Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αναθεώρηση αδείας για παράταση ισχύος


Recommended Posts

ομολογώ πως με έβαλες σε σκέψεις.

Συνεχίζω να ισχυρίζομαι ότι η διατύπωση...." αν μέχρι τη λήξη ισχύος της άδειας έχει περατωθεί ο φέρων οργανισμός της οικοδομής η άδεια αναθεωρείται για αόριστο χρόνο..." προκαλέι το μπέρδεμα, γιατί δε μας αποσαφηνίζει τον τρόπο απόδειξης της αποπεράτωσης.

Δηλαδή αποπεράτωση για την πολεοδομία είναι:

α) η αίτηση με τις φωτογραφίες του σκελετού με ημερομηνία πρωτοκόλλησης προγενέστερης της ημερομηνίας λήξης της 1ης αναθεώρήσης ;

β) κάποιο ισχυρό τεκμήριο όπως αυτοψία ΙΚΑ, υπευθυνη δήλωση επιβλέποντος κ.λ.π που αποδεικνύει πράγματι ότι η αποπεράτωση σκελετού πραγματοποιήθηκε κατά τη διάρκεια ισχύος της άδειας;

με την ίδια λογική αν μια άδεια λήγει σήμερα 20-1-2012 και δεν εχουν γίνει καθόλου εργασίες, δεν μπορώ να κάνω αίτηση για αναθεώρηση μεταγενέστερα για να δωθεί παράταση για 4 χρόνια; Αν πάω στις 20-1-2014 (υποθέτουμε ότι δεν θα είχε αλλάξει ο τρόπος έκδοσης Ο.Α.) δεν θα είχα περιθώριο μέχρι τις 20-1-2016 να αποπερατώσω είτε το σκελετό είτε και όλο το κτίριο αν ήθελα;

Νομίζω ότι είναι μαχητό το τεκμήριο και κλίνω προς τη δική σου άποψη.

Link to comment
Share on other sites

Α. Δεν θέλει φωτο αλλά αυτοψία πολεοδομίας Pavlo

Β. δες και την παρ που παρέθεσα ήδη πιο πάνω

3 β) Αν μέχρι τη λήξη της ισχύος της άδειας δεν έγιναν οικοδομικές εργασίες ή δεν έχει περατωθεί πλήρως ο φέρων οργανισμός της οικοδομής η άδεια αναθεωρείται για τέσσερα (4) χρόνια από την ημερομηνία λήξης της.

(επομένως αν δεν μεσολαβούσε ο ΚΕΝΑΚ και χωρίς εργασίες έπαιρνες παράταση για μία 4/ετία ακόμη δηλ μέχρι 20-1-2016 στο παράδειγμά σου Pavlo)

Γ. δεν παραιτήθηκα ως επιβλέπων μέχρι σήμερα (το επικαλέστηκα και αυτό αλλά και την αίτηση την πήγα εγώ)

 

Πάμε όμως και σε ένα άλλο θέμα

αυτό της ηλεκτροδότησης των οικοδομών στη γενική περίπτωση

 

πως εξηγείται ότι κατά το στάδιο της ηλεκτροδότησης, που μπορεί να γίνει και μετά από μια 10/ετία ή και 20/ετία ακόμη, ή πολεοδομία να μην ζητάει στοιχεία που να αποδεικνύουν ότι η οικοδομή αποπερατώθηκε μέσα στην αρχική 4/ετία (θεωρώντας δηλ δεδομένη την επ’ αόριστο ισχύ της ο.α) και όταν ζητείται όπως εν προκειμένω αναθεώρηση με αίτηση να την αρνείται και να ζητάει να το αποδείξω με τον α’ ή β’ τρόπο να το αποδεικνύω μάλιστα και πάλι να την αρνείται ;;

 

Δεν είναι και πάλι παράλογο;;

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

δέστε παράταση από άλλη πολεοδομία της περιοχής μου

 

http://static.diavgeia.gov.gr/doc/ΒΟΝ8ΩΞΒ-Α6Ω

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ακόμη και τη βεβαίωση ΙΚΑ που πολλές πολεοδομίες ζητούνε ως δικαιολογητικό (όπως φαίνεται και http://static.diavge...ΩΞΒ-Α6Ω)

Προσωπικά τη θεωρώ σχεδόν παράλογη και εντελώς γραφειοκρατική.

 

Δηλ τι αποδεικνύει η βεβαίωση ΙΚΑ;

Ότι οι εργασίες γίνανε στο τάδε χρονικό διάστημα (και μόνο αυτό)

 

ενδιαφέρει όμως την πολεοδομία μόνο το χρονικό διάστημα της κατασκευής; Ή μήπως πρέπει περισσότερο να την ενδιαφέρει και το σύννομο αυτής (και χρονικά και κατασκευαστικά)

Μα το ίδιο (σύννομο και χρονικά και κατασκευαστικά) δεν αποδεικνύεται από την μη παραίτηση του επιβλέποντα από τη στιγμή που αυτή δεν υπάρχει στην πολεοδομία;;

Ο επιβλέπων δεν έχει καθορισμένες υποχρεώσεις και δικαιώματα (έναντι της πολεοδομίας) τις οποίες αναλαμβάνει υπογράφοντας την δήλωση ανάληψης;;

 

Πως τη Υ. δήλωση του επιβλέποντα (η πολεοδομία) την αποδέχεται προκειμένου να ηλεκτροδοτήσει την οικοδομή και δεν την αποδέχεται προκειμένου να την αναθεωρήσει;;

 

Αν πάλι υπήρχε παραίτηση του επιβλέποντα αυτή θα συνοδεύονταν από φωτο και τεχν έκθεση του (στις οποίες θα φαινόταν το στάδιο των εργασιών της οικοδομής)

 

Άρα θεωρώ περιττή όχι μόνο τη βεβαίωση ΙΚΑ αλλά ακόμη και την αυτοψία της πολεοδομίας (με έξοδα μετακίνησης ΙΚΑ και Πολ/μίας– απασχόληση υπαλλήλων- πιθανούς εκβιασμούς κλπ)

 

Δεν είναι παράλογο επομένως να μην ζητείται κατά την αναθεώρηση της ο.α

απλώς μια επιβεβαίωση από τον επιβλέποντα και μόνο και τίποτα άλλο;

 

Αν φυσικά θέλουμε να σταματήσουμε και την γραφειοκρατία και τα έξοδα του δημοσίου.

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Συνάδελφοι καλημέρα

θα ήθελα να θέσω ένα ανάλογο με τα δικά σας, ερώτημα.

Εχω άδεια που έληξε την 22/2/2012. κατόπιν επικοινωνίας με το πολεοδομικό, μου είπαν να περιμένω να λήξει για παράταση αδείας για συνέχιση εργασιών.

Επισημαίνω οτι για ένα τμήμα έχει πάρει ήδη ρεύμα και για το υπόλοιπο μένουν εργασίες εσωτερικών χρωματισμών και εσωτερκά δάπεδα (πλακίδια). Επίσης δεν έχω αλλαγές σε επιβλέποντες, τετραγωνικά και ιδιοκτήτες.

Μετά απο σημερινή επικοινωνία μου είπαν οτι δεν είναι σαφής ο νόμος για τις αναθεωρήσεις και πάει με τα καινούργια δεδομένα (νέο τοπογραφικό κ.τ.λ).

Διάβασα στον ΝΟΚ άρθρο 30 παρ.6 σχετικά με την παράταση αδείας μέχρι να ολοκληρωθούν οι εργασίες όψεων και στέγης ώστε μετά να ενταχθούν στην παρ. 4γ άρθρου 6 ν.4030/11.

Ομως στην περίπτωση μου αυτά έχουν ήδη ολοκληρωθεί.

Ποιά είναι η γνώμη σας;

1. να κάνω την πάπια και να πάω όταν έρθει η ώρα για ρευματοδότηση με τον παληο τρόπο;

2. αν έρθει του ιδιοκτήτη χαρτί για διακοπή εργοταξιακού;

3. να χρησιμοποιήσω αυτό το άρθρο 30 παρ.6 του ΝΟΚ; Και αν ναι, από πότε θα ισχύσει;

Ευχαριστω για την βοήθεια που μου προσφέρετε, χωρίς να σας ξέρω και να με ξέρετε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε ξέχνα τον ΝΟΚ για την ώρα, δεν ξέρουμε ακόμη, τι, πως, πότε και άν.

Κάνε τι θα κάνεις με τα τώρα ισχύοντα.

1) Πας για παράταση ισχύος της άδειας με ότι ισχύει τώρα δλδ ΓΟΚ, & Ν-4030 κλπ.

2) Κάνεις το παγώνι

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΝΑ - ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΠΟΛΥΥΥΥ ΑΡΓΑ -- ΙΣΧΥΕΙ Ο 4030/2011 ΑΠΟ 25/11/2011

 

 

4. Η άδεια δόμησης αναθεωρείται, μετά τη λήξη της, για την παράταση της ισχύος της, ύστερα από αίτηση τουδικαιούχου και κατόπιν αυτοψίας:α. Για τέσσερα έτη από την ημερομηνία λήξης της και σύμφωνα με τις διατάξεις που ισχύουν κατά τοχρόνο έκδοσης της πράξης αναθεώρησης, αν μέχρι τη λήξη της ισχύος της άδειας δεν έχει περατωθεί ο φέρωνοργανισμός του κτιρίου.β. Για τέσσερα έτη από την ημερομηνία λήξης της και σύμφωνα με τις διατάξεις που ίσχυαν κατά τοχρόνο έκδοσής της, αν μέχρι τη λήξη της ισχύος της άδειας, έχει περατωθεί ο φέρων οργανισμός του κτιρίου.

γ. Για αόριστο χρόνο και σύμφωνα με τις διατάξεις που ίσχυαν κατά το χρόνο έκδοσής της, αν μέχρι τηλήξη της ισχύος της άδειας ή της πράξης αναθεώρησής της, έχουν περατωθεί ο φέρων οργανισμός, οι όψεις τουκτιρίου και η στέγη του κτιρίου, όπου αυτή είναι υποχρεωτική.δ. Για ένα έτος για κατεδαφίσεις, εκσκαφές, επιχώσεις, διαμορφώσεις, κοπή δέντρων. Η άδεια παύει ναισχύει με το πέρας και του δεύτερου έτους.

 

Και με το ΦΕΚ 795 ομως πάλι μετά την λήξη και με βεβαίωση ΙΚΑ αναθεωρείς επ αοριστόν όποτε θες. Σίγουρα όμως πρέπει να λήξει πρώτα. Αν δεν έχει λήξει δεν έχει νόημα η αναθεώρηση ως προς τον χρόνο ισχύος

Edited by ΑΡΗΣ ΧΑΝΙΑ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα

Επισημαίνω οτι για ένα τμήμα έχει πάρει ήδη ρεύμα και για το υπόλοιπο μένουν εργασίες εσωτερικών χρωματισμών και εσωτερκά δάπεδα (πλακίδια). Επίσης δεν έχω αλλαγές σε επιβλέποντες, τετραγωνικά και ιδιοκτήτες.

 

Δεν χρειάζεσαι παράταση συνάδελφε

(αν είναι αυτές οι εναπομένουσες εργασίες που αναφέρεις παραπάνω)

 

Δεν χρειάζεσαι γιατί αυτές οι εργασίες γίνονται και χωρίς ο. άδεια (άρθ 23 ΓΟΚ/85)

(επειδή δεν απαιτούν τη χρήση ικριωμάτων)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω για παράταση ισχύος Ο.Α. επ' αόριστο με το

Ν.4030/2011 γνωρίζουμε ότι πρέπει να έχουν αποπερατωθεί Φ.Ο. και όψεις.

Όσον αφορά στις όψεις, ολοκλήρωση να υποθέσω εννοείται να έχουν τοποθετηθεί και

τα κουφώματα;

Επιπλέον, για τον έλεγχο της ολοκλήρωσης καλείται ελεγκτής δόμησης;

και τέλος

Αν η άδεια λήξει, χωρίς να έχουν ολοκληρωθεί οι εργασίες (π.χ. έχει κατασκευαστεί μόνο ο Φ.Ο. και

έχει πληρωθεί μόνο η αμοιβή επίβλεψης των στατικών) και χωρίς να κληθεί ο

ελεγκτής για τον τελικό έλεγχο, έχει κυρώσεις ο ιδιοκτήτης;  

 

Συγνώμη εκ των προτέρων αν είμαι με την τελευταία ερώτηση σε λάθος θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.