος της απαιτείται και επιβάλλεται αναθεώρηση στις πιο κάτω 6 περιπτώσεις:

α) Αλλαγή ή παραίτηση του επιβλέποντος το έργο μηχανικού.

β) Αλλαγή τίτλου ή ονόματος στο οποίο εκδόθηκε η άδεια.

γ) Μερική ή ολική τροποποίηση της αρχιτεκτονικής …

δ) Αύξηση του συντελεστή δόμησης που χρησιμοποιήθηκε κατά την έκδοση της άδειας.

ε) Αύξηση του όγκου της οικοδομής, και

στ) Αλλαγή της χρήσης του κτιρίου.

 

Αν ο νομοθέτης ήθελε και η αναθεώρηση για παράταση ισχύος (επ’ αόριστο ή για μία ακόμη 4/ετία-όπως φαίνεται πιο κάτω)

να γίνεται κατά την διάρκεια ισχύος της ο.α τότε θα την συμπεριλάμβανε στις παραπάνω 6 περιπτώσεις και δεν θα έβαζε την παράγραφο 3 που επισυνάπτω παρακάτω, αφήνοντας το χρονικό διάστημα υποβολής της αίτησης απροσδιόριστο και στην ευχέρεια του ιδιοκτήτη

 

παρ 3. Η οικοδομική άδεια αναθεωρείται για την παράταση της ισχύος της μετά από αυτοψία με τις ακόλουθες προϋποθέσεις:

α) Αν μέχρι τη λήξη της ισχύος της άδειας, έχει περατωθεί ο φέρων οργανισμός της οικοδομής, η άδεια αναθεωρείται για αόριστο χρόνο, επιφυλασσομένων των διατάξεων της παρ. 5 του άρθρου 22 του Ν. 1577/1985 )(ΓΟΚ).

β) Αν μέχρι τη λήξη της ισχύος της άδειας δεν έγιναν οικοδομικές εργασίες ή δεν έχει περατωθεί πλήρως ο φέρων οργανισμός της οικοδομής η άδεια αναθεωρείται για τέσσερα (4) χρόνια από την ημερομηνία λήξης της.

γ) Αν μέχρι της λήξης της ισχύος της αναθεώρησης, κατά τα ανωτέρω έχει περατωθεί ο φέρων οργανισμός της οικοδομής, εφαρμόζονται οι διατάξεις της περίπτωσης α’ της παρούσας παραγράφου.

 

Άρα καταλήγω ότι τυπικά και κατά το γράμμα του Π.Δ η πολεοδομία είναι λάθος

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Αλλά πέραν των παραπάνω έχω να προσθέσω και τα εξής

 

Ας υποθέσω ως σωστή την απόφαση της πολεοδομίας μου (και ότι πράγματι η ο.α έληξε)

Τι πρέπει να κάνω;

πιστεύω ότι υπονοεί ότι πρέπει να εκδώσω νέα άδεια αποπεράτωσης

 

ας υποθέσω τώρα ότι υποβάλω ή εγώ ή άλλος μηχανικός νέα οικ άδεια αποπεράτωσης

Δεν θα επισυνάψω τεχν έκθεση και φωτο της υπάρχουσας κατάστασης;

Προφανώς και θα επισυνάψω

 

Τι θα θεωρήσει η πολεοδομία βλέποντας το σκελετό της οικοδομής;

Ότι είναι αυθαίρετος;

Τι θα ζητήσει από τον άλλο μηχανικό;

Θα ζητήσει να αποδείξει ότι κτίσθηκε μέσα στον αρχικό χρόνο της αρχ ο.α;;

Και με ποια στοιχεία;;

Με καταστάσεις ΙΚΑ π.χ;;

Δεν νομίζω (ή έστω ότι θα ζητήσει καταστ ΙΚΑ)

Επομένως το (σκελετό) είτε κατόπιν αποδείξεων είτε όχι θα τον θεωρήσει νόμιμο

 

Αφού τον θεωρεί νόμιμο (στο χρόνο της αίτησης αποπεράτωσης)

γιατί να μην τον θεωρήσει νόμιμο και σήμερα;

 

Δεν είναι παράλογο;;

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.